czwartek, 28 marca, 2024

plan finansowy

Home Forum Sektory Służba zdrowia plan finansowy

Oglądasz 8 wpisów - 16 z 23 (wszystkich: 23)
  • Autor
    Wpisy
  • #22869
    andrzejm
    Uczestnik

    Czy nikt z Koleżeństwa nie analizował tej sprawy dotychczas????? 😯 Jak mówiłem mój staż w tej jednostce jest krótki i mogę nie dotrzeć do wszystkich uregulowań dotyczących SP ZOZ ale domniemam że obowiązują je przepisy MF w sprawie prowadzenia rachunkowości JSFP a tam nie znalazłem nic o wyłączeniu SP ZOZ . Nawiasem mówiąc koszty dotyczą obowiązków podatkowych i w zakresie ustalania wyniku finansowego rachunkowości w której głównie odgrywają znaczenie aktywa i pasywa a finansach publicznych wydatki i rozchody oraz przychody. O ile się mylę proszę o sprostowanie oparte na wskazaniu przepisów. Pozdrawiam

    #22870
    andrzejm
    Uczestnik

    ❓ ❓ ❓ ❓ ❓ ❓ ❓ ❓ ❓ ❓ ❓ ❓ ❓

    #22871
    j
    Uczestnik

    11.112.654 art. 52

    #22872
    dzw1k
    Uczestnik

    Może pomoże:
    Uofp – Art. 10. 1. Jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej i państwowe fundusze celowe stosują zasady gospodarki finansowej określone w niniejszej ustawie.
    2. Do jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 9 pkt 8-14, działających na podstawie odrębnych ustaw stanowiących podstawę ich utworzenia przepisy niniejszej ustawy stosuje się odpowiednio.

    #22873
    j
    Uczestnik

    no właśnie jak wyżej

    #22874
    jolantka
    Uczestnik

    Może być strata zaplanowana. Jak już wcześniej ktoś wspomniał ustawę o działalności leczniczej:
    Art. 51. Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie.
    Art. 52. Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej pokrywa z posiadanych środków i uzyskiwanych przychodów koszty działalności i reguluje zobowiązania.
    Art. 53. Podstawą gospodarki samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jest plan finansowy ustalany przez kierownika.
    …..
    Art. 59. 1. Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej pokrywa we własnym zakresie ujemny wynik finansowy.
    2. Podmiot tworzący samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej może, w terminie 3 miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, pokryć ujemny wynik finansowy za rok obrotowy tego zakładu, jeżeli wynik ten, po dodaniu kosztów amortyzacji, ma wartość ujemną – do wysokości tej wartości.
    3. Ujemny wynik finansowy i koszty amortyzacji, o których mowa w ust. 2, dotyczą roku obrotowego objętego sprawozdaniem finansowym.
    4. W przypadku niepokrycia ujemnego wyniku finansowego w sposób określony w ust. 2 podmiot tworzący w terminie 12 miesięcy od upływu terminu określonego w ust. 2 wydaje rozporządzenie, zarządzenie albo podejmuje uchwałę o zmianie formy organizacyjno-prawnej albo o likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.

    To o te artykuły ustawy politycy prowadzą boje w tv że wyprzedaż majątku i wszystko będzie sprywatyzowane a pacjenci umierać będą pod drzwiami.

    Skoro jesteś nowym audytorem w szpitalu, a na dodatek klinicznym to witam 😉
    radzę zapomnieć wszystkie zasady obowiązujące w urzędach, uczelniach czy jakichkolwiek innych instytucjach publicznych.
    Szpitale działają bardziej jak prywatne firmy, tylko ze najczęściej mocno stratne.

    #22876
    andrzejm
    Uczestnik

    Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Do tego co napisaliście doszedłem już sam chociaż łatwo nie było. Nadal jednak nie znalazłem przepisu który daje prawo JSFP sporządzzać plan w kosztach a nie wydatkach czy rozchodach. Pozdrawiam. Wszystkich.

    #22877
    andrzejm
    Uczestnik

    Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Do tego co napisaliście doszedłem już sam chociaż łatwo nie było. Nadal jednak nie znalazłem przepisu który daje prawo JSFP sporządzzać plan w kosztach a nie wydatkach czy rozchodach. Pozdrawiam. Wszystkich.

Oglądasz 8 wpisów - 16 z 23 (wszystkich: 23)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.