sobota, 19 września, 2020

od czego zacząć żeby miało sens

Home Forum Egzaminy egzaminy od czego zacząć żeby miało sens

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 15)
 • Autor
  Wpisy
 • #1285
  sara
  Uczestnik

  Sorry, nie chcę drażnić ekspertów, ale ja jestem zupełnie zielona w tym temacie. Mam natomiast marzenie zostać audytorem. Powiem szczerze, że po przeczytaniu wypowiedzi na forum poczułam się jak afrykanka – prawie nic nie rozumię. Mam zamiar rozpocząć studia podyplomowe na tym kierunku, poza tym słyszałam o szkoleniach, które nie kończą się egzaminem w MF ( chyba, że jest inaczej), ale dają one uprawnienia audytora II stopnia. Zaznaczam,że nie pracuję w tym zawodzie, pracuję w ARiMR. Będę zobowiązana jeśli ktoś zechce oświecić mnie w tym temacie
  Pozdrawiam

  #1892
  vincent-hana
  Uczestnik

  Hej Saro
  mam podobny problem jak Ty. Czuję się tu jak Marsjanin…
  Tu masz odpowiedzi na swoje (i moje) pytanie:

  http://www.audyt.net/forum/viewtopic.php?forum=1&showtopic=1

  #1908
  ryszard
  Uczestnik

  Witam !!
  Gwoli przypomnienia a wynika to z „Ustawy o finansach publicznych ” ,audytorem wewnętrznym ktory moze pracowac w jsfp na takim stanowisku ,jest osoba która zdała egzamin państowowy przed Komisja powołaną przez Ministra Finansów.
  Nie ma co ,kochani bierzcie sie za naukę wszystkich po kolei zagadnień zwiaznych z egzaminem państwowym a opublikowanych na stronie MF..
  .Egzamin jest do zdania ,trzeba sobie jednoznacznie postanowic ,rezygnujac na pewien czas z wielu przyjemnych rzeczy ,rodzina na pewno ze zrozumieniem podejdzie do sprawy…
  I co jest ważne ,możecie liczyc na wsparcie i porady użytkowników PAW..
  Jest to naprawde możliwe ,aby wasz „zielony kolor” obecnej „niewiedzy”zmienił sie w kolor dokumentu „Zaświadczenie Ministra Finansów…….”..
  Wierzcie mi,nie ukrywam tego ,że ja i moi koledzy też byli” zieloni”,nawet bardzo .A dzisiaj pracuja na stanowiskach AW ,działaja społecznie na PAW.
  Pozdrawiam.
  Ryszard

  #1919
  mama0454
  Uczestnik

  Cześć Początkujący,
  Najlepiej zacznijcie przygotowania do egzaminu od materiałów opublikowanych na stronach MF. Myślę tu o części testowej i zadaniowej. Pytania testowe przynajmniej w 50% się powtarzają. Resztę trzeba douczyć się z książki Czerwińskiego i niekturych ustaw (KPA, ust. o rachunkowości, ust. o fin.publ., ust. o naruszeniu dyscypliny fin.publ., ust. o służbie cywilnej, standardy). Zadań się nie da nauczyć. Trzeba po prostu liczyć na szczęście, że będzie coś podobnego do już opublikowanych tematów lub coś co z autopsji znamy. Część ustna to wielka loteria. Na pewno trzeba trzeba mieć opanowane wymienione wyżej ustawy i książkę Czerwińskiego. To powinno wystarczyć. Z reguły 3 pytania są z audytu, 1 z fin.publ. lub rachunkowości, 1 z adm. publ. A więc nawet jeśli ktoś perfekcyjnie opanuje tylko audyt to powinno mu wystarczyć do zdania części ustnej. Chyba, że coś się teraz zmieniło. Pozdrowienia !!! 😀

  #1920
  ryszard
  Uczestnik

  Dzieki mama0454,to bardzo trafne podpowiedzi ,mam nadzieje ,ze wspomozesz wymienionych wyzej nazywajacych się „zielonymi” w ewentualnych konsultacjach?Jest nas kilka osob w takiej grupce”doradców” ,zapraszam tez serdecznie innych.
  Pozdrawiam
  Ryszard

  #1929
  adela
  Uczestnik

  Cześć
  W przeciwieństwie do mamy0454, nie polecam zaczynać od testów.
  Absolutnie wystarczającą moim zdaniem podstawą, są:
  – Ustawy – o finansach publicznych, rachunkowości, k.p.a, o naruszeniu dyscypliny finansów, Konstytucja, o administracji rządowej w województwie, samorządowe
  – Podręczniki – MF i Czerwińskiego
  – Komunikaty MF o standardach audytu i kontroli finansowej i rozporządzenie MF w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania audytu
  Testy zostawić na koniec
  Powodzenia

  #1930
  padre
  Uczestnik

  Jak widać co osoba, to inna technika uczenia się na egzamin.
  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

  #1936
  mama0454
  Uczestnik

  Oczywiście zgadzam się z Adelą. Moja wypowiedź była troszkę uproszczona. Rzeczywiscie, aby spróbować swoich sił w rozwiązywaniu testów najpierw trzeba przynajmniej 2x przeczytać w skupieniu wymienione ustawy, w tym Konstytucję, oraz polecane przez Adelę i przeze mnie pozostałą literaturę.
  Jednak jeśli ktoś już od pewnego czasu jest urzędnikiem śmiało może z czystej ciekawości zacząć od rozwiązywania testów (poza częścią audytową). Wydaje mi się, że na wiele pytań już z doświadczenia zawodowego zna odpowiedzi. I to jest najbardziej budujące.

  #1937
  gabi
  Uczestnik

  Witam!
  Na egzaminie ustnym trzeba być przygotowanym aby na każde pytanie coś powiedzieć. Bo odpowiedź na 3 pytania a na pozostałe nic nie daje gwarancji zdania. Znam takie przypadki, że osoby nie zdały egzaminu. Po prostu lepiej lub gorzej ale zawsze trzeba odpowiedzieć na każde pytanie. Odpowiedź typu „nie wiem” nie jest mile widziana.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  gabi

  #1980
  vincent-hana
  Uczestnik

  Witam,
  serdecznie dziękuję za wszystkie ciepłe podpowiedzi 😀
  W tym roku startowałem do mianowania na urzędnika słuzby cywilnej więc spory zakres materiału mam juz przerobiony (administracja państwowa, ust. o służbie cywilnej)…
  Gorzej z samym audytem… Wiele osób wspomina tu podręcznik p. Czerwińskiego. A co sądzicie o podręczniku zamieszczonym na stronie MF ? Logika podpowiada, że jako podręcznik zaakceptowany i zalecany przez MF powinien byc „biblią” do egzaminu. Bazując na doświadczeniu audytorów – od której książki zacząć? Czerwiński czy podręcznik MF ?
  Raz jeszcze dziękuję serdecznie za wszystkie rady i podpowiedzi 😀

  #1983
  agniechar61
  Uczestnik

  Witaj Vincent!
  Moim zdaniem lepszy jest podręcznik p. Czerwińskiego. Ma bardziej przejrzysty układ co np. dla mnie wzrokowca jest super rzeczą. Podręcznik Stasiaka i Kendlera jest też niczego sobie, ale ja polecam ten pierwszy. Pozdrawiam

  #1986
  adela
  Uczestnik

  Cześć. Też uważam, że podręcznik Czerwińskiego jest lepszy, ponieważ znajduje się w nim więcej materiału, który audytor powinien sobie przyswoić. Lecz podręcznik MF również należy poznać bardzo dobrze, bo z niego jest także sporo pytań.
  Pozdrawiam

  #2018
  cecylia
  Uczestnik

  saro!
  Kupilam książkę Czerwińskiego i jak czytam to wydaje mi się, ze to jest pierwszy krok do nauki. Ja wlaśnie zaczynam nauke i idzie mi to kipsko bo nie mam styczności z audytem.

  #2049
  przemko
  Uczestnik

  Ja chyba tez musze kupic ksiązke Czerwinskiego i Knedlera.
  Czytałem posty z egzaminu i widze ,ze sa doswiadczeni audytorzy i radza , jak sie zabrac do nauki.Moj kierownik mowi,ze słuchaj starszego a siedzi w kontroli 24 lata,i bardzo duzo od niego wiem.Ale , do tej pory nie dostalem materialow od paw ,? moze ktos dostał??Podzielcie sie ..
  przemko

  #2188
  mama0454
  Uczestnik

  Nie zapomnijcie o Kapuśniaku. Mimo, że jest w nim trochę błędów okazał się dla mnie podczas egzaminu ustnego zbawienny. 😀

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 15)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.