poniedziałek, 6 grudnia, 2021

Podstawa do zaciągania zobowiązań przekraczających rok budżetowy

Home Forum Sektory Samorządy Podstawa do zaciągania zobowiązań przekraczających rok budżetowy

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #18687
  terka
  Uczestnik

  Witajcie:smile:
  Mam nastepujący problem – podpisano umowę inwestycyjną na lata 2009 -2010. W Wieloletnim PLANIE inwestycyjnym na rok 2009 na to zadanie była jedynie kwota 5.000.000 zł (na całość umowy za mało), na rok 2010 – nic.
  W wieloletnim PROGRAMIE INWESTYCYJNYM, stanowiącym załącznik do budżetu na 2009 r. ujęto na lata 2009-2010 środki na to zadanie, przy czym własnych srodków za mało (reszta – planowane unijne, jeszcze nie otrzymane).

  Co jest podstawą do zaciągniecia zobowiązania przekraczajacego rok budżetowy – Plan czy Program? Nie było odrębnej uchwały Rady upowazniającej burmistrza do zaciągniecia zobowiązania przekraczającego rok budżetowy.

  Zgłupiałam już dokumentnie:sad: Pomozecie? 🙂

  #18711
  adela
  Uczestnik

  Podstawą jest uchwała organu stanowiącego, ustalająca program inwestycji. W tym programie są źródła finasowania, Łączna kwota planowana na to zadanie powinna być w planie ujęta. Bo organ stanowiący przyjmując zadanie do planu musi mieć świadomość, że jak nie będzie okreslonych środków zewnętrznych, to zadanie będzie trzeba sfinansować z innych źródeł, albo podjąć decyzję, że postępowanie może być rozpoczęte dopiero po uzyskaniu zapewnienia stosownej dotaci. Jeżeli podpisano umowę, której kwota przekracza tą ujętą w planie, to organ wykonawczy przekroczył swoje kompetencje, co skutkuje naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Dlatego jak najszybcziej należy zmienić program wieloletni.

  #18723
  terka
  Uczestnik

  Dzięki, Adela, bardzo mi pomogłeś:smile:
  Znalazłam jeszcze w necie wyjaśnienie RIO na pytania skarbnika Warszawy w tym temacie, więc sie dzielę z Wami, może się komuś przyda:
  http://www.um.warszawa.pl/news/Kadencja_V/Sesja_XLII/1429Z.pdf

  To mam jeszcze jedno pytanie, żeby się upewnić, czy dobrze wszystko zrozumiałam:
  jeśli w umowie nie określono, jaka będzie kwota wydatków z tytułu wynagrodzenia w 2009 r. a jaka w 2010, a z hamonogramu przedstawionego przez wykonawcę wynika, że kwota wydatków na 2010 r. zaplanowana w Programie na dzień podpisania umowy była za niska w stosunku do harmonogramu (o ile, oczywiście, nie bierzemy pod uwagę środków unijnych, bo ich zwyczajnie nie ma) to czy to jest dyscyplina?

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.