wtorek, 22 września, 2020

podział kompetencji

Home Forum Sektory Samorządy podział kompetencji

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #16299
  klio
  Uczestnik

  Witam serdecznie!
  Zostałam zobligowana do przeprowadzenia audytu, dzięki któremu zostanie ustalony właściwy podział kompetencji, a konkretnie chodzi o rozwiązanie sporu między wydziałami – finansowym i merytorycznym – kto powinien wystawiać faktury vat.
  Pracownicy wydziału finansowego twierdzą, że w ich kompetencjach winna być windykacja należności, pracownicy wydziału merytorycznego twierdzą, że odpowiadają za podpisanie umów z kontrahentem i wprowadzenie do programu wyłącznie danych związanych z umową i na tym winna kończyć się ich rola. Nikt nie chce przejąć odpowiedzialności za fizyczne wystawienie faktury i jej podpisanie. Program komputerowy działa w sieci i nie ma z jego strony większych utrudnień co do możliwości wprowadzania różnych inowacji.
  Czy możecie mnie oświecić, jak sprawa wygląda u Was? Który wydział wystawia faktury? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  #16302
  las
  Uczestnik

  Wieczny spór w prawie każdej jednostce. Oczywiście wystawiać FV powinien wydział, który negocjuje z kontrahentem, zawiera z nim umowy, rozlicza merytorycznie wykonanie tych umów. To jest i powinna być oczywista oczywistość. Pracowałem kilka lat w służbach księgowych i kilka lat w merytorycznych. Wtedy mój punkt widzenia oczywiście zależał od punktu siedzenia (pracy). Teraz już jako obiektywny pracownik „po przejsciach” stwierdzam jak wyżej.
  Służby księgowe nie mogą wszystkiego robić w jednostce. A gdzie zachowana szeroko pojęta kontrola wenętrzna w jednostce? Mało tego, uważam że służby merytoryczne powinny wprowadzać do systemu informatycznego (rejesrty sprzedaży) FV z odpowiednią dekretacją i na koniec miesiąca dane te powinny być „eksportowane” do księgi głównej w pionie finansowym. Piszesz Klio że jest taka możliwość. Rozrachunki z kontrahentem na kontach zespołu „2” ewntualna windykacja, to oczywiście domena księgowości. Raz w m-cu na podstawie wykonanych rozrachunków, służby księgowe powinny powiadomić na piśmie służby merytoryczne, kto z kontrahentów zalega z płatnościami. Ta informacja jest niezbędna m/innymi przy dalszych negocjacjach, podpisywaniu kolejnej umowy, rozliczeniu poprzedniego okresu. W jednej z jednostek w której pracowałem, taki system (podział ról i pracy) bardzo dobrze się sprawdzał.
  Oczywiście ktoś inny może mieć inny pogląd na tą kwestię, ale mnie nie przekona bo sprawdziłem to kiedyś na własnej skórze. Pozdrawiam.
  P.S. Aczkolwiek, chętnie poczytam jak inni na to patrzą.

  #16303
  mk7
  Uczestnik

  Witam. U nas faktury wystawiają wydziały merytoryczne .Pozdrawiam

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.