sobota, 16 stycznia, 2021

plan fiansowy a przetargi

Home Forum Sektory Samorządy plan fiansowy a przetargi

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Autor
    Wpisy
  • #21077
    helpyr
    Uczestnik

    Proszę o wyjaśnienie, czy jest możliwe aby kwota przetargu była wyższa niż kwota przeznaczona na ten cel w planie finansowym.
    Czy można dokonywać przetargów w oparciu o plan i budzet z roku 2010, jeżeli zakupy dotyczą 01.01 – 31.12. 2011 r. Planujemy w tym roku na przyszły, nie wiedząc jakie będziemy mieć środki.

    #21078
    helpyr
    Uczestnik

    Chodzi oczywiście o plan finansowy

    #21080
    terka
    Uczestnik

    [QUOTE BY= helpyr] Proszę o wyjaśnienie, czy jest możliwe aby kwota przetargu była wyższa niż kwota przeznaczona na ten cel w planie finansowym.
    Czy można dokonywać przetargów w oparciu o plan i budzet z roku 2010, jeżeli zakupy dotyczą 01.01 – 31.12. 2011 r. Planujemy w tym roku na przyszły, nie wiedząc jakie będziemy mieć środki. [/QUOTE]

    Nie do końca rozumiem, o co pytasz. Co rozumiesz przez „kwotę przetargu”? Wartość szacunkową zamówienia? Jeżeli tak, to oczywiście sprawa jest zupełnie prosta, gdy w danej pozycji planu są ujęte środki w pełnej wysokości. Ale może być też tak, że w dacie ogłoszenia zamówienia jest mniejsza kwota, ale jest możliwość dokonania zmian przed zawarciem umowy. Bo najważniejsze jest aby w dacie zawarcia umowy były środki zabezpieczone na ten cel. Więc jesli przez „kwotę przetargu” rozumiesz już najkorzystniejszą ofertę to może ona być wyższa od kwoty zabezpieczonej w planie, ale wówczas nalezy zwiększyć plan w tym paragrafie przed zawarciem umowy. Tak uważam i tak mówią na szkoleniach, ale może się mylę.

    Co do drugiego pytania – sprecyzuj, proszę, czy chodzi o przeprowadzenie postępowania i zawarcie umowy w 2010 r. , która będzie realizowana w 2011?
    I o co chodzi z tym „planujemy w tym roku na przyszły, nie wiedząc, jakie będziemy mieć środki”. Co planujecie? Przetargi na przyszły rok?

    Miłego dnia wszystkim na dzień dobry:smile:

    #21081
    helpyr
    Uczestnik

    1. Oczywiście ,że chodzi o wartość szacunkową zamówienia. Przewyższa ona kwotę, jaką przeznaczono na ten cel w planie finansowym (jesteśmy samodzielną jednostką). Kwota zawarta w umowie również jest wyższa od tej zawartej w planie.
    Mam plan finansowy na 2010, w oparciu o niego plan zamówień na 2010. Część umów będzie realizowana w 2011 r. i pokrycie będzie ze środów 2011 r. czy to jest właściwe? Od jakiegoś czasu wszystkie umowy na np. na 2011 planujemy i zawieramy w 2010 r.
    2. Podpisujemy umowę w 2010 r. ale zakupów w oparciu o tę umowę dokonamy w roku następnym i pokryjemy ze środków przyszłorocznych. W dniu zawierania umowy nie wiemy jaki będzie nasz budżet.

    #21082
    terka
    Uczestnik

    Jeżeli termin realizacji umowy, o której piszesz, upływa w roku jej zawarcia (np. 2010) i kwota zaciągnietego zobowiązania przekracza kwotę ujętą w planie, to jest to poważna nieprawidłowość – naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
    Jeśli jednak została zawarta na dłuższy okres i jej termin realizacji upływa w roku 2011 to sprawdź, czy nie zachodzi sytuacja, o której mowa w art. Art. 258. 1. ustawy o fp:
    Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może upoważnić zarząd do:
    3) przekazania uprawnień innym jednostkom organizacyjnym jednostki samorządu terytorialnego do zaciągania zobowiązań z tytułu umów, których realizacja w roku budżetowym i w latach następnych jest niezbędna do zapewnienia ciągłości działania jednostki i z których wynikające płatności wykraczają poza rok budżetowy.

    Być może wójt, burmistrz, prezydent otrzymał takie upoważnienie od rady i na tej podstawie może zaciągać zobowiazania przekraczające rok budżetowy (jeśli wydatek dotyczy urzędu) lub upoważnił kierowników jednostek do zaciągania zobowiązań przekraczajacych rok budżetowy.
    Jeśli nie, to umowa, której wartość nie ma pokrycia w następnym roku na podstawie w/w przepiu także została zawarta z przekroczneiem upoważnienia do zaciągania zobowiązań.
    Bo i to co napisałam w zasadzie jest odpowiedzią na kolejne podnoszone przez ciebie kwestie.
    Tzn. – mam taką nadzieję:smile:
    Pozdrawiam:

    #21083
    terka
    Uczestnik

    Dopiero teraz doczytałam że jesteście samodzielną jednostką, nie urzedem. Organizacyjną (jednostka budżetowa), czy nadzorowaną (zoz, instytucja kultury)?

    #21084
    helpyr
    Uczestnik

    Wielkie dzięki (już myślalam, że nie uzyskam pomocy).
    Od dwóch lat wprowadzono modę, że wszystkie umowy będą obowiązywać od 01.01.- 31.12 danego roku. Tylko żeby zdążyć , postępowanie przetargowe przeprowadza się w połowie i trzecim kwartale tego roku na rok następny. My podlegamy pod marszałka. Nie przypuszczam aby takie upoważnienie marszałek wydał. Sprawdzę w poniedziałek. Pozdrawiam.

    #21085
    terka
    Uczestnik

    [QUOTE BY= helpyr] Wielkie dzięki (już myślalam, że nie uzyskam pomocy). [/QUOTE]

    🙂
    Przepraszam więc, że tak długo czekałaś, ale ostatnio mocno zajęta jestem, a udzielenie odpowiedzi wymagało odszukania odpowiedniego art. w ustawie (w tej nowej wszystko jest w innym miejscu, niż w poprzedniej):wink:

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.