sobota, 18 września, 2021

Podwyższona opłata

Home Forum Sektory Wojskowe Jednostki Budżetowe Podwyższona opłata

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #18749
    andrzejm
    Uczestnik

    Witam, czy podwyższona opłata za korzystanie ze środowiska naturalnego (zgodnie z ustawą o chronie środowiska 500% stawki zasadniczej) bez wymaganego pozwolenia jest szkodą w mieniu i powinno ją się zaksięgować na innym koncie niż 9452? Czy ta dodatkowa opłata stanowi potencjalne zagrożenie naruszenia dyscypliny finansów publicznych ( oczywiście powyżej określonego pułapu)?

    #18752
    wojak
    Uczestnik

    Wyjaśnienie ze strony MF:

    Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest:
    ….
    24) niewykonanie zobowiązania jednostki sektora finansów publicznych, którego skutkiem jest zapłata odsetek, kar lub opłat’

    http://www.mf.gov.pl/index.php?const=6&dzial=672&wysw=84&sub=sub11

    #18753
    andrzejm
    Uczestnik

    Dzięki serdecznie Pozdrawiam

    #19008
    andrzejm
    Uczestnik

    Do WOJAKA: Piszesz że naruszeniem dfp jest niewykonanie zobowiązania. W tym przypadku została naliczona podwyższona opłata z tytułu nie posiadania ważnego pozwolenia na odprowadzanie ścieków i przekazana w terminie na konto UW. Czy zatem doszło do naruszenia dfp w rozumieniu art 16 uondfp? Jak kwalifikować wypływ zwiększonej kwoty ( o 500 %) z tytułu użytkowania środowiska naturalnego przez jednostki resortu MON i czy dochodzić zapłaty nadwyżki od pracownika któremu powierzono w zakresie obowiązków pilnowanie terminowego zgłaszania wniosków o wydanie pozwoleń w tym zakresie w przypadku zbliżania się terminu na który wydano stosowne upoważnienie? Krótko i po żołniersku :
    1. Czy jest to naruszenie art 16 uondfp?
    2. Czy powinno sie wszczac postepowanie wyjasniajace i zadecydowac o stopniu zawinienia pracownika w tym zakresie?
    Prosze o pomoc.

    #19009
    j
    Uczestnik

    nie jest naruszeniem
    meldunek o powstałej szkodzie –

    #19013
    andrzejm
    Uczestnik

    Dzięki JĘDREK

    #19017
    wojak
    Uczestnik

    Stanowisko Jędrka jest precyzyjne (zazdroszczę Mu pewności i zdecydowania!), jednak „uzasadnienie” budzi moje wątpliwości… Nie wnikałem w temat dość szczegółowo, by mieć takie samo przekonanie. Raczej skłaniam się do odmiennego stanowiska, stąd moje przytoczenie ze strony internetowej MF. Gdybym musiał mieć pewność, sprawdziłbym u źródeł.

    #19018
    j
    Uczestnik

    a jak nie wnikne to nie mówię

    #19019
    j
    Uczestnik

    opłacona kara nie jest wynikiem nie płacenia zobowiazań w terminie

    #19020
    wojak
    Uczestnik

    [QUOTE BY= andrzejm]… czy podwyższona opłata za korzystanie ze środowiska naturalnego (zgodnie z ustawą o chronie środowiska 500% stawki zasadniczej) bez wymaganego pozwolenia… Czy ta dodatkowa opłata stanowi potencjalne zagrożenie naruszenia dyscypliny finansów publicznych….[/QUOTE]

    Ustawa o odpowiedzialności…(dfp):
    „Art. 16.
    1. Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest niewykonanie zobowiązania
    jednostki sektora finansów publicznych, którego skutkiem jest zapłata odsetek,
    kar lub opłat.”
    Ustawa o ochronie…:
    „Art. 292.
    W przypadku braku wymaganego pozwolenia podmiot korzystający ze środowiska
    ponosi opłaty podwyższone o 500%…”

    Pytanie: czy „wymóg uzyskania pozwolenia” jest „zobowiązaniem”? Skłaniam się do odpowiedzi twierdzącej. Natomiast termin jest sprawą odrębną.

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.