wtorek, 21 września, 2021

operacje gotówkowe

Home Forum Sektory Służba zdrowia operacje gotówkowe

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Autor
    Wpisy
    phobos
    Uczestnik

Witam, mam pytanie jak w Waszych jednostkach wygląda odpłatne świadczenie usług. Chodzi mi o wystawianie rachunków i przyjmowanie wpłat. Czy rachunki wystawiają np. oddziałowe, pracownicy laboratorium (czy mają do tego stosowane upuważnienia), a wpłaty tylko i wyłącznie odbywają się w kasie szpitala, czy też oddziałowe wystawiają rachunki i przyjmują wpłaty, a następnie na koniec dnia wpłacają je do kasy szpitala.

ziuk
    Uczestnik

Stosuje się tak, że wpłaty gotówkowe pobierają upoważnione osoby na poszczególnych oddziałach i rozliczają się z kasą główną. Natomiast ewentualne faktury wystawia osoba z działu finansowwgo zajmująca się sprzedażą
    Oczywiście pobieranie wpłat nastepuje na drukach ścisłego zarachowania KP , ktore podlegają szcegółowej kontroli.

phobos
    Uczestnik

Dzięki 😀

phobos
    Uczestnik

Czy w zakresie czynności kasjera dopuszczalny jest zapis, że kasjer dokonuje bieżącej kontroli dokumentów zewnętrznych i wewnętrznych stanowiących podstawę do zapłaty pod względem formalno-rachunkowym?
    Moim zdaniem funkcji kasjera nie należy łączyć z innymi funkcjami o charakterze dyspozycyjnym i kontrolnym w zakresie obrotu pieniężnego.

j
    Uczestnik

tak

phobos
    Uczestnik

tak? znaczy możliwy jest taki zapis?

darek
    Uczestnik

Ludzie ale macie problemy! Kasjer musi sprawdzić dokument czy nie jest błędny. Co innego ujęcie dowodu w księgach rachunkowych. Zaleca się nie łączenie funkcji dysponowania gotówką z ujęciem tych operacji w księgach,tj. kasjer nie powinien jednocześnie księgować wypłat z kasy.

phobos
    Uczestnik

myślałem, że właśnie po to te forum powstało…
    tak czy siak dziękuję za odpowiedź na mój „problem”

darek
    Uczestnik

przepraszam

ziuk
    Uczestnik

Każdy dokument jaki otrzymuje kasjer, powinien być sprawdzony pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym i zatwierdzony do wypłaty. Obowiązkiem kasjera jest sprawdzenie tych czynności jednakże nie ma prawa do kontroli formalno- rachunkowej, którą sprawuje wyznaczona osoba zważywszy na tzw.temat wrażliwy. Nie ma zatem podstaw do wpisywania w zakres obowiązków kasjera sprawowania kontroli formalno-rachunkowej.

phobos
    Uczestnik

Dzięki za podpowiedź 🙂

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.