czwartek, 25 kwietnia, 2024

Odrębny NIP dla każdej szkoły pdst

Home Forum Sektory Samorządy Odrębny NIP dla każdej szkoły pdst

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #4877
    am
    Uczestnik

    Witam, mam pytanie:

    Czy każda szkoła podstawowa czy tez gimnazjum obsługiwane przez jednostkę
    obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół (utworzoną na podstwie art. 5
    ust. 9 ustawy o systemie oswiaty) musi posiadać swój odrębny NIP?
    Rozmawiałam już w tej sprawie z: Ministerstwem Finansów, Izbą Skarbową,
    Urzędem Skarbowym, RIO przeczytałam wszystkie (tak mi sie wydaje) mozliwe
    przepisy powszechnie obowiązujące i myslę, że odpowiedź jest na tak.
    Ale może Będziecie mieli cos jeszcze wyraźnie wskazującego na to.
    Aha czytałam jeszcze orzeczenia sądów i izb skarbowych oraz urzędów.
    W sumie jestem pewna,ale nie zaszkodzi jeszcze moze coś.
    Wiąże sie to z pytaniem, które zadałam na szkoleniu odnośnie prowadzenia
    księgowości odrębnie dla każdej ze szkół (pytałam o podstwę prawną do
    takiego, tzn. odrębnego prowadzenia ksiąg rachunkowych dla każdej ze szkół
    osobno).I dalej co za tym idzie ułożeniem całej sprawozdawczości finansowej
    i budżetowej.

    Posiadanie przez jednostki budżetowe czy zakłady budżetowe odrębnych NIP –
    ów wpływa przecież na konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych
    odrębnie dla każdego z podmiotów (prawda?) – nie wspominam już o odrębnych
    planach finansowych (ale zawartych i ustalonych przez Radę Gminy np., a nie
    jakiś wewnetrznych)

    Jeżeli mielibyście jakieś informacje w tym zakresie z góry dziekuję.
    am

    #4885
    jarek
    Uczestnik

    Dobrze kombinujesz i raczej się nie mylisz, choć dziwne jest to, że Urzędu Skarbowe zabardzo nie zwracają uwagę na to, że często szkoły nie mają oddzielnych NIPów.

    #4889
    kaka73
    Uczestnik

    U nas to własnie skarbówka się czepiała o oddzielne NIPy. A RIO kwestionuje to, że ksiegowosc jest prowadzona przez zespoły obsługi – najważniejsze jest jednak to, aby szkoła miaął swój odrębny rachunek bankowy i aby działała mimo prowadzenia przez zespół jakoby samodzielna jednostka majaca nip, swój rachunek bankowy.
    A obowiazek prowadzenia księgowości w jednostce wynika z przepisu ustawy o finansach iż g.księgowy jest pracownikiem jednostki…. i na tej podstawie RIO kwestionuje wszelakie inne rozwiązania. U nas wszystkie szkoły własnie 2 lata temu uzyskały pełna samozdzielność.

    #4890
    kaka73
    Uczestnik

    U nas to własnie skarbówka się czepiała o oddzielne NIPy. A RIO kwestionuje to, że ksiegowosc jest prowadzona przez zespoły obsługi – najważniejsze jest jednak to, aby szkoła miaął swój odrębny rachunek bankowy i aby działała mimo prowadzenia przez zespół jakoby samodzielna jednostka majaca nip, swój rachunek bankowy.
    A obowiazek prowadzenia księgowości w jednostce wynika z przepisu ustawy o finansach iż g.księgowy jest pracownikiem jednostki…. i na tej podstawie RIO kwestionuje wszelakie inne rozwiązania. U nas wszystkie szkoły własnie 2 lata temu uzyskały pełna samozdzielność.

    #4891
    reno70
    Uczestnik

    Witam
    W związku z poruszonym tematem nasunęła mi sie kwestia prowadzenia obsługi księgowej szkół. Otóż własnie jestem na kontroli szkoły, której obsługę księgową ( zgodnie z planem organizacyjnym Gminy) prowadzi referat w tym urzedzie. Do tej prory spotykałam się raczej z tym, że obsługe księgową jednostek prowadzą ZEAS-y. Czy jest to zgodne z przepisami? (ew. prosze o podstawę prawną).
    Następna kwestia może juz nie tak z tym tematem związana to to, że w badanej szkole nie ma Instrukcji Obiegu Dokumentów i Kontroli Wewnętrznej wprowadzonej zarządzeniem Dyrektora szkoły. Tłumaczą się tym, że jest w Urzędzie i ta instrukcja równiez ich obowiązuje ( a na marginesie to nie bardzo sie do niej stosują, np. nie rejestrują dokumentów przychodzących – faktury nie maja daty i numeru wpływu do jednostki). Bardzo proszę o pomoc bo troche się w tym pogubiłam. Z góry bardzo dziękuję.

    #4892
    Anonim
    Nieaktywny

    Zgodnie z ustawą o rachunkowości – kierownik jednostki odpowiada za prowadzenie ksiąg rachunkowych. Prowadzenie księgowości szkoły przez referat urzędu jest jakimś dziwnym tworem, który na pewno nie jest prawidłowy. Kto w takim razie ponosi odpowiedzialnosc za księgi? Burmistrz czy kierownik szkoły, który nie ma wpływu na politykę rachunkowości. Poza tym główny księgowy powinien być pracownikiem szkoły zgodnie z ustawą o finansach publicznych. Uważam że w ramach kontroli należy zasugerować, że stan faktyczny nie jest zgodny z przepisami i rozmywa się zakres odpowiedzialności za prawidłowe księgi rachunkowe i za obieg i kontrolę dokumentów. A jak tu stosować standardy dotyczące mechanizmów kontroli wewnętrznej. Na pewno nie jest to dopuszczalne rozwiązanie.

    #4893
    reno70
    Uczestnik

    Bardzo dziękuję za informacje, a co do Instrukcji obiegu dokumentów to chyba też nie jest prwidłowe stosowanie się do insrtukcji urzędu a nie posiadanie takowej w szkole?

    #4894
    nowicjusz
    Uczestnik

    Spotyka się sytuacje, gdzie prowadzenie rachunkowości jednostki powierza się innej jednostce, co nie zmienia faktu, że odpowiedzialność i tak spoczywa zawsze na kierowniku jednostki ( uwzgledniając oczywiscie przepisy ustawy o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych). Nie zmienia to jednak faktu, że zgodnie z ustawą o finansach publiczncyh i rachunkowosci, to kierownik wprowadza i aktualizuje procedury kontroli. Przecież prowadzenie rachunkowości innej jednostki musi odbywać się z uwzględnieniem jej specyfiki. I musi być prowadzona na podstawie rozwiązan wprowadzonych przez kierownika kazdej jednostki. Oznacza to, że nie może być tak jak w opisanej sytuacji, że rachunkowość jednostki prowadzona jest zgodnie z procedurami urzędu – jest to nieprawidłowość. Ponadto, kazda jednostka jest również odrebnym przesiębiorstem wyodrębnionym pod względem organizacyjnym, prawnym i ekonomicznym, jest odrębnym zakładem pracy, jej kierownik jest pracodawcą w rozumieniu ustawy Kodeks pracy. Nie może byc sytuacji, że nie posiada NIP-u, czy regonu.
    Najlepiej jest jak w każdej jednostce zatrudniony jest głowny księgowy, jednak nie zawsze tak jest. Jeżeli powierzono prowadzenie rachunkowości innej jednostce organizacyjnej lub prowadzi ją organ jst, to przecież i tak jest to odrębna księgowośc (musi tak być!), prowadzona na wydzielonych kontach księgowych. Tam też są wyłącznie ewidencjonowane na odpowiednich kontach, prawidłowe dowody księgowe już zatwierdzone i poddane kontroli przez pracowników tej jednostki i oczywiście kierownika.

    #4895
    am
    Uczestnik

    W odniesieniu do organizacji obsługi finansowo-księgowej szkół chciałabym dodać,że art. 5 ust.9 ustawy o systemie oświaty stanowi, że w celu wykonywania zadań wymienionych w art. 5 ust. 7 (zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej szkoły lub placówki), organy prowadzące szkoły mogą tworzyć jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek lub organizaować wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną prowadzonych szkół i placówek, o której mowa w art. 5 ust. 7 pkt. 3.
    Ponadto w treści pism (orzeczeń) izb i urzędów skarbowych wskazuje się na prowadzenie wspólnej obsługi finansowej itd. przez np. gminy (np. w wydziale finansowym).
    Wydaje mi się,że należałoby zwracać uwagę na zgodne z prawem prowadzenie ksiąg rachunkowych i obsługi finansowej.

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.