środa, 24 kwietnia, 2024

organizacje pozarzadowe

Home Forum Sektory Samorządy organizacje pozarzadowe

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #17764
    justp
    Uczestnik

    Mam problem a raczej pytanie na które mimo licznych komentarzy nie mogę znaleźć odpowiedzi jednoznacznej: Czy można przeprowadzić kontrolę w organizacjach pozarządowych w zakresie udzielonych dotacji na realizację zadań publicznych w latach wcześniejszych, np 2007-2008? Obecnie np. dane stowarzyszenie nie otrzymało dotacji w 2009r. a uzyskane środki w latach 2007-2008 wykorzystało, złożyło sprawozdania z realizacji zadania i przez jst została dotacja uznana jako wykorzystania i rozliczona. Czy macie jakieś opinie na ten temat? Będę wdzięczna za komentarze. 😉

    #17765
    wacekservice
    Uczestnik

    z wolnych przemyśleń po Twoim poście:
    – jaki powód (asumpt) do wszczęcia kontroli w jednym, konkretnym podmiocie?
    – jeżeli poprzednie rozliczenia zostały formalnie, z urzędu uznane, to ponowne działanie w tym samym zakresie byłoby racjonalne w kolejności „od tyłu” – czy urząd prawidłowo rozliczył.
    – jeżeli nie ma powodów do negowania rozliczeń (czasu przeszłego), to można koncentrować się na działalności bieżącej: np. czy NGO realizuje cele statutowe, czy nie posiada wymagalnych zobowiązań wobec jsfp typu ZUS, PFRON.
    Reasumując, jaki powód, taka kontrola.
    Jaka organizacja, taka jej specyfika.
    Ewent. napisz więcej 🙂

    #17766
    dzw1k
    Uczestnik

    witam,
    Proponuję lekturę umowy o dotację – zleceniodawca powinien zagwarantować sobie możliwość kontroli w zakresie prawidłowości wykonania zadania którego realizacji dotacja dotyczy.
    pozdro

    #17769
    romb
    Uczestnik

    To zależy chyba bardziej od tego jaki jest zakres tej kontroli. Jeśli zadania sa wykonywane na podstawie ustawy o działalności pozytku publicznego i wolontariacie ( a tak jest najczęściej) to organ zlecający ma obowiązek przeprowadzać kontrolę i ocenę realizacji zadania (art 17). Myślę, że nie ma żadnych przeszkód aby kontroli za wcześniejsze lata poddać np. sposób prowadzenia dokumentacji księgowej, a z tym, jak wiem, stowarzyszenia maja niestety duże problemy. Natomiast prowadzenie ex post kontroli sposobu wykorzystania dotacji (jesli sprawozdanie zostało wczesniej przyjete, a zadanie uznane za wykonane i rozliczone) chyba mija sie z celem. Chyba, że istnieje jakieś prawdopodobne przypuszczenie, ze dochodziło do nieprawidłowości w tym zakresie. Osobiście uważam,ze nie ma formalnych przeszkód aby objąć kontrolą wcześniejsze lata.
    Pozdrawiam.

    #17772
    k-asiek
    Uczestnik

    Robiłam takie zadanie, możesz zrobić kontrolę wydatkowania tej konkretnej dotacji, bo to daje ci ustawa. Kwestia czy w umowie (i jak) określono ewentualną kontrolę (czy w siedzibie podmiotu, czy miejscu wykonywania zadania publicznego). Jesli nie ma zapisu o siedzibie podmiotu to grzecznością będzie jesli cię wpuszczą do siedziby, jeśli nie wpuszczą to robisz kontrolę na podstawie przesłanych przez podmiot dokumentów. Ewentualnie zalecenie dla twojej jednostki- zapis w umowach o kontroli zlecającego zadanie w siedzibie podmiotu dotowanego.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.