wtorek, 9 marca, 2021

plany kont

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #6323
  irenaanna
  Uczestnik

  Zgodnie z rozporządzeniem Min.Fin. z 28 lipca br. w sprawie szczególnych zasad rachun. oraz planów kont – ustalając zakładowy plan kont (zpk) ustalamy też wykaz kont ksiąg pomocniczych (par.12, ust.1 pkt 2), czyli analitykę do poszczególnych kont syntetycznych. Czy uważacie, że w przypadku konieczności wprowadzenia w ciągu roku nowego konta analitycznego (np. nowy kontrahent, nowy projekt inwestycyjny) należy zrobić to zarządzeniem kierownika jednostki? Czy wystarczy ustalić w zpk sposób tworzenia (regułę) nowych kont analitycznych? Praktyki w tym zakresie i argumenty są bowiem różne.

  #6326
  terka
  Uczestnik

  uważam, że „zawracanie głowy” kierownikowi jednostki w kazdej sytuacji, gdy pojawi sie nowy kontrahent, jest zupełnie zbędne i zupałnie niepotrzebne. Wystarczy w zpk ustalić sposób tworzenia nowych kont analitycznych.
  Pozdrawiam

  #6329
  eo
  Uczestnik

  W zupełności wystarczy i nie ma powodów żeby co i rusz zarządzać jak w polityce rachunkowości wpiszesz sobie przy opisie konta iż np. analityka prowadzona jest z podziałem na kontrahentów/klasyfikację budżetową itp. i nie ma konieczności wymieniania enumeratywnie wszystkich istniejących kontrahentów razem z przyporządkowanymi im numerami analityki. Czasem w polityce rachunkowości w opisie dotyczącym ujmowania zdarzeń gospodarczych można podać iż są one ewidencjonowane wg zasad określonych i tu podać np. jakąś fachową pozycję książkową – dla jedn.budżet. – np. Augustowska. Proste

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.