poniedziałek, 28 września, 2020

Odwołanie egzam.- skarga do sądu administracyjnego

Home Forum Egzaminy egzaminy Odwołanie egzam.- skarga do sądu administracyjnego

Oglądasz 14 wpisów - 1 z 14 (wszystkich: 14)
  • Autor
    Wpisy
    monikaprawnik
    Uczestnik

Witam wszystkich! Napiisałam parę dni temu o tym, że wniosłam skargę do sądu administracyjnego w sprawie naszego odwołanego egzaminu. Zachęcałam również, aby inni zainteresowani też wnieśli taką skargę (zamieściłam ją nawet na forum). Spotkało się to jednak z bardzo nikłym odzewem. Nie wiem, jak mam to rozumieć – czy poddaliście się juz całkiem, czy po prostu nie zauważyliście moich ostatnich postów? Mam nadzieję, że to drugie – więc piszę o tym jeszcze raz w nowym temacie. Pozdrawiam

adela
    Uczestnik

Nie śledziłem dokładnie. Czy chodzi o zaskarżenie ustawy, która pozbawia audytorów nabytych uprawnień?
    Pozdrawiam

monikaprawnik
    Uczestnik

Nie, nie można zaskarżyć do sądu administracyjnego ustawy (co najwyżej do Trybunału Konstytucyjnego). Skarga dotyczy odwołania egzaminu na audytora wewnętrznego, który miał się odbyć 21 listopada 2006 r. Egzamin został odwołany bez podstawy prawnej i na tym opiera się moja skarga. Uważam, że przysługuje nam (czyli niedoszłym audytorom) skarga do sądu na podstawie art.3 ust.2 pkt 4 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

jolkag1
    Uczestnik

Tak Monika, przynajmniej ja odpuściłam sobie „użeranie” się z MF, NIE MA TO SENSU, po prostu szkoda zdrowia i energii (takie jest moje zdanie). Lepiej pomyśleć jak najlepiej wykorzystać zdobytą juz wiedzę. Jeżeli audyt nadal Cię interesuje to może warto spróbować zdobyć któryś z certyfikatów wymienionych w znowelizowanej ustawie o finansach publicznych. Ja tak właśnie robię, planuję „przymierzyć się” do certyfikatu CGAP.
    Pozdrawiam
    Jola

monikaprawnik
    Uczestnik

Jak uważasz. Ja natomiast twierdzę, że to MA SENS – choćby dla zasady. MF z nas zakpiło, a ja nie pozwolę z siebie kpić. Kto ma przestrzegać prawa w tym kraju, skoro nie robią tego organy administracji publicznej? Myślę, że sąd administracyjny przyzna mi rację i egzamin w końcu się odbędzie. Jeżeli zaś chodzi o certyfikat międzynarodowy – to owszem, zamierzam zdobyć CIA. Pozdrawiam
    Monika

emus
    Uczestnik

Ja zdałam egzamin ponad rok temu. Pracuję jako a.w. Wczoraj po raz pierwszy przeczytałam opublikowaną nowelizację i przyznam się mam odczucia jak moja przedmówczyni. Najłagodniej to ujmując jest mi przykro. Oczywiście, że każdego dnia wykorzystuję wiedzę zdobytą podczas nauki i egzaminu. Przyłożyłam się solidnie i zdałam za pierwszym razem. Tak naprawdę szkoda mi, że moja nauka odbywała się kosztem mojego syna, naszych wspólnych chwil, które minęły.A obecne prawo daje mi łaskawie możliwość wykonywania zawodu.Nie włożę ani złotówki w podnoszenie kwalifikacji audytorskich. Zrobię uprawnienia biegłego rewidenta /optymistyczne plany !/.Wiem, że postępowanie Ministra Finansów nie miało podstaw prawnych, a zasady prawa obowiązują wszystkich. Składaj skargę dla zasady !

monka
    Uczestnik

Mam zadny egzamin MF, ale uważam, że Monika ma rację. Nie było podstaw prawnych i należy się odwołać. Nie można nad tym przejść do prządku dziennego, audyt ma czuwać nad przestrzeganiem prawa, ale i wobec audytorów należy przestrzegać prawa. Ważne, aby wszyscy poszli za jej przykładem, mogą przecież wykorzystać pismo, które ona podała jako wzór, w jedności siła. Trzymam kciuki, aby coś wam się udało zdziałać. 🙂

ejejej
    Uczestnik

Ja zdałam egzamin już prawie 3 lata temu i wiem ile mnie to kosztowało czasu, kasy, zdrowia, nerwów a co najwazniejsze – zaniedbane dzieci i dom itd. Trzymam kciuki za tych którzy się odwołują!!!

adela
    Uczestnik

Uważam, że ktoś powinien wnieść skargę konstytucyjną na zapis ustawy dotyczący Kwalifikacji osób mogacych być audytorem wewnętrznym. Uważam że nastąpiło naruszenie praw nabytych. Na korzyść osób, które zdały egzamin MF, przemawia zdecydowanie zakres materiału, którym musiała się posługiwać osoba zdająca taki egzamin. Porównać to należy z zakresem obowiązującym biegłych rewidentów, czy pracowników NIK. Jak na razie nie dostałem odpowiedzi od Prezesa SAW w tej sprawie, by zainteresować Rzecznika praw obywatelskich.

miskat
    Uczestnik

gdzie moge znalezc te skarge w sprawie odwolania egzaminu….rowniez chcialabym cos takiego napisac ale niestety nie jestem prawnikiem i szczerze powiedziawszy nie wiem jak sie do tego zabrac.Równiez uwazam ze nie powinnismy tego tak zostawic,tym bardziej ze przed egzaminem MF zorganizowalo kurs przygotowujacy do egzaminu na audytora wewnetrznego, ktory kosztowal niezla kase,a pozniej egzamin odwołali…

monikaprawnik
    Uczestnik

Miskat – dla Ciebie i innych zainteresowanych jeszcze raz zamieszczę moją skargę na tym forum:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
    ul. Jasna 2/4
    00-013 Warszawa

SKARGA NA DECYZJĘ W SPRAWIE ODWOŁANIA EGZAMINU NA AUDYTORA WEWNĘTRZNEGO

Na podstawie art.3 p.2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.Nr 153, poz.1270) wnoszę o uchylenie decyzji w sprawie odwołania egzaminu na audytora wewnętrznego, który miał się odbyć w dniu 21 listopada 2006 roku. Egzamin ten został zapowiedziany ponad rok wcześniej (we wrześniu 2005 roku) a odwołany 7 dni przed wskazanym terminem.
    Egzamin został odwołany bez podstawy prawnej, gdyż według paragrafu 7 ust.1 Załącznika nr 2 do obowiązującego w owym czasie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2006 roku w sprawie sposobu organizowania i przeprowadzania egzaminu na audytora wewnętrznego oraz działania Komisji Egzaminacyjnej (Dz.U.Nr 112, poz.766) „Komisja odwołuje egzamin, jeżeli do egzaminu zgłosiło się mniej niż 10 osób”. Żaden inny powód odwołania egzaminu nie został przewidziany w przepisach. Z całą pewnością natomiast do egzaminu, którego termin wyznaczono na dzień 21 listopada 2006 roku, zgłosiło się więcej niż 10 osób (co zapewne można sprawdzić, gdyż wszyscy zgłaszający się obowiązani byli złożyć m.in. wniosek o dopuszczenie do egzaminu oraz uiścić opłatę egzaminacyjną). Ponadto wspomniane wyżej rozporządzenie przewiduje, iż w razie odwołania egzaminu (w przypadku zgłoszenia sie mniej niż 10 osób) Przewodniczący Komisji zawiadamia na piśmie o odwołaniu egzaminu osoby, które złożyły wnioski o dopuszczenie do egzaminu nie później niż 14 dni przed terminem egzaminu, a w zawiadomieniu określa się termin następny. My zaś zostaliśmy o odwołaniu egzaminu zawiadomieni w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów 7 dni przed terminem egzaminu, a żaden nowy konkretny termin egzaminu następnego nie został nam podany. Pismo natomiast w omawianej sprawie otrzymałam dopiero 28 listopada. W piśmie tym zamieszczono informację, iż termin kolejnego egzaminu zostanie wyznaczony niezwłocznie po powołaniu przez Ministra Finansów Komisji Egzaminacyjnej na podstawie art.59 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych (Dz.U.Nr 249, poz. 2104 z późn.zm.). Tymczasem w dniu 29 grudnia 2006 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.Nr 249, poz.1832), zgodnie z którą egzaminy na audytora wewnętrznego w Ministerstwie Finansów zostały zniesione. W tej sytuacji wspomniane pismo z Ministerstwa Finansów oraz odwołanie tego ostatniego, zapowiadaniego od ponad roku egzaminu wygląda jak jawne lekceważenie osób, które zamierzały omawiany egzamin zdawać.
    Do Ministerstwa Finansów wysłałam wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, ale żadnej odpowiedzi do tej pory nie otrzymałam.
    Na przygotowanie się do tego egzaminu strawiłam wiele miesięcy i wiązałam z nim swoje plany zawodowe. Z certyfikatem Ministerstwa Finansów miałabym duże szanse na znalezienie korzystnego zatrudnienia. Szansa ta została mi odebrana bez przyczyny, która miałaby uzasadnienie w przepisach prawnych. W związku z powyższym uważam, że mam prawo prosić o uchylenie decyzji w sprawie odwołania rzeczonego egzaminu i umożliwienie mi zdawania.

Skargę powinno się wnieść za pośrednictwem MF (to znaczy: na samej skardze trzeba napisać adres sądu, ale na kopercie należy podać adres MF).
    Problem natomiast może być z terminami. Czy wysłałaś do MF to pismo, które kiedyś zamieściłam na forum? Było to wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Taka jest procedura – najpierw pismo do organu, którego działania lub bezczynności skarga dotyczy, a dopiero potem skarga do sądu. Obawiam się, że przepadły Ci terminy. Wezwanie do usunięcia nar. prawa nalezało wnieść w ciągu 14 dni od otrzymania pisma z MF w sprawie odwołania egzaminu. Myślę jednak, że mimo wszystko powinnaś wysłać tę skargę. Sąd Twoją skargę odrzuci z przyczyn formalnych, ale przynajmniej zobaczą, że zainteresowanie tą sprawą jest szersze. Z kolei jeżeli sąd przyzna mi rację (że doszło do naruszenia prawa), wówczas będzie to miało skutek również wobec pozostałych osób, które zgłosiły się do egzaminu.
    Jeżeli natomiast uczestniczyłaś w szkoleniu przygotowującym do egzaminu, który się nie odbył i wydałaś na to kasę – możesz wystąpić do sądu cywilnego z powództwem o zwrot tych pieniędzy.
    Uff, ale się rozpisałam. Pozdrawiam

maksik
    Uczestnik

Monikaprawnik, trzymam kciuki!!! Ja egzamin zdałam w 2004 roku, zdawalam go będąc w zagrożonej ciązy bliźniaczej i tylko ja wiem , ile mnie to kosztowało. Dlatego więcej palcem nie kiwnę i nie będę zdawać żadnych CIA, CGAP cz jakichkolwiek innych angloęzycznych zbitek ! Pozdrawiam serdecznie!

kubas
    Uczestnik

ja tez olewam te wszystkie nowe egzaminy (zdalem w 2004) tym bardziej ze Zyta zapowiada od maja likwidaje audytu – polecam dzisijasza GP, wiec pytanie – po co to wszystko? pozdrawiam

nickkita
    Uczestnik

Moi drodzy. Najlepszy audytor to ten, ktory przewidział ryzyko związane z egzaminem i po prostu go nie zdawał. Jest tyle stanowisk, którymi można obsadzić jednostki, że naprawdę nie ma się czym przejmować.

Oglądasz 14 wpisów - 1 z 14 (wszystkich: 14)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.