piątek, 14 maja, 2021

Polityka bezpieczeństwa w MOPS

Home Forum Sektory Samorządy Polityka bezpieczeństwa w MOPS

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #5881
  miszaw
  Uczestnik

  Witam
  Mam pytanie dotyczące polityki bezpieczeństwa
  Czy w jednostce organizacyjnej MOPS politykę bezpieczeństwa oraz wszelkie instrukcje i procedury dotyczące zarządzania systemem informatycznym służącym do przetwarzania danych osobowych (upoważnienia, poświadczenia bezpieczeństwa) opracowuje jednostka organizacyjna czy właściwa jednostka UM?

  #5943
  k-asiek
  Uczestnik

  Hejka. Patrząc na art 3 uooch.dan.os. napiane jest iż ustawę stosuje się do jst oraz jednostek organizacyjnych, czyli należałoby traktować jednstkę organizacyjną odrębnie, gdyż art 7 pkt 4 wymienia jako administrator danych – organ, instytucję, jednostkę organizacyjną. Ponownie wyodrębnienie. Jednostka samodzielnie w ramach swoich zadań przetważa dane osobowe i powinna samodzielnie je zabezpieczyć.

  #5952
  ejejej
  Uczestnik

  Oczywiście politykę bezpieczeństwa i instrukcję zarządzania systemem informatycznym służącym do przetwarzania danych jednostki piszą sobie same i wprowadzają zarządzeniem kierownika jednostki. Z praktyki wiem, że niezmiernie trudno jest napisać taką dokumentację np. dyrektorowi małego przedszkola. W mojej gminie przeszkolono z tego zakresu dyrektorów szkół i przedszkoli (o innych jednostkach organizacyjnych nie pomyśleli) nikt też nie pomyślał żeby im pomóc opracować dokumentację albo udostępnić do przeczytania dokumentację przyjętą w Urzędzie – zresztą bardzo dobrze opracowaną przez osobę która tylko i wyłacznie zajmuje się tym tematem, jeździ na szkolenia, ma fachową literaturę. No i popisali jakieś buble!!! Przejrzałam je wszystkie, niektóre do poprawy inne do kosza. Dlatego w ramach czynności doradczych napisałam prosty wzór takiej dokumentacji. Oczywiście każda jednostka ma swoją specyfikę i dokumentacja musi pasować, ale myślę że wzór będzie dla nich bardzo pomocny. Dlatego jeżeli w Urzędzie macie już taką dokumentację albo jest osoba, która tym tematem się zajmuje to pomóżcie im!

  #5955
  miszaw
  Uczestnik

  Wielkie dzięki za odpowiedź 😀
  Miałem problem z interpretają komunalnej jednostki organizacyjne, czy do tej grupy zalicza sie m.in. MOPS
  Pozdrawiam Michał

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.