wtorek, 16 kwietnia, 2024

Pomoc dot. dsysyplina sprawozdawczość

Home Forum Sektory Samorządy Pomoc dot. dsysyplina sprawozdawczość

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Autor
    Wpisy
  • #9964
    jadtra
    Uczestnik

    Cześć nie potrafię znaleść tych starych tematów tzn. ustawić się tak aby wyświetliły się wszystkie tamaty omawiane np. na stronie Samrządy.
    Prosze w tej sprawie o pomoc.

    Informacja poniżej dot księgowań w 2005 roku.
    Poszukuję tematu gdzie były omawiane księgowania dot. np. realizacji zadanie zleconego realizaowanego przez … by porównac z moim przeypadkiem. Zadanie zlecone PMOS Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportu z § 85407 konto bankowe wydzielone np. 130 „MENS”
    W trakcie realizacji zadania środki na planowane wydatki wpływały z opóżnieniem i realizacja zadania czyli wydatki były z § 85407 konto 130-2 „Rachunek wydatków – PMOS

    Przeznaczone środki na realizację zadania wydatkowane były z :
    1. § 85417 ok. 700 zł dot. schroniska młodzieżowego, a winno być § 85407 czyli – niewłaściwie,
    2. wydatkowane były z rachunku bankowego 130-2 PMOS w trzech paragrafach: 85407, 85417 (80120),
    3. gdy przed zamknięciem roku 2005 okazało się że wydatki na koncie zadania zleconego konto rachunku 130 MENS są niższe niż było zadanie wykonane, księgowa dokanał „Zapisu technicznego” przenosząc żrodki następująco:
    „(-)8.000 zł konto PMOS wydatki 130-2 na (+)8.000 zł konto 130 MENS w wszystko w nowo utworzonym § 80120 Licea ogólnokształconce.
    5. Wydatki w urządzeniach księgowych w 3-ech paragrafach w kazdym paragrafie są niezgodne z pozycją sprawozdania – łączn różnica ok. 2.000, ale persaldo jest dobrze „0”.

    Już tej księgowej nie ma .
    Prośba moja jest też o wskazanie literatury np. czasopism gdzie bym mogła poczytać 💡 o nieprawidłowych operacjach jak je należy później prawidłowo przeksięgować np. w Rachunkowości budżetowwej czy innych.
    A także prosze o Waszą POMOC 😳 tj. konsultację na drugą rękę.

    #9968
    szymonek123
    Uczestnik

    ale PMOS nie jest jednostką budżetową?
    czy jest jednostką spoza sfp…

    to nie napisałaś…..

    operacje na koncie 130 wynikają z WB, niedopuszalne przeksięgowania PK,
    nieprawidłowe klasyfikacje co sama stwierdz.
    możliwe przeksięgowanie kosztów wg źródeł-środki własne i środki dotacyjne (w momencie fizycznego wpływu środków

    Art. 18. Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest:
    1) …
    2) wykazanie w sprawozdaniu budżetowym danych niezgodnych z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej.

    #9970
    jadtra
    Uczestnik

    Dziekuję za pomoc 😀
    POMS to – jednostka organizacujna powiatu

    Takie właśnie wyciągnęłam wnioski. jak podałeś
    Ponieważ ja nie pisałam Protokołu z kontroli to mam zapytanie:
    1.dot. księgowań na koncie wydatków tj. 130 -2 PMOS i 130 MENS w § 80120. Chodzi o to , ze tego paragrafu nie powinno wogóle być , na dodatek strony: Wn – Ma nie zerują się.
    Czy do tego powinnam się ustosunkować, Był już protokół podpisany i przyjęty przez dyr. jednostki org. i nowa księgowa.

    Moje pytanie – dyscypina art. 18 ust. 2 tylko z tytułu niezgodności danych w sprawozdaniu z danymi w ewidencji księgowej ❓ dot. Rb-28S przez PMOS na 31.12.2005r. czy jeszcze coś ?

    Radca prawny raz juz się wypowiadał w zakresie dyscypliny , właśnie jestem przed następnym pismem o opinię.

    #9982
    nickkita
    Uczestnik

    Jeśłi chodzi o naruszenie dyscypliny musisz wyliczyć jaka kwota podlega naruszeniu bo być może nie stanowi ona naruszenia lub stopień szkodliwości dla finansów publicznych jest znikomy. Ponadto napisałaś, że PMOS to jednostka organizacyjna – owszem to prawda, ale jaką ma formę prawną? Podejrzewam, że zakład budżetowy.

    #9992
    jadtra
    Uczestnik

    PMOS jest jednostką budżetową utworzona przez Powiat .

    Mam tutaj doczynienia z dotacją celową – rozliczeniem. Jezeli stwierdzę nieprawidłowe wydatki – tj. niezgodne z przyjętymi we Wniosku o dotację wydatkach np. zakup sprzętu sportowego za 4000 zł a powinno być 3000 zł a 1000 zł ze środków własnych PMOS – to mam środki z dotacji wydatkowane w kwocie 1000 zł niezgodnie z przeznaczenie.

    Kwota 1000 zł wydatkowana ze środków na dotację celową stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych chyba w : art. 8 ust 1, art.10, …. Art. 26 o kwocie nie stanowiącej naruszenia – nie może tu chyba być brany pod uwagę

    Nie wspomnę już o nieszczęsnym sprawozdaniu art. 18. ust.2 -naruszenie.dyscypliny

    #10004
    nickkita
    Uczestnik

    więc nawet pomyłka o 1 zł stanowi naruszenie?

    #10090
    jadtra
    Uczestnik

    Problem okazał się b.zlożony
    Różnice w sprawozadniach (różne 😯 co miesiąc) tak, że nie mozna ustalić co na koniec roku składa się na powstałą niezgodność w wydatku. Aby to ustalić należy prześledzić księgowania z dowodami. Słowem niezły kawał roboty aby to wyprowadzić.
    Jedną z ciekawostek ustalonych np. zapłata wynagrodzenia za zadanie zlecone : kwota np. 200 zl (rata pożyczki)do zapłaty z wynagrodzenia pracownika zostaje zaksięgowana w paragrafie , który nie jest przypisany tej jednostce 😯 itd…. aż nie chce się tego czytać w obawie ,że błedy się utrwalą.

    Nie ma problemu „1zł” ale jak takie coś można zgłosić na dyscyplinę gdy nie jestem w stanie podać dowodów (dokumety księgowe), ktore wpłynęły na niezdodność sprawozdania z danymi w urządzeniach księgowych. ❓
    czekam na podpowiedź

    #10107
    nickkita
    Uczestnik

    Nie bardzo rozumiem dlaczego nie jesteś w stanie podać dowodów, przecież każdy dokument finansowy podlega księgowaniu i na każdym dowodzie powinna być dekretacja.

    #10110
    jadtra
    Uczestnik

    Ponieważ nieprawidłowości ciągną się od VI 2005.
    Jednostka dokonywała płatności za zadanie zlecone ze środków własnych i odwrotnie. Później korekty były zbiorcze, a dokument korygujący miał za każdym razem taką treść”Zapis techniczny” ale czego dotyczył” na prawdę trudno dojść.
    Sprawdzenie wszystkiego jest b. pracochłonne. Nie jest to już moja rola.
    Deklaracje zus-owskie są prawidłowe bo są robione zbiorczo, ale już później w rozbiciu na zadanie zlecone i własne są niezgodniości – a korekty na (+) w kolejnym miesiącu na (-) są tak opisane „Zapis techniczny”.
    Na koniec roku jak się okazałąo, że wydatki ze środków były niższe niz wpłynęły środki , to księgowa utworzyła paragraf nie dot. jej działalności i z niego zapisami tzw. „Technicznymi” poprzenosiła środki itd.
    Aż głowa boli.
    Rozlicznie po dowodach zlecenia było prawidłowe, ale po księgowaniach 😯 w tzw. „cały świat” kobieta nie mogłą sobie z tym poradzić i zrezygnowano z jej usług.

    I nadal mam pytanie – czy w takiej sytuacji można coś dać na dyscyplinę f.p. mam rozbieżności pomiędzy sprawozdaniem na 31.12.2005r. a zapisami na kontach syntetycznych. Jeszcze nie mam tych dowodów – wyjaśnienia w toku.
    Co audytorzy na to . Proszę o Wasze uwagi.

    #10117
    adela
    Uczestnik

    Cześć. Z lektury przedstawionego materiału wnioskuję, że można mieć do czynienia z dwiema niezależnymi sprawami. Pierwsza dotyczy prowadzenia ksiąg rachunkowych i związana jest ze stosowaniu niewłaściwej klasyfikacji budżetowej. Narusza to przepisy rozporządzenia MF w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków…. Oznacza to niezgodniość z zasadami określonymi w art. 24 ustawy o rachunkowości, czyli osoba odpowiedzialna narażona jest na sankcje karne (art 77 ustawy o rachunkowości). Druga sprawa, to naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Tutaj sprawa jest o tyle prosta, że należy porównać kwoty z zatwierdzonego sprawozdania budżetowego z kwotami z zamknietych ksiąg rachunkowych, więc nie wiem o jakie dowody Ci chodzi. Kwoty różnicy nie mają znaczenia (nawet 1 zł). Pozdrawiam.

    #10127
    jadtra
    Uczestnik

    Cześć adela – zaciągałam informacji czy mam przedstawić te dowody . Podano mi ustnie , ze to konieczne ale twoja uwaga mnie trochę podbudowuje.
    Ponowię konsultacje w sprawie dokumentacji o naruszenie dyscypliny 😳 jeszcze raz u źródła.
    Dam później znać na Forum .
    Ten pierwszy temat dot. klasyfirkacji budżetowej – już go nie poruszałam bo nie chciałam zagmatwać tematu. Bardzo dziękuję za pomoc.
    Chetnie jeszcze cos w tej sprawie poczytam – jako Wasze doświadczenie i wiedza
    Pozdrawiam. 😀

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.