piątek, 29 marca, 2024

PILNE!!! księgowanie

Home Forum Sektory Samorządy PILNE!!! księgowanie

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #9004
    agniechar61
    Uczestnik

    Czy dokonany już wydatek można przeksięgowywać? Np. zapłacono fakturę ze źródła X, a póżniej przeksięgowano ze zakłacono ze źródła Y – czy to jest właściwe działanie?

    #9012
    jolas
    Uczestnik

    Uważam, że po to funkcjonuje pojęcie „korekt” w księgowości aby mozna było przeksięgować wydatki na właściwy paragraf.
    Może tu jednak powstać pewne pytanie, czy w momencie księgowania pierwotnego były pieniądze na paragrafie właściwym czy też nie było. Czasem księgowe dokonują celowo księgowania na błędny paragraf ponieważ nie posiadają środków na paragrafie właściwym – no i tu kłania się rzetetność i legalność a raczej ich brak.
    Jeżeli przeksięgowanie wynika ze zwykłej pomyłki to myślę, że jest to właściwe, tylko nalezy pamiętać o krektach technicznych dla czystości zapisów.
    Ja pracuje w kontroli zarządczej i właśnie tak do tego zagadnienia podchodzę.

    #9017
    agniechar61
    Uczestnik

    Dzięki Jolu, ale kwestia nie dotyczy samorządu. Dotyczy to organizacji pozarządowej, która korzysta ze środków PFRON. Dotację otrzymuje transzami co kwartał i co kwartał skałada sprawozdania z tego co wydatkowała. Zgodnie z umową ma prowadzić ksiegowość analityczną w rozbiciu na środki własne i środki PFRON – czego nie robi, bo analityka jest tylko środków PFRON. W sprawozdaniach dzieli te środki i wykazuje co kwartał narastająco i tu jest problem bo pod pozycjami środki własne kwota ta porównując sprawozdanie z XII ze sprawozdaniem z IX ulega zmniejszeniu. Pani księgowa twierdzi że środki przeksiegowuje, ale jak bo przecież nie prowadzi oddzielnych kont? Wg niej przeksięgowanie odbywa sie w ten sposób iż na fakturze z pieczątką „środki własne” skreśla tą treść i przybija pieczątkę „środki PFRON”. Czy to jest właściwe?

    #9019
    jolas
    Uczestnik

    Nie mam żadnego doświadczenia w księgowości organizacji pozarządowych, ale na pewno obowiązuje ich ustawa o rachunkowości. Więc nie tylko powninna ale musi prowadzić księgi – nie tylko dla PFRON ale też dla pozostałej działalności. Przeksięgowanie odbywa się na podstawie dokumentu o nazwie „PK” i są zapisy dziennika. Samo skreślenie pieczątki nie jest przecież przeksięgowaniem. Nie jestem pewna czy ta księgowa prawidłowo prowadzi księgi rachunkowe. W oganizacjach pozarządowych istnieją pewne uproszczenia, jest rozporządzenie, ale te uproszczenia dotyczą chyba tylko sprawozdawczości a nie ewidencji księgowej. Chyba trzeba będzie przyrzeć się tym księgom bliżej.

    #9022
    szymonek123
    Uczestnik

    organ.pozarz. jak stowarzyszenia mają obowiązek prowadzić pełną księgowość ale uproszczoną
    poprzedniczka ma rację, zmiana zapisów w księgach nie może się odbywać przez przekreślenie opisu faktury
    musi się zastosować PK i przeksięgowanie,
    z własnego dośw. wiem, że czasem transze PFRON wpływają później np. na I kw. w m-c III i skąd dana jednostka musi np. częśc wydatków finansować swoimi środkami a potem, kiedy muszą się rozliczyć do PFRON to przecież muszą przeksięgować te wydatki finas. ze śr. własnych na fin. PFRON

    #9023
    agniechar61
    Uczestnik

    Dzięki wielkie! Pozdrawiam Aga

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.