piątek, 29 marca, 2024

plan finansowy

Home Forum Sektory Służba zdrowia plan finansowy

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 23)
  • Autor
    Wpisy
  • #22811
    andrzejm
    Uczestnik

    Witam. Od niedawna podjąłem pracę w szpitalu klinicznym którego organem założycielskim jest uniwersytet medyczny. Pytanie : czy plan finansowy może zakładać stratę np 5 mln zł? Jeżeli tak to z czego to wynika? Nadmieniam, że nie ma w tym miejscu wskazanego żadnego źródła pokrycia straty a rektor zatwierdził plan finansowy po pozytywnym zaopiniowaniu rady społecznej szpitala. Co z odsetkami od zobowiązań, które przy założeniu straty muszą powstać? Czy jest to naruszenie dyscypliny finansów publicznych? Proszę o pomoc o ile ktoś z Was analizował taki problem. Pozdrawiam.

    #22812
    andrzejm
    Uczestnik

    Puk.Puk.Hallo jest tam ktoś?Może jednak ktoś oprócz mnie pochyli się nad problemem który mnie nurtuje? Pozdrawiam.

    #22813
    wojak
    Uczestnik

    źródło pokrycia planowanej nadwyżki wydatków nad przychodami musi być przewidziane.
    Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7.12.2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych
    http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,2,16,194,1541,,,rozporzadzenie-ministra-finansow-z-dnia-7122010-r-w-sprawie.html
    Polecam ciekawy artykuł:
    http://www.wgospodarce.pl/artykuly/1139-prof-kazimierz-dadak-najwyzsze-instytucje-panstwowe-podaja-jedne-dane-rodakom-a-drugie-organowi-komisji-europejskiej

    #22814
    andrzejm
    Uczestnik

    Dzięki za poradę. Ok. Ale to dotyczy jednostek budżetowych i samorządów a szpital nie jest taką jednostką. Jest to jsfp ale funkcjonuje jako sp zoz którego organem założycielskim jest uczelnia. Jakie przepisy regulują ten stan o ile chodzi o finanse i gospodarkę. Pozdrawiam i czekam na jakieś pomysły.

    #22815
    wojak
    Uczestnik

    Drogi Kolego, jeśli trzeci dzień nie chce Ci się samodzielnie rozwiązać problemu, to znaczy, że dziś już jest środa… Pozdrawiam! Wojak 😉
    Skoro Jego Magnificencja zatwierdził taki plan, to jego problem znaleźć te 5mln. Katalog przewinień z zakresu dyscypliny finansów publicznych jest wyraźnie określony w ustawie.

    #22816
    sabcia
    Uczestnik

    nie mam pojęcia jak rozwiązac problem, ale naprawdę z napięciem czekam na infomację. zupełnie serio nie wiedziałam, że można sporzadzic i zatwierdzić plan finansowy na minus 5 mln złotych. i nie pójść siedzieć.
    ja bym to nazwała świadomym działaniem na niekorzyść jednostki sektora.

    #22817
    andrzejm
    Uczestnik

    Witam.Wojak wiem ze jest sroda i nie oznacza to ze nie daze do rozwiazania problemu. Interesuje mnie czy zasady gospodarki finansowej okreslone dla jb ijst mozna wprost przelozyc na sp zoz ktorego organem zalozycielskim jest um. Sorry ze bez polskich znakow ale pisze z komorki jestem w podrozy. Pozdrawiam i wiecej wiary w ludzi a nie traktowac wszystkich swoja miara.

    #22818
    andrzejm
    Uczestnik

    Witam.Wojak wiem ze jest sroda i nie oznacza to ze nie daze do rozwiazania problemu. Interesuje mnie czy zasady gospodarki finansowej okreslone dla jb ijst mozna wprost przelozyc na sp zoz ktorego organem zalozycielskim jest um. Sorry ze bez polskich znakow ale pisze z komorki jestem w podrozy. Pozdrawiam i wiecej wiary w ludzi a nie traktowac wszystkich swoja miara.

    #22819
    adela
    Uczestnik

    Tu nie jest problem, czy jst, czy nie. Urząd jest jednostką sektora finansów publicznych i zasady wynikające z ustawy o finansach publicznych go obowiązują. Przyjęcie planu finansowego jednostki podległej w takiej formie jest nie do przyjęcia.

    #22820
    wojak
    Uczestnik

    Andrzeju, nie oburzaj się, przepraszam.
    Sugeruję uważne studiowanie przepisów, np:
    Dz.U. 2011 nr 112 poz. 654
    Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej
    Polecam też artykuł:
    http://www.zdrowie.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/odpowiedzialnosc-majatkowa-za-dlugi-szpitali-klinicznych
    Generalnie wszystko zmierza w kierunku „lodziarni” pani S.

    #22821
    andrzejm
    Uczestnik

    Witam. dziękuję Wszystkim. Z materiałami napewno się zapoznam. Jest obowiązek postawienia w stan likwidacji lub pokrycia straty przez organ założycielski do 12 miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego gdzie wykazano stratę niemożliwą do pokrycia przez sp zoz.Nigdzie niestety nie mogę trafić na postępowanie jakie ma miejsce w tym szpitalu ( nie jest to przekroczenie planu gdyż plan zakładał niedoszacowanie i był zatwierdzany wraz ze zmianami przez organ założycielski oraz akceptowany przez Radę szpitala) W takim razie jest to naruszenie dyscypliny czy też nie? Poza plan z wydatkami nie wychodzono. Nie rozumiem tego sorry. 😳

    #22822
    sabcia
    Uczestnik

    poza plan z wydatkami nie wychodzono. To znaczy że wydano te 5 mln zaciagając zobowiazania i nie płacąc? kontrahentom? pracownikom? ZUS-owi?
    Ktoś musi te 5 baniek ostatecznie zapłacić przecież

    #22823
    andrzejm
    Uczestnik

    Oczywiście. Przy likwidacji to jak pisałem organ założycielski. Ok. odsetki są naruszeniem ale czy ” dziura w planie” też? I kto ponosi odpowiedzialność ten co zatwierdzał taki plan czy wykonawca? ( Zobaczcie na plany miast i artykuły w prasie mówiące o ” nie zamykaniu się planów” i coś się dzieje?). Pozdrawiam. :mrgreen:

    #22850
    andrzejm
    Uczestnik

    Witam ponownie.Według Was plan finansowy powinien zawierać przychody/dochody i rozchody/wydatki czy tak jak zastałem przychody i koszty? Moim zdaniem został on nieprawidłowo sporządzony gdyż koszty księguje się w oparciu o zasadę memoriałową a rozchody/wydatki w oparciu o zasadę kasową. Pozatem kosztem są też pozycje niewydatkowe ( np amortyzacja). Myślę że przyjęto błędne rozwiązanie dla przypomnienia SP ZOZ Szpital Specjalistyczny Uniwersytetu Medycznego. Proszę o pomoc.

    #22866
    andrzejm
    Uczestnik

    Witam ponownie. Pomóżcie proszę. Już w trzech szpitalach ( SP ZOZ)z którymi się kontaktowałem plan finansowy prowadzony jest w oparciu o koszty a nie wydatki/rozchody. Czy jest to prawidłowe i skąd się takie postępowanie wzięło ( akt prawny)? Moim zdaniem nie ale wątpliwość rodzi się z faktu, że na trzy szpitale z którymi miałem kontakt wszystkie prowadzą w ten sposób plan finansowy gdyż jak twierdzą GK obowiązuje ich ustawa o rachunkowości a ta nakazuje prowadzenie rachunkowości w oparciu o zasadę memoriału. Proszę o wypowiedzi w tej sprawie. Pozdrawiam.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 23)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.