środa, 1 grudnia, 2021

Plany działalności

Home Forum MF i GIAW MF i GIAW Plany działalności

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 28)
  • Autor
    Wpisy
    wacekservice
    Uczestnik

Hip hip, hura hura! 😆 😆 😆
    mamy nowy rodzaj sprawozdawczości:
    http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=6&dzial=647&id=215272&typ=news
    1. klasyfikacja dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych – popularnie „§”;
    2. układ budżetu zadaniowego;

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii….

3. plany działalności 😆 😆 😆 😆 😆 😆
    radujmy się wszyscy – główni księgowi, kierownicy jednostek, audytorzy i wszyscy, którym kontrola zarządcza jest bliska … sercu.

wesołych wakacji życzę 😎

ryszard
    Uczestnik

To wakacyjnie 😀 😀 😀 (nie dla wszystkich ,Wacku,nie dla wszystkich)raduje się serce ,raduje się dusza,gdy do oceny kontroli zarządczej – audytor rusza..W miarę słoneczka,pogody ducha na najbliższy tydzień pracy.
    serdeczności życzę wszystkim 😀
    Ryszard 😀

pietryka
    Uczestnik

Ryszard miałeś mnie odwiedzić ? Może w lipcu – bo w sierpniu mnie nie ma
    Pozdrawiam

pietryka
    Uczestnik

Urząd /burmistrz/ jednego z miast wydał postanowienie na temat zapewnienia funkcjonowania kontroli zarządczej w mieście …
    Jeden z § poświęcił audytowi wewnętrznemu. Rozwiazania moim zdaniem są niezgodne z obowiązującym prawem /ustawa, rozporządzenie/ oraz ze standardami czy dobrymi zwyczajami, a oto tekst:
    ” 1. Zobowiązuje się (!?) audytora wewnętrznego do dokonywania okresowej (?) oceny funkcjonowania kontroli zarządczej w …
    2. Ocena, o której mowa w ust. 1 dotyczy w szczególności adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej.
    3. Ocena o której mowa w ust. 1 dokonywana jest na koniec każdego roku obrachunkowego (?) w ramach odrębnego zadania audytowego (?) i przedkładana do akceptacji (?) burmistrzowi miasta.”
    /Znaki są moje/
    W tym momencie ciśnie się tak wiele pytań:
    – m.in. o zgodność z obowiązującymi przepisami,
    – treść postanowienia na pewno nie była konsultowana z audytorem
    – jakie to mają być zadania zapewniające czy doradcze ?
    – w jaki sposób audytor ma to wprowadzić do tegorocznego planu, a poza tym to wygląda na zbieranie sprawozdań z jednostek i wydziałów czy referatów podległych i robienie zbiorówki a nic nie ma wspólnego z faktycznym audytem.
    Ale najbardziej kuriozalnie brzmi „przedkładanie do akceptacji burmistrzowi miasta” a on się łaskawie zgodzi albo… pozbędzie się audytora.
    Co za czasy, co za obyczaje…
    Bardzo jestem ciekawy waszych opini i proszę o wypowiedzi. Z góry dziękuję. 😆

adela
    Uczestnik

Moim zdaniem to kompletna bzdura. Ale proponuję działanie, które ja wykonałem kilka lat temu. Jak wprowadzanoa obowiązek informowania o praniu brudnych pieniędzy, mnie chciano uczynić koordynatorem w gminie od tych spraw. Wyjaśniłem burmistrzowi o niezgodności takich obowiązków dla audytora ze standardami i jednocześnie wysłałem do naszego departamentu MF prośbę o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Stosunkowo szybko otrzymałem stanowisko potwierdzające moje zdanie. Nie było zadnych animozji ze strony mojego szefa.

ryszard
    Uczestnik

Marianku,sorki,upały dały tak w kośc,ze nawet spotkanie u przyjaciela stało się niemożliwym .Dam znać , co i jak.
    A życzę Tobie wypoczynku i spoko na urlopie.
    Piszesz o tematyce kontroli zarządczej na przykładzie „wodza (burmistrza),ktory teraz przed wyborami (!!) uczyni wszystko, obieca wszystko ,zeby być ponownie wybranym.Mnie w jego decyzjach brakuje jednego : audytorku,jak chcesz pracować nadal u mnie,to dasz mi glejt pisemny,że kontrola zarzadcza w moich włościach jest cacy i funkcjonuje należycie( trzy razy E!!!).
    Nasza rzeczywistośc codzienna ,audytorska..
    Ale trzeba być optymistą,a nuż” lud się zbiesi „i nie wybierze „wodza”..Może jednak? Czego serdecznie życzę aw i mieszkańcom tejże miasto-gminy..
    serdecznosci,
    Ryszard

xyz
    Uczestnik

Wygooglowałem sobie część owego regulaminu i co się okazało?
    Takie „sprytne” regulaminy są w różnych miastach RP. Na południu, na wschodzie, w centrum… pomór jakiś szarych komórek 😉

Prawdopodobnie odbyło się gdzieś kiedyś jakieś szkolenie (tak myślę), na którym rozdawał ktoś takie kwiatki i w różne części Polski to zawędrowało.

Albo inaczej – jeden wymyślił takiego cudaka, a reszta z racji lenistwa skopiowała babola.

Pozdrawiam.

irenaanna
    Uczestnik

Pisałam już o tym-we „Wspólnocie” nr 12 br ukazał się obszerny artykuł na temat KZ (kontroli zarządczej) oraz wzór regulaminu KZ autorstwa pana Mirosława S. Tam właśnie znajdują się zapisy m. in. dotyczące roli audytora a także o tym, że KZ jest skuteczna, kiedy kończy się wydaniem zaleceń pokontrolnych!!!
    Ponadto w całym kraju na różnych szkoleniach ten wzór regulaminu jest przedstawiany uczestnikom – do wykorzystania. Niestety, u mnie też! Zaraz po szkoleniu (marzec br) uświadomiłam komu trzeba, że nie należy powielać wzoru regulaminu, bo zawiera zapisy sprzeczne z uofp. Na szczęście mi uwierzyli.
    Pozdrawiam

pietryka
    Uczestnik

xyz – masz rację. Też to zrobiłem i… jestem przerażony. Pół Polski zerżnęło „od kogoś” bzdurny tekst. Prawdopodobnie nie brali w tym udziału audytorzy /chociaż nie mam pewności/, a jeżeli brali to nie mają się czym chwalić. Stąd prawdopodobnie pytania na forum jak wprowadzić zmiany do planu? Praktycznie w 60 70 % regulaminów, załączników do regulaminów, zarządzeniach, itp. istnieje „żelazny zapis”: „ocena o której mowa w ust. 1 /kontroli zarządczej” dokonywana jest na koniec każdego roku obrachunkowego w ramach odrębnego zadania audytowego i przedkładana do akceptacji burmistrzowi /prezydentowi, staroście, wójtowi, itp./ miasta, miasta i gminy, powiatu, itd. Jeden zapis a tyle błędów. Właśnie ten zapis świadczy, że kontrola zarządcza w tym temacie nie istnieje, nie jest adekwatna a zapis jest nielegalny. Zapis narusza wszystkie przepisy dotyczące audytu wewnętrznego i zawiera treści, które wzajemnie się wykluczają. Jak audytor wykona /poza planem/ taką ocenę /koszmar/ to działając na polecenie przestaje być audytorem i nie jest to zadanie audytowe wtedy /kołosię zamyka/. Mamy tu do czynienia ze zbiorowym błędem ? Tylko dlaczego audytorzy nie reagują? Wiele z tych zapisów istnieje już od kilku miesięcy. Najstarszy był z lutego tego roku.
    A swoja drogą co za cudowny temat na końcową pracę po studiach podyplomowych.

adela
    Uczestnik

Tak się składa, że działania wyprzedzające poczyniłem ja. Pojechałem na dwa spotkania w sprawie kontroli zarządczej, zorganizowałem naradę ze ścisłym kierownictwem gminy, na którym to ja im uzmysłowiłem z czym się to wiąże. Zaproponowałem, że przygotuję projekt uregulowań w tym zakresie i to zrobiłem, bez bzdurnych rozwiązań Pana Mirosława S., którego książkę firma kupiła i mi dała do wykorzystania. Dalszy etap należy do szefostwa. W najbliższym czasie odbędzie się szkolenie naczelników i kierowników jednostek )przez osobę z zewnątrz), bo to oni głównie tą kontrolę realizujhą w praktyce.

pietryka
    Uczestnik

Do irenaanna i adela – czy redakcja „Wspólnoty” w następnych numerach odniosła się do tych „rewelacji” bo numer z „wzorcowym” zarządzeniem ukazał się w marcu”10 ? Kim jest p. Mirosław S. – bo chyba nie audytorem ?
    Ja zajmuję sie tym tematem aktualnie, ponieważ te „rewelacje” dotyczą mnie od niedawna.

irenaanna
    Uczestnik

Nic nie wiem o tym aby redakcja Wspólnoty komentowała artykuł pana S. Dla równowagi – przeczytajcie artykuł w numerze 21 w/w czasopisma, napisany przez Prezesa Śląskiego RIO.
    Byłam wiosną na szkoleniu prowadzonym przez pana S. – powiedział że nie jest audytorem ale zajmuje się kontrolą. Twierdził też, że audytorzy nie zgadzają się z niektórymi jego poglądami ale on może polemizować.

adela
    Uczestnik

W tym zakresie polecam HANDICAP. Tam szkolenia prowadzą audytorzy. Mało tego, są z jednostek, które już wdrożyły zasady kontroli zarządczej i jak najbardziej od strony praktycznej potrafią bardzo przystępnie wszystko przedstawić. Taki sam kierunek poglądów na te zagadnienia myślę, że ma nasz departament w MF, bo była wicedyrektor teraz prowadzi również szkolenia w tym klimacie. Dyrektor departamentu również. Jedyny mankament, jak zresztą w innych sprawach, co zresztą pani Dyrektor mi przyznała w rozmowie, to brak wystarczającego nadzoru ze strony MF nad jednostkami samorządu terytorialnego, gdzie wiele rzeczy jest na zasadzie „róbta jak chceta”. Sankcji żadnych. I w funkcjonowaniu audytu wewnętrznego to wyraźnie widać.

xyz
    Uczestnik

Adela,
    nie będę dyskutował o Handicap, bo nie byłem na ich szkoleniu. Część wykładowców znam i uważam, że przeważnie są godni polecenia.
    Jednakże co się tyczy Pani ex Vice to ma nikłe pojęcie o samorządzie. Wie, że jest i to wszystko. A przykłady dotyczące kontroli zarządczej w przedszkolu opowiadane na szkoleniach… pominę to milczeniem.
    Mówisz, że Pani ex Vice przyznała Ci rację w rozmowie – a nie mówiła, że sama jest współtwórcą tejże ustawy?
    Nie wiem czy zauważyliście, że w ogóle jst traktowane są jak piąte koło u wozu 🙁

pietryka
    Uczestnik

Irenaanna – dzięki za wskazanie artykułu w Nr 21/10 Wspólnoty. Rzeczywiście głos rozsądku i to od strony RIO. Może dla mnie zbyt rewolucyjny pomysł łączenia dotychczasowych wydziałów czy referatów kontroli z audytem wewnetrznym pod nadzorem audytora, bo obecnie cele są rzeczywiście wspólne, ale Min. Rostowski zapowiada reformę finansów publicznych, więc nie ma co robić rewolucji na krótki okres.
    Natomiast troszkę nie zgadzam się z adelą, że ministerstwo nie ma lub ma minimalny wpływ -nadzór nad jednostkami samorządu terytorialnego. Masz chyba na myśli audyt wewnętrzny? Na te wszystkie tematy ma wpływ bezpośrednio lub pośredni i trudno a w zasadzie nie trzeba ograniczać roli samorządu, a takie jednostki jak RIO czy NIK a w niektórych przypadkach UKS czuwają. Natomiast rzeczywiście nie ma sankcji za ograniczanie niezależności audytu czy też wielkość etatu audytora wewnętrznego. Kolega napisał mi, że zna przypadki ograniczenia etatu audytu do 1/8. Byłoby śmieszne gdyby nie było tragiczne.
    Pozdrawiam

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 28)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.