sobota, 20 kwietnia, 2024

odsetki od nieterminowo regulowanych należności

Home Forum Sektory Samorządy odsetki od nieterminowo regulowanych należności

Oglądasz 7 wpisów - 16 z 22 (wszystkich: 22)
  • Autor
    Wpisy
  • #13556
    ksi
    Uczestnik

    Nie ma potrzeby tego uzgadniać, gdyż obecny właściciel przyznał się, że nie płacą za wodę i nie mają żadnych rachunków. Dopiero teraz założyli licznik. Radcę prawnego mamy tylko w urzędzie i wlaściwie nie możemy korzystać z jego usług.

    #13557
    ksi
    Uczestnik

    Do helpyr
    Nie wiem jakie przepisy Was obowiązują. Szkoły nie mogą same sobie ustalić, że nie naliczają odsetek, jeśli mają małą wartość. Przykro mi ale chyba nie pomogę.

    #13562
    meg
    Uczestnik

    [QUOTE BY= księgowa] Nie ma potrzeby tego uzgadniać, gdyż obecny właściciel przyznał się, że nie płacą za wodę i nie mają żadnych rachunków. Dopiero teraz założyli licznik. Radcę prawnego mamy tylko w urzędzie i wlaściwie nie możemy korzystać z jego usług. [/QUOTE]

    Tak ,czy inaczej prawnie musicie to rozwiązać.Nie można takich rzeczy tolerować jak jawne oszustwo wobec urzedu. Bez prawnika sie nie obędzie.

    #13576
    helpyr
    Uczestnik

    Jeszcze jedno pytanie związane z odsetkami. Mamy należności dochodzone na drodze sądowej. Mimo wyroku sądowego i oddaniu sprawy do komornika są one nieściągalne. Czy można je przed upływem trzech lat odpisać w koszty, czy trzymać na należnościach przez trzy lata. Czy w tej sytuacji na koniec każdego roku naliczać odsetki?

    #13582
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Niestety należy naliczać odsetki na koniec każdego roku kalendarzowego. Poza tym odsetki przedawniają się trochę inaczej niż należność tzn. przedawniają się z każdym dniem, więc nie jest możliwe ich odpisanie jednorazowo po upływie 3 lat od terminu platności. Poza tym jest jeszcze ustanowienie hipoteki jako ostateczne wyczerpanie możłiwości egzekucji. Poza tym nalezności objete wyrokiem przedawniają się po upływie 10 lat. Poza tym każda czynność /skierowanie do komornika/ przerywa bieg przedawnienia.

    #13583
    helpyr
    Uczestnik

    Serdeczne dzięki. Gdybyś mogła mi jeszcze wskazać przepisy na których się oprzeć przy naliczaniu i przedawnianiu odsetek i należności to będę bardzo wdzięczna.

    #13585
    dorotab
    Uczestnik

    Sprostowanie co do okresów naliczania odsetek. Zasugerowałam się Twoim pytaniem. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 uofp odsetki nalicza się na koniec każdego kwartału, przedawnienia art. 118 do 125 KC.

Oglądasz 7 wpisów - 16 z 22 (wszystkich: 22)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.