wtorek, 13 kwietnia, 2021

Polityka rachunkowości

Home Forum Sektory Służba zdrowia Polityka rachunkowości

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
    ikropka
    Uczestnik

Mam taki przypadek. W szpitalu została wprowadzona Zarządzeniem Dyrektora polityka rachunkowości w roku 2003. Podczas audytu otrzymałam od głównej księgowej powyższy dokument z informacją, że jest to jedyny obowiązujący.

Po ustaleniu, że nie zawiera ona bardzo istotnych elementów wymaganych Ustawą o rachunkowości i przekazaniu tej informacji dyrektorowi szpitala (podczas rozmowy wyraził zdziwienie tym faktem ale nie komentował), w ciągu paru dni został mi dostarczony następny dokument z pieczątką i datą zatwierdzenia w roku 2006.

Zostałam poinformowana, ze zasady rachunkowości zostały wprowadzone w 2006 roku tylko poprzez zatwierdzenie a nie Zarządzeniem.

Oczywiście nasuwa mi się podejrzenie dorobienia w między czasie owego dokumentu. Jednak uważam, że oprócz opisania w sprawozdaniu tej sytuacji niczego innego nie mogę w tej kwestii zarzucić.

Natomiast zastanawia mnie inny aspekt tej sprawy. Poprzednie zarządzenie z roku 2003 nie zostało anulowane. Co się dzieje w tej sytuacji? Pierwsza polityka wprowadzona została zarządzeniem, druga, bez anulowania poprzedniej, tylko poprzez zatwierdzenie.

Co o tym myślicie? Dziękuję za pomoc

roksa
    Uczestnik

Zatwierdzona w 2006 r. polityka rachunkowosci powinna zostać wprowadzona nowym zarzadzeniem kierownika jednostki a w nim odniesienie do poprzedniego zarzadzenia w tym temacie(anulacja). Popieram jak najbardziej prawidłowy tok myslenia. Moim zdaniem należy odnieśc się merytrycznie czy sporządzono poprawnie i formalnie jakiego tu obowiązku nie dopełniono i w tym kerunku powinny iśc rekomendacje

bogpie
    Uczestnik

W pełni zgadzam się z Roksa.

Ja także wypowiedziałabym się co do treści nowej Polityki, jak również zakwestionowałabym sposób jej wprowadzenia (czyli zatwierdzenie zamiast zarządzenia zmieniającego, w którego treści byłoby uchylenie poprzedniego zarządzenia).

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.