poniedziałek, 17 maja, 2021

plan kont

Home Forum Sektory Samorządy plan kont

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Autor
    Wpisy
  • #10573
    ajuri
    Uczestnik

    Jak uważacie, czy nazwy kont w zakładowym planie kont powinny być identyczne jak w rozporządzeniu w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont … (Dz.U.06.142.1020)?
    np u mnie w jednostce (jednostka budżetowa podległa pod Urząd Marszałkowski) w planie kont konto 135 nazywa się „rachunek zakładowego funduszu świadczeń socjalnych” a w rozporządzeniu nosi nazwę rachunki środków funduszy specjalnego przeznaczenia.
    konto 140 u mnie to środki pieniężne w drodze, a w rozporządzeniu konto 140 nazywa się Krótkoterminowe papiery wartościowe i inne środki pieniężne.
    Co o tym myślicie?

    #10576
    mareksp
    Uczestnik

    Moim zdaniem nie ma żadnego problemu a nawet lepiej, że nazwy kont oddają ich właściwą rolę. Niedopuszczalna byłaby jedynie zmiana określonych zasad funkcjonowania tych kont. Jednolitość tych zasad pozwala na zachowanie jednolitości prowadzonej rachunkowości i sprawozdawczości budżetu.

    #10594
    ksi
    Uczestnik

    A ja myślę, że nazwy kont powinny być identyczne jak w roporządzeniu.

    #10595
    szymonek123
    Uczestnik

    ja popieram pogląd „księgowej”

    nazwa konta w rozporządzeniu to nazwa konta obligatoryjna….
    w różnych opracowaniach PK nikt nie zmienia tych nazw….

    #10596
    adela
    Uczestnik

    Myślę, że rację ma Marek SP. Rozporządzenie ustala standardową liczbę kont i ich treść ekonomiczną. Jeżeli nazwa stosowana w Twojej jednostce zgodna jest z treścią ekonomiczną prypisaną do danego numeru konta, to nie widzę problemu.

    #10603
    ajuri
    Uczestnik

    dziękuję za odpowiedzi

    #10617
    pietryka
    Uczestnik

    Nie ma obligatoryjnego obowiązku nadawania nazw kont, a jeżeli jest to proszę mi go wskazać, gdyż ja tego nigdy nie spotkałem /byłem naście lat w kontroli skarbowej, 5 lat głownym księgowym w spółce, 4 lata jestem audytorem/. Są różne wzory planów kont a my możemy sobie dobrać w ZPL taki model jaki chcemy i wybrać inne nazwy kont, oczywiście w opisie podać co ewidencjonujemy na danym koncie.

    #10619
    las
    Uczestnik

    Oczywiście pietryka ma rację. Bez przesady.
    Las

    #10620
    wojtania
    Uczestnik

    [QUOTE BY= pietryka] Nie ma obligatoryjnego obowiązku nadawania nazw kont, a jeżeli jest to proszę mi go wskazać, gdyż ja tego nigdy nie spotkałem /byłem naście lat w kontroli skarbowej, 5 lat głownym księgowym w spółce, 4 lata jestem audytorem/. Są różne wzory planów kont a my możemy sobie dobrać w ZPL taki model jaki chcemy i wybrać inne nazwy kont, oczywiście w opisie podać co ewidencjonujemy na danym koncie.[/QUOTE]

    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA FINANSÓW
    z dnia 28 lipca 2006 r.
    w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych

    § 11. 1. Wprowadza się następujące plany kont:
    1) plan kont dla budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego, określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
    2) plan kont dla jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
    3) plan kont dla placówek, określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
    2. Plany kont stanowią podstawę do opracowania zakładowych planów kont.
    § 12. 1. Ustalając zakładowy plan kont, należy kierować się następującymi zasadami:
    1) podane w planach kont konta należy traktować jako standardową liczbę kont, która może być ograniczona jedynie o konta służące do księgowania operacji gospodarczych niewystępujących w jednostce lub placówce albo uzupełniona o konta zgodne co do treści ekonomicznej z odpowiednimi kontami planu kont;
    2) podstawą prowadzenia rachunkowości może być odpowiedni plan kont, uzupełniony co najmniej o wykaz kont ksiąg pomocniczych, które mają być prowadzone do poszczególnych kont syntetycznych;
    3) plan kont dla budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego może być uzupełniony, w miarę potrzeby, o właściwe konta planu kont dla jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych;
    4) zakładowy plan kont powinien uwzględniać ustalenia dysponenta części budżetowej lub zarządu jednostki samorządu terytorialnego dotyczące zasad grupowania operacji gospodarczych istotnych dla rodzaju działalności;
    5) zakładowy plan kont powinien zapewniać możliwość sporządzenia sprawozdań finansowych, sprawozdań budżetowych lub innych sprawozdań określonych w odrębnych przepisach.
    2. Jeżeli przepisy dotyczące sprawozdań nakładają obowiązek:
    1) wykazywania w sprawozdaniach obrotów na określonych kontach – stosowana technika księgowości powinna umożliwić prawidłowe ustalenie wysokości tych obrotów;
    2) uzyskiwania informacji również w innych układach niż określone w planie kont – ewidencja aktywów, pasywów, kosztów i przychodów oraz strat i zysków nadzwyczajnych może być dokonywana według innych dodatkowych klasyfikacji.

    #10624
    pietryka
    Uczestnik

    To wszystko potwierdza to co napisałem. Plan kont stanowi podstawę do opracowania Zakładowego Planu Kont, i wszystko poniżej to potwierdza.
    Pozdrawiam

    #10640
    kikcloud
    Uczestnik

    Marian! Czytaj uważnie to rozporządzenie ❗

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.