niedziela, 21 lipca, 2024

PILNE

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
 • Autor
  Wpisy
 • #20446
  anetka
  Uczestnik

  może to dziwne pytanie
  ale jak rozliczyć pobraną zaliczkę pobraną przez intendenta na zakupy i na jakich kontach???
  bo ja już zgłupiałam 😆
  po stronie przychodów księgowane były zwroty zaliczek intendentów
  czy to poprwnie, bo przecież powoduje podwójne obciążenie konta ………….

  #20453
  anetka
  Uczestnik

  hop

  #20454
  pietryka
  Uczestnik

  Przecież zaliczka jest z kasy więc rozlicza się w raporcie kasowym i rzeczywiście w raporcie po stronie winien księguje się w przychodach zwrot pobranych kwot /które wcześniej znalazły się po stronie Ma – koszty/wydatki/. Natomiast na koncie /np. 101kasa/ księguje się raport dzienny po podliczeniu stronę winien i ma. Jak to technicznie wygląda w jednostce to powinien określać zakładowy plan kont i on jest podstawą do kwestionowania nieprawidłowości bądź nie.

  #20457
  anetka
  Uczestnik

  zgadza się
  ale zastanawiam się jak to jest z rozliczeniem zaliczki: czy może być tak, że np. zaliczka w wysokości 1000 zł została potraktowana jako rozliczenie wewnętrzne intendenta a srodki te nie zostały wpłacone na konto, więc nie będą podlegały rozliczeniu (bo tylko środki na koncie podlegają rozliczeniu)……………?
  i jeszcze jedno: w jaki sposób (na jakich kontach) zaksięgowalibyści pobranie zaliczki a następnie jej rozliczenie
  dziękuję za odpowiedź i proszę o jeszcze 😆

  #20459
  pietryka
  Uczestnik

  Ja chyba nie bardzo rozumiem. Bo wypłacone środki musiały przejść przez kasę /nawet jeżeli kasa fizycznie nie istnieje/ i jest wpisywane w raport kasowy. Wypłata zaliczki w raporcie kasowym po stronie Ma /wydatki/ a po stronie Wn w rozrachunkach z pracownikami /konta zespołu 2/Wszystko na podstawie podpisanego wniosku o zaliczkę bądź delegacji. W trakcie miesiąca bądź póżniej intendent rozlicza zaliczkę /kupił towary, zapłacił za usługi, rozliczył delegację/ na specjalnym druku. Jeżli to mala jednostka, to raport kasowy z reguły obejmuje cały miesiąc, więc w trakcie miesiąca na raporcie księguje się jeszcze ewentualny zwrot niewykorzystanej zaliczki jako przychód kasowy /str. Wn/ i w takiej samej kwocie po stronie Ma na rozrachunkach z pracownikami. Natomiast zakupione przez intendenta towary, uskugi przejazd itp w lącznej kwocie po stronie Ma rozrachunki i… zależy co przewiduje plan kont – na skróty /wolno/ to bezpośrednio w koszty /zespół 4/ lub przez magazyn /zespół 3 strona Wn /przyjęcie na magazyn/ a następnie str. Ma /wydanie z magazynu/ i str. Wn koszty. Księgowanie bezpośrednio w koszty nie pokazuje obrotów ale dotyczy towarów a nawet materiałów zużytych bezpośrednio, lub przynajmniej w miesiącu księgowania. Ale to wszystko zależy od zakładowego planu kont i byłbym daleki od kwestionowania tych skróconych księgowań. Przy księgowaniu alektronicznym takie przypadki nie powinny występować gdyż wszystko zależy od używanego programu. Jeżeli jeszcze jakieś wątpliwości to pytaj chyba, że nieprawidłowo zrozumiałem.

  #20460
  pietryka
  Uczestnik

  Jeszcze z tym kontem: Myślę że piszesz o koncie bankowy? Pobrane środki muszą przejść przez kasę /chyba, że intendent ma kartę do konta/. A księgowaniw to:
  Na podstawie wyciągu bankowego: 130 Ma – Wn 102/lub inny nr/ środki pieniężne w drodze,
  Przyjęcie do kasy raport kasowy i konto kasa 101 Wn i Ma środki pieniężne w drodze. Dalej jak już opisałem. Przypominam, że raport kasowy księguje się na koniec miesiąca saldami Wn i Ma /tzn. sumą tych stron/.

  #20477
  anetka
  Uczestnik

  dziękuję 😀

  #20492
  anetka
  Uczestnik

  – wypłata zaliczki np. 100 zł w raporcie kasowym ujmuje się po stronie wydatków Ma
  – intendentka kupuje towar za 90 zł
  – wówczas zwrot to co zostało 10 zł w raporcie kasowym po stronie Wn jako przychód
  – a jak to będzie wyglądało jeśli intendentka wyda całe 100 zł
  czy będzie jakiś zapis po stronie Wn?
  czy w ogóle w takim przypadku księguje się w przychody?
  proszę o szybką odpowiedź
  dziękuję

  #20500
  anetka
  Uczestnik

  😀

  #20503
  alkman
  Uczestnik

  cz.1
  Jak to zauważyłaś w raporcie kasowym wypłaty z kasy ujmuje się po stronie MA, jeżeli chodzi o wpłaty ,to je też ujmuje się w raporcie kasowym, tyle że po stronie WN. Zauważ, że Ujmuje nie jest tożsame z Księguje, zatem zapamiętaj! Ujmuje ≠ Księguje. Cechą charakterystyczną księgowania na kontach jest podwójny zapis WN/MA, czyli każda dokonana transakcja znajdzie się w księgach rachunkowych w postaci zapisu, na co najmniej 2 kontach po różnych stronach WN/MA. Inaczej jak coś wpiszesz po WN to musi być odzwierciedlenie tego na innym koncie po MA. Proponuje ci też nie utożsamiać przychodu bądź wydatku ze stronami WN/MA, ponieważ na kontach nie tylko księguje się przychody i wydatki, lecz także np.: zmiany stanów albo koszy – które nie są tym samym co wydatki.

  Raport kasowy, to taki zbiór ujętych informacji o dokonanych przez kasjera transakcjach przyjętych wpłat i dokonanych wypłat. Transakcje te są ujmowane w raporcie na podstawie dokumentów KP dla wpłat i KW dla wypłat.

  Podsumowując w raporcie kasowym się nic nie księguje, tylko ujmuje transakcje wpłat i wypłat dokonanych przez kasjera.

  Jak już kasjer się napracuje to zamyka raport kasowy i przekazuje go księgowemu, a ten na podstawie raportu i dołączonych do niego dokumentów dokonuje księgowań.

  #20504
  alkman
  Uczestnik

  cz.2
  Intendentka bierze zaliczkę 100– kasjer wypisuje KW i ujmuje w raporcie kasowym po stronie MA – kasa wyda.

  Po pewnym czasie, księgowy weźmie raport i zaksięguje w księgach kwotę 100 zł na kontach 234 – rozliczenia z pracownikami – po stronie WN i 101 – kasa – po stronie MA (nazwy kont i numery są umowne i niezobowiązujące). Tu warto zauważyć, że z konta 234 odczytamy ile jest nam pracownik winien (ile wziął zaliczek).
  Intendentka wpłaci 10 zł, to kasjer wypisze KP i ujmie w raporcie kasowym po stronie WN – kasa przyjmie.
  Po pewnym czasie, księgowy weźmie raport i zaksięguje w księgach kwotę 10 zł na kontach 234 – rozliczenia z pracownikami – po stronie MA i 101 – kasa – po stronie WN. Tu warto zauważyć, że z salda konta 234 (czyli różnicy pomiędzy WN i MA) odczytamy ile jest nam pracownik winien (z jakiej kwoty winien się rozliczyć pracownik).
  Jak przyniesie Intendentka fakturę za zakupione towary za kwotę 90 zł, to księgowy zaksięguje fakturę np.: 400 – koszty po stronie WN i 234 – rozliczenia z pracownikami po stronie MA.
  Jak podliczysz saldo konta 234, to powinno wyjść 0, czyli nikt nikomu nie jest winien.

  Czasami intendentka i kajer to jedna osoba, a czasami intendentka księgowa i kasjer to jedna osoba i wtedy, żeby utrudnić pracę audytorom i kontrolującym upraszcza się zapisy księgowe.

  #20505
  alkman
  Uczestnik

  cz.3 – ostatnia
  teraz przeczytaj posty pietryki

  #20507
  anetka
  Uczestnik

  dziękuję za szczegółowość
  czyli dobrze rozumuję, tylko zgłupiałam po tym jak chciano mi „wmówć” że to nie jest tak jak napisałeś
  wiem że przychody to nie dochody , a wydatki to nie koszty 😀
  w tym zakresie nie jestem laikiem…………. ale dziękuję
  jak zwykle można na was liczyć 😎

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.