wtorek, 23 kwietnia, 2024

od czego zacząć żeby miało sens

Home Forum Egzaminy egzaminy od czego zacząć żeby miało sens

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 15)
  • Autor
    Wpisy
  • #1285
    sara
    Uczestnik

    Sorry, nie chcę drażnić ekspertów, ale ja jestem zupełnie zielona w tym temacie. Mam natomiast marzenie zostać audytorem. Powiem szczerze, że po przeczytaniu wypowiedzi na forum poczułam się jak afrykanka – prawie nic nie rozumię. Mam zamiar rozpocząć studia podyplomowe na tym kierunku, poza tym słyszałam o szkoleniach, które nie kończą się egzaminem w MF ( chyba, że jest inaczej), ale dają one uprawnienia audytora II stopnia. Zaznaczam,że nie pracuję w tym zawodzie, pracuję w ARiMR. Będę zobowiązana jeśli ktoś zechce oświecić mnie w tym temacie
    Pozdrawiam

    #1892
    vincent-hana
    Uczestnik

    Hej Saro
    mam podobny problem jak Ty. Czuję się tu jak Marsjanin…
    Tu masz odpowiedzi na swoje (i moje) pytanie:

    http://www.audyt.net/forum/viewtopic.php?forum=1&showtopic=1

    #1908
    ryszard
    Uczestnik

    Witam !!
    Gwoli przypomnienia a wynika to z „Ustawy o finansach publicznych ” ,audytorem wewnętrznym ktory moze pracowac w jsfp na takim stanowisku ,jest osoba która zdała egzamin państowowy przed Komisja powołaną przez Ministra Finansów.
    Nie ma co ,kochani bierzcie sie za naukę wszystkich po kolei zagadnień zwiaznych z egzaminem państwowym a opublikowanych na stronie MF..
    .Egzamin jest do zdania ,trzeba sobie jednoznacznie postanowic ,rezygnujac na pewien czas z wielu przyjemnych rzeczy ,rodzina na pewno ze zrozumieniem podejdzie do sprawy…
    I co jest ważne ,możecie liczyc na wsparcie i porady użytkowników PAW..
    Jest to naprawde możliwe ,aby wasz „zielony kolor” obecnej „niewiedzy”zmienił sie w kolor dokumentu „Zaświadczenie Ministra Finansów…….”..
    Wierzcie mi,nie ukrywam tego ,że ja i moi koledzy też byli” zieloni”,nawet bardzo .A dzisiaj pracuja na stanowiskach AW ,działaja społecznie na PAW.
    Pozdrawiam.
    Ryszard

    #1919
    mama0454
    Uczestnik

    Cześć Początkujący,
    Najlepiej zacznijcie przygotowania do egzaminu od materiałów opublikowanych na stronach MF. Myślę tu o części testowej i zadaniowej. Pytania testowe przynajmniej w 50% się powtarzają. Resztę trzeba douczyć się z książki Czerwińskiego i niekturych ustaw (KPA, ust. o rachunkowości, ust. o fin.publ., ust. o naruszeniu dyscypliny fin.publ., ust. o służbie cywilnej, standardy). Zadań się nie da nauczyć. Trzeba po prostu liczyć na szczęście, że będzie coś podobnego do już opublikowanych tematów lub coś co z autopsji znamy. Część ustna to wielka loteria. Na pewno trzeba trzeba mieć opanowane wymienione wyżej ustawy i książkę Czerwińskiego. To powinno wystarczyć. Z reguły 3 pytania są z audytu, 1 z fin.publ. lub rachunkowości, 1 z adm. publ. A więc nawet jeśli ktoś perfekcyjnie opanuje tylko audyt to powinno mu wystarczyć do zdania części ustnej. Chyba, że coś się teraz zmieniło. Pozdrowienia !!! 😀

    #1920
    ryszard
    Uczestnik

    Dzieki mama0454,to bardzo trafne podpowiedzi ,mam nadzieje ,ze wspomozesz wymienionych wyzej nazywajacych się „zielonymi” w ewentualnych konsultacjach?Jest nas kilka osob w takiej grupce”doradców” ,zapraszam tez serdecznie innych.
    Pozdrawiam
    Ryszard

    #1929
    adela
    Uczestnik

    Cześć
    W przeciwieństwie do mamy0454, nie polecam zaczynać od testów.
    Absolutnie wystarczającą moim zdaniem podstawą, są:
    – Ustawy – o finansach publicznych, rachunkowości, k.p.a, o naruszeniu dyscypliny finansów, Konstytucja, o administracji rządowej w województwie, samorządowe
    – Podręczniki – MF i Czerwińskiego
    – Komunikaty MF o standardach audytu i kontroli finansowej i rozporządzenie MF w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania audytu
    Testy zostawić na koniec
    Powodzenia

    #1930
    padre
    Uczestnik

    Jak widać co osoba, to inna technika uczenia się na egzamin.
    :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

    #1936
    mama0454
    Uczestnik

    Oczywiście zgadzam się z Adelą. Moja wypowiedź była troszkę uproszczona. Rzeczywiscie, aby spróbować swoich sił w rozwiązywaniu testów najpierw trzeba przynajmniej 2x przeczytać w skupieniu wymienione ustawy, w tym Konstytucję, oraz polecane przez Adelę i przeze mnie pozostałą literaturę.
    Jednak jeśli ktoś już od pewnego czasu jest urzędnikiem śmiało może z czystej ciekawości zacząć od rozwiązywania testów (poza częścią audytową). Wydaje mi się, że na wiele pytań już z doświadczenia zawodowego zna odpowiedzi. I to jest najbardziej budujące.

    #1937
    gabi
    Uczestnik

    Witam!
    Na egzaminie ustnym trzeba być przygotowanym aby na każde pytanie coś powiedzieć. Bo odpowiedź na 3 pytania a na pozostałe nic nie daje gwarancji zdania. Znam takie przypadki, że osoby nie zdały egzaminu. Po prostu lepiej lub gorzej ale zawsze trzeba odpowiedzieć na każde pytanie. Odpowiedź typu „nie wiem” nie jest mile widziana.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia
    gabi

    #1980
    vincent-hana
    Uczestnik

    Witam,
    serdecznie dziękuję za wszystkie ciepłe podpowiedzi 😀
    W tym roku startowałem do mianowania na urzędnika słuzby cywilnej więc spory zakres materiału mam juz przerobiony (administracja państwowa, ust. o służbie cywilnej)…
    Gorzej z samym audytem… Wiele osób wspomina tu podręcznik p. Czerwińskiego. A co sądzicie o podręczniku zamieszczonym na stronie MF ? Logika podpowiada, że jako podręcznik zaakceptowany i zalecany przez MF powinien byc „biblią” do egzaminu. Bazując na doświadczeniu audytorów – od której książki zacząć? Czerwiński czy podręcznik MF ?
    Raz jeszcze dziękuję serdecznie za wszystkie rady i podpowiedzi 😀

    #1983
    agniechar61
    Uczestnik

    Witaj Vincent!
    Moim zdaniem lepszy jest podręcznik p. Czerwińskiego. Ma bardziej przejrzysty układ co np. dla mnie wzrokowca jest super rzeczą. Podręcznik Stasiaka i Kendlera jest też niczego sobie, ale ja polecam ten pierwszy. Pozdrawiam

    #1986
    adela
    Uczestnik

    Cześć. Też uważam, że podręcznik Czerwińskiego jest lepszy, ponieważ znajduje się w nim więcej materiału, który audytor powinien sobie przyswoić. Lecz podręcznik MF również należy poznać bardzo dobrze, bo z niego jest także sporo pytań.
    Pozdrawiam

    #2018
    cecylia
    Uczestnik

    saro!
    Kupilam książkę Czerwińskiego i jak czytam to wydaje mi się, ze to jest pierwszy krok do nauki. Ja wlaśnie zaczynam nauke i idzie mi to kipsko bo nie mam styczności z audytem.

    #2049
    przemko
    Uczestnik

    Ja chyba tez musze kupic ksiązke Czerwinskiego i Knedlera.
    Czytałem posty z egzaminu i widze ,ze sa doswiadczeni audytorzy i radza , jak sie zabrac do nauki.Moj kierownik mowi,ze słuchaj starszego a siedzi w kontroli 24 lata,i bardzo duzo od niego wiem.Ale , do tej pory nie dostalem materialow od paw ,? moze ktos dostał??Podzielcie sie ..
    przemko

    #2188
    mama0454
    Uczestnik

    Nie zapomnijcie o Kapuśniaku. Mimo, że jest w nim trochę błędów okazał się dla mnie podczas egzaminu ustnego zbawienny. 😀

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 15)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.