wtorek, 18 maja, 2021

Pomoc materialna dla uczniów – stypendia szkolne

Home Forum Sektory Samorządy Pomoc materialna dla uczniów – stypendia szkolne

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #15725
    agar
    Uczestnik

    Witam.
    Zgodnie z ustawą o systemie oświaty gmina udziela świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym – stypendia szkolne, na dofinansowanie których otrzymuje dotacje celową z budżetu państwa. Świadczenia przyznawane są na wniosek składany do dnia 15 września danego roku szkolnego. Stypendium szkolne ustalane jest w drodze decyzji administracyjnej poprzez wskazanie, iż przysługuje na okres od września do czerwca danego roku szkolnego, określana jest jego wysokość w okresie od września do grudnia oraz od stycznia do czerwca. Termin wypłaty stypendium uzależniony jest od przekazania środków z budżetu państwa. I tak za okres od września do grudnia wypłaty dokonano w listopadzie, a za okres od stycznia do czerwca – w maju. W okresie rozliczeniowym wrzesień-grudzień przedkładano do rozliczenia r-ki za zakupy dokonywane w miesiącach lipiec-listopad, a w okresie styczeń-czerwiec – bez mała za cały rok szkolny, czyli te które pozostały nierozliczone z okresu wrzesień-grudzień plus styczeń-kwiecień. Mam wątpliwość czy jest to dobrze? Rada gminy uchwaliła regulamin udzielania pomocy materialnej, w którym nie określono okresu, za który honorowane są przedkładane rachunki. Czy do rozliczenia okresu wrzesień-grudzień nie powinno brać się tylko i wyłącznie r-ków z tych dat granicznych, tzn. że nie należy uwzględniać dokumentów z m-cy lipca i sierpnia. Podobnie w okresie styczeń-czerwiec nie uwzględniać r-ków z innych miesięcy.
    Bardzo proszę o jakiekolwiek sugestie w tym temacie.

    #15747
    dudu
    Uczestnik

    Witam,
    Kwestia jest dyskusyjna, ale moim zdaniem mogą tak rozliczać, gdyż stypendium jest przyznawane na rok szkolny. Najpierw dokonują zakupów, a potem je rozliczają. Z uwagi na to, że kwota która dostają w I transzy nie pokrywa poniesionych wydatków rozliczają faktury z następnej transzy. Moje wątpliwości budziło powiązanie z budżetem gminy, gdyż Gmina musi sie rozliczyć z dotacji za okres roku budżetowego. Ale tak sobie myślę, że dotacja jest udzielana na rok budżetowy, natomiast stypendium na rok szkolny, więc uważam, że przedstawione rozliczenie jest prawidłowe. Pozdrawiam.

    #15748
    dudu
    Uczestnik

    Poza tym myślę, że niepotrzebnie w decyzji wskazujecie, że stypendium jest przyznawane na okres od września do czerwca, gdyż rok szkolny kończy się 31 sierpnia i wtedy największe są potrzeby związane z wydatkami szkolnymi. Ja dokonywałabym zmiany decyzji w trakcie roku w ślad za otrzymywanymi kolejnymi transzami dotacji.

    #15769
    agar
    Uczestnik

    Dziękuję.
    Okres na jaki przyznawane jest stypendium wynika z ustawy o systemie oświaty. Jest to okres nie dłuższy niż wrzesień-czerwiec danego roku szkolnego, stąd taki zapis.
    Czy uważasz, iż decyzja winna obejmować okres wrzesień-czerwiec z określeniem wysokości stypendium za wrzesień-grudzień, a po otrzymaniu środków zmieniona w trybie art. 155 KPA ?

    #15778
    dudu
    Uczestnik

    Dokładnie tak jak napisałaś, ale to jest tylko moje zdanie.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.