niedziela, 17 stycznia, 2021

Opis na fakturze

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #3629
    stadyr
    Uczestnik

    Witam,
    Gdzie moge znalezc zapis regulujacy (nakazujacy) opisywanie FVAT – a dokladnie czego dana operacja dotyczyla – robi sie to zwykle z tylu FVAT. Oczywiscie sa z tylu pieczatki „sprawdzono pod wzgledem merytorycznym”, „sprawdzono po wzgledem formalnym i rachunkowym”, jest dekretacja i zatwierdzenie do wyplaty.

    #3632
    terka
    Uczestnik

    Witaj, StaDyr,
    gdybyś mógł przybliżyc, z czym masz problem. Jak rozumiem, masz fakturę, która została opatrzona odpowiednimi pieczątkami i opisem. Czy Twoim zdaniem są one niewystarczające?
    Nie ma, moim zdaniem, twardego prawodawstwa w tej sprawie, każdy kierownik jednostki w instrukcji obiegu i kontroli dokumentów finansowo-księgowych określa wewnętrzne procedury w tym zakresie.
    I według tych procedur powinny być faktury opisywane i sprawdzane.
    Pozdrawiam
    Terka

    #3634
    terka
    Uczestnik

    Ciąg dalszy tego, co wyżej:
    ustawa o rachunkowości stanowi jedynie, że dowód księgowy powinien zawierać „stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych” (art. 21 ust. 1 pkt6).
    W praktyce (w jednostkach sektora finansów publicznych, bo w innych nie zawsze) wygląda to tak, że pracownik Wydziału, którego realizacji zadania faktura dotyczy, opisuje, czego faktura dotyczy (np. zapłata za umowę nr …, wskazuje nr umowy o zamówienie publiczne), oraz potwierdza, że roboty zostały wykonane (towar dostarczony itd.) podpisuje i wstawia datę (czasem także wpisuje klasyfikację budżetową, ale rzadko). Tak opisana faktura trafia do jego zwierzchnika (dyrektora, naczelnika), który potwierdza merytorycznie. Pracownik wydziału księgowego dokonuje sprawdzenia pod względem rachunkowym (podpis, data), a główny księgowy podpisuje na dole pieczęci, po nim zatwierdza główny (burmistrz, wójt). Ale to powinno wynikać z w/w instrukcji.
    A miękkie prawo – to standardy kontroli finansowej
    Pozdrawiam,
    Terka

    #3637
    emus
    Uczestnik

    Zgadzam się z terka. Spotkałam się też, że służby,których dotyczy wydatek zapisywały zgodność ze swoim planem wydatków. I,tak jak terka, numery umów. Nie spotkałam się z prawem ogólnoobowiązującym, ale nasz Regulamin ZFŚS zawiera zapis nakazujący opisywanie f-ury na jaki cel zakup został dokonany + dodatkowo listę uczestników,np. spotkania , na który dokonano zakupu. Warto by również zajrzeć do Twojej Polityki Rachunkowości, bo tu Gł.Księgowy na bazie U. o rachunkowości może opisać wewnętrzną politykę księgowo-rachunkową.

    #3641
    alkman
    Uczestnik

    Oprócz art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości podstawą opisywania dokumentów w JSFP jest art. 45 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, w myśl którego dowodem dokonania przez głównego księgowego wstępnej kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, jest jego podpis złożony na dokumentach dotyczących danej operacji. Złożenie podpisu przez głównego księgowego na dokumencie, obok podpisu pracownika właściwego rzeczowo, oznacza, że:
    1) nie zgłasza zastrzeżeń do przedstawionej przez właściwych rzeczowo pracowników oceny prawidłowości tej operacji i jej zgodności z prawem;
    2) nie zgłasza zastrzeżeń do kompletności oraz formalno-rachunkowej rzetelności i prawidłowości dokumentów, dotyczących tej operacji;
    3) zobowiązania wynikające z operacji mieszczą się w planie finansowym jednostki.

    Z powyższych regulacji i opartych na nich regulaminach wewnętrznych wynikają opisy, o które pyta StaDyr.

    Pozdrawiam

    #3645
    adamusik
    Uczestnik

    Witam.
    Mam pytanko Czy osoba podpisująca się pod tą fakturką powinna mieć zawarte w zakresie czynności pełnienie tej funkcji.
    Jeszcze jeden mam problem odnośnie osób upoważnionych do podpisywania się pod względem formalnycm, rachunkowym i merytorycznym. Czy wskazane osoby w instrukcji obiegu dokumentów finansowo księgowych mające wzorów tych podpisów muszą mieć określone w sowich zakresach czynności pełnienie tej funkcji, oraz osoba sporządzająca listy płac podpisując się pod względem formalno rachunkowym też powinna mieć określone w zakresie czynności.
    Z góry dziekuję.

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.