piątek, 29 marca, 2024

Podstawa do zaciągania zobowiązań przekraczających rok budżetowy

Home Forum Sektory Samorządy Podstawa do zaciągania zobowiązań przekraczających rok budżetowy

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
  • #18687
    terka
    Uczestnik

    Witajcie:smile:
    Mam nastepujący problem – podpisano umowę inwestycyjną na lata 2009 -2010. W Wieloletnim PLANIE inwestycyjnym na rok 2009 na to zadanie była jedynie kwota 5.000.000 zł (na całość umowy za mało), na rok 2010 – nic.
    W wieloletnim PROGRAMIE INWESTYCYJNYM, stanowiącym załącznik do budżetu na 2009 r. ujęto na lata 2009-2010 środki na to zadanie, przy czym własnych srodków za mało (reszta – planowane unijne, jeszcze nie otrzymane).

    Co jest podstawą do zaciągniecia zobowiązania przekraczajacego rok budżetowy – Plan czy Program? Nie było odrębnej uchwały Rady upowazniającej burmistrza do zaciągniecia zobowiązania przekraczającego rok budżetowy.

    Zgłupiałam już dokumentnie:sad: Pomozecie? 🙂

    #18711
    adela
    Uczestnik

    Podstawą jest uchwała organu stanowiącego, ustalająca program inwestycji. W tym programie są źródła finasowania, Łączna kwota planowana na to zadanie powinna być w planie ujęta. Bo organ stanowiący przyjmując zadanie do planu musi mieć świadomość, że jak nie będzie okreslonych środków zewnętrznych, to zadanie będzie trzeba sfinansować z innych źródeł, albo podjąć decyzję, że postępowanie może być rozpoczęte dopiero po uzyskaniu zapewnienia stosownej dotaci. Jeżeli podpisano umowę, której kwota przekracza tą ujętą w planie, to organ wykonawczy przekroczył swoje kompetencje, co skutkuje naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Dlatego jak najszybcziej należy zmienić program wieloletni.

    #18723
    terka
    Uczestnik

    Dzięki, Adela, bardzo mi pomogłeś:smile:
    Znalazłam jeszcze w necie wyjaśnienie RIO na pytania skarbnika Warszawy w tym temacie, więc sie dzielę z Wami, może się komuś przyda:
    http://www.um.warszawa.pl/news/Kadencja_V/Sesja_XLII/1429Z.pdf

    To mam jeszcze jedno pytanie, żeby się upewnić, czy dobrze wszystko zrozumiałam:
    jeśli w umowie nie określono, jaka będzie kwota wydatków z tytułu wynagrodzenia w 2009 r. a jaka w 2010, a z hamonogramu przedstawionego przez wykonawcę wynika, że kwota wydatków na 2010 r. zaplanowana w Programie na dzień podpisania umowy była za niska w stosunku do harmonogramu (o ile, oczywiście, nie bierzemy pod uwagę środków unijnych, bo ich zwyczajnie nie ma) to czy to jest dyscyplina?

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.