wtorek, 13 kwietnia, 2021

Polityka rachunkowości

Home Forum Sektory Służba zdrowia Polityka rachunkowości

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #12993
  ikropka
  Uczestnik

  Mam taki przypadek. W szpitalu została wprowadzona Zarządzeniem Dyrektora polityka rachunkowości w roku 2003. Podczas audytu otrzymałam od głównej księgowej powyższy dokument z informacją, że jest to jedyny obowiązujący.

  Po ustaleniu, że nie zawiera ona bardzo istotnych elementów wymaganych Ustawą o rachunkowości i przekazaniu tej informacji dyrektorowi szpitala (podczas rozmowy wyraził zdziwienie tym faktem ale nie komentował), w ciągu paru dni został mi dostarczony następny dokument z pieczątką i datą zatwierdzenia w roku 2006.

  Zostałam poinformowana, ze zasady rachunkowości zostały wprowadzone w 2006 roku tylko poprzez zatwierdzenie a nie Zarządzeniem.

  Oczywiście nasuwa mi się podejrzenie dorobienia w między czasie owego dokumentu. Jednak uważam, że oprócz opisania w sprawozdaniu tej sytuacji niczego innego nie mogę w tej kwestii zarzucić.

  Natomiast zastanawia mnie inny aspekt tej sprawy. Poprzednie zarządzenie z roku 2003 nie zostało anulowane. Co się dzieje w tej sytuacji? Pierwsza polityka wprowadzona została zarządzeniem, druga, bez anulowania poprzedniej, tylko poprzez zatwierdzenie.

  Co o tym myślicie? Dziękuję za pomoc

  #13012
  roksa
  Uczestnik

  Zatwierdzona w 2006 r. polityka rachunkowosci powinna zostać wprowadzona nowym zarzadzeniem kierownika jednostki a w nim odniesienie do poprzedniego zarzadzenia w tym temacie(anulacja). Popieram jak najbardziej prawidłowy tok myslenia. Moim zdaniem należy odnieśc się merytrycznie czy sporządzono poprawnie i formalnie jakiego tu obowiązku nie dopełniono i w tym kerunku powinny iśc rekomendacje

  #13025
  bogpie
  Uczestnik

  W pełni zgadzam się z Roksa.

  Ja także wypowiedziałabym się co do treści nowej Polityki, jak również zakwestionowałabym sposób jej wprowadzenia (czyli zatwierdzenie zamiast zarządzenia zmieniającego, w którego treści byłoby uchylenie poprzedniego zarządzenia).

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.