piątek, 12 sierpnia, 2022

Plan i sprawozdanie do GIAWa..?

Home Forum Sektory Samorządy Plan i sprawozdanie do GIAWa..?

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #3123
  alicjajw
  Uczestnik

  Witam
  Byc może ten temat był już wałkowany ale w dziale „samorząd” nie znalazłam na ten temat informacji. Czy w związku z nowa ustawa o FP audytorzy mają obowiązek wysyłania palnów i sprawozdań do GIAWa czy nie. SPotkałam się z róznymi wersjami …
  W ustawie jest zapis:
  Art. 53
  5. Audytor wewnętrzny przedstawia kierownikowi jednostki i Głównemu Inspektorowi Audytu Wewnętrznego:
  1) do końca marca każdego roku – sprawozdanie z wykonania planu audytu za rok poprzedni;
  2) do końca października każdego roku – plan audytu na rok następny.

  z ktorego wynika, ze trzeba. Ale z kolei w Art. 62 jest zapisane:

  5. W odniesieniu do jednostek podsektora samorządowego kompetencje Głównego Inspektora Audytu Wewnętrznego, z wyłączeniem wyrażania zgody na rozwiązanie stosunku pracy z audytorem wewnętrznym, wykonują odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent, starosta lub marszałek województwa.

  Czy „kompetencje” dotyczą także otrzymywania planów i sprawozdań z pominięciem GIAWa..???

  Może ktoś z Was ma klarowną opinie na ten temat bo do tej pory nie wiem co zrobić….:sad:

  Pozdrawiam

  #3132
  dorotab
  Uczestnik

  cześć. wydaje się, że nic się nie zmieniło. tak jak do tej pory jst nie mają obowiązku przesyłania planów i sprawozdań do GIAW. miedzy innymi na ten temat wypowiedział się na łamach Gazety Prawnej Pan Kubik. wydaje mi się, że jest to nr 3 bieżącego roku. W świetle jego wypowiedzi, powiązanie wymienionych przez Ciebie artykułów jest słuszne. Ja jednakże, co prawda przed ukazaniem się przedmiotowego artykułu wystąpiłam do GIAW na piśmie o stosowne wyjaśnienie. na razie czekam.

  #3133
  alicjajw
  Uczestnik

  To jak tylko dostaniesz odpowiedź w tej sprawie to bardzo prosze o podzielenie sie informacją :smile:. Byc moze na stronach MF umieszczą jakieś info.

  A co do rozmowy z Kubikiem to mam ten artykuł i tam w zasadzie nie jest powiedziane o wyłaczeniu samorządu w kontekscie sprawozdan i planów ale o ocenie stosowania przepisów i standardów (no chyba,ze ja to źle interpretuję):

  – Od 1 stycznia 2006 roku wszystkie JSFP wymienione w art. 49 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, w tym jednostki, o których mowa w art. 121 ust. 2 oraz JSFP prowadzące audyt wewnętrzny z uwagi na fakt gromadzenia znacznych środków publicznych lub dokonywania znacznych wydatków, z wyłączeniem jednostek podsektora samorządowego, będą zobowiązane do przedstawienia głównemu inspektorowi audytu wewnętrznego (GIAW) oraz – tak jak dotychczas – kierownikowi jednostki, rocznych planów audytu wewnętrznego, jak również sprawozdań z ich wykonania. Jednostki te, z wyłączeniem Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, sądownictwa powszechnego i administracyjnego (wyłączone na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 listopada 2005 r., sygn. akt Kp 2/05) oraz jednostek podsektora samorządowego, będą również objęte – mającą charakter partnerskiego przeglądu pełniącego rolę doradczą – oceną stosowania przepisów ustawy i funkcjonowania standardów w zakresie kontroli finansowej i audytu wewnętrznego. W tym miejscu należy podkreślić, iż służące zapewnieniu odpowiedniej jakości audytu wewnętrznego oceny i przeglądy wymagane są przez międzynarodowe standardy audytu wewnętrznego IIA.

  Pozdrawiam

  #3134
  dorotab
  Uczestnik

  cześć. w przytoczonym przez Ciebie fragmencie, jest, moim zdaniem, dość czytelne sformułowanie odnośnie planów i sprawozdań „z wyłączeniem jednostek podsektora samorządowego”

  #3136
  alicjajw
  Uczestnik

  Witam

  No w zasadzie z rozmwy wynika z tym, że z samej ustawy niezbyt jednoznacznie. No chyba, ze własnie to przejęcie kompetencji GIAWA przez burmistrza / prezydenta itd. o tym zasądzą (art. 62 pkt. 5). Mam nadzieję, że tak właśnie jest :smile:.

  Pozdrawiam

  #3305
  mama0454
  Uczestnik

  Na stronie MF zawarto interpretację spornego zapisu : audytorzy z podsektora samorządowego nie przedstawiają swoich sprawozdań rocznych i planów GIAW-owi. Pod tym względem jest tak jak za starej ustawy.

  #3307
  alicjajw
  Uczestnik

  Dziękuję mama0454 za informację :smile:. Te FAQ na stronach MF musiały się pojawić całkiem niedawno ale dobrze, że się wyjaśniło. Teraz czekamy na wyjaśnienie sprawy audytu w jednostkach organizacyjnych i zakladach budżetowych co poruszono w innym wątku …

  Pozdrawiam

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.