piątek, 12 sierpnia, 2022

Pomoc – skarbnik w komisji przetargowej

Home Forum Sektory Samorządy Pomoc – skarbnik w komisji przetargowej

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #14765
  jadtra
  Uczestnik

  Prosze o pomoc w starej sprawie !!
  Skarbnik powiatu jest członkiem komisji przetargowych. Interpretacja radców 😯 dopuszcza udział skarbnika .
  Prosze o przypomienie dlaczego nie powinniem by c. Mój argument z podstawy prawnej ustawy o fin publicz art. 45 nie pomógł tj. ze skarbnik nie moze później sam siebie kontrolować – itd.

  #14769
  wika
  Uczestnik

  witaj! może coś dopowiem: zgodnie ze standardami kontroli finansowej kluczowe obowiązki dotyczące prowadzenia, zatwierdzania, rejestrowania i sprawdzania operacji finansowych i gospodarczych powinny być rozdzielone pomiędzy różne osoby z uwzględnieniem obowiązków i odpowiedzialności głównego księgowego. Sprawując funkcję skarbnika i z-cy przewodniczącego komisji przetargowej wykonuje obowiązki 2 osób. Nie należy łączyć funkcji skarbnika i członka komisji przetargowej. Z kolei z ustawy Prawo zaówień publicznych wynika, iż członków komisji przetargowej powołuje i odwołuje zamawiający a skarbnik jest pracownikiem zamawiającego i są tu sprzeczności

  #14770
  jadtra
  Uczestnik

  Podpowiedź dot. standardów komtroli – ok. jast dobra jako jeden z argumentów do uzasadnienia rozdzielenia tej funkcji wykluczenia skarbnika z komisji przetrgowych może z wyjątkiem wyboru banku..

  Czekam może jeszcze otrzymam jakąś dodatkowa ppodpowidź 😉

  #14771
  zosia
  Uczestnik

  Witaj

  pozostaje kolejna kwestia, po zakończeniu procedury zamówienia publicznego jest przeciez zawierana umowa o wytkonanie zamówienia, a kto w mysl ustawy o samorxządzie i ustawy o finansach publicznych kontrasygnuje umowę, przecież skarbnik gminy, i dalej skarbnik wystepuje w dwóch osobach. Co nie powinno miec miejsca.

  #14772
  pawels
  Uczestnik

  Witam.
  Moim zdaniem można wyłącznie powoływac sie na standardy. Nie ma przepisu który zabrania skarbnikowi uczestniczenie jako członek w komisji przetargowej. Moim zdaniem wszystko zależy jaki jest przedmiot zamówienia i czy występuje on we wszystkich postępowaniach. Zawsze najlepszym argumentem na poparcie naszych wskazań jest wynik testu, czyli wykazanie, że sytuacja ta powoduje rzeczywiste uchybienia lub błędy w procedurze. Jeżeli takich brak to należy wyargumentować ryzyka takiej sytuacji.
  Pozdrawiam

  #14773
  jadtra
  Uczestnik

  Wiem że nie ma zapisu ustawowego co do „zakazu” uczestnictwa skarbnika w przetargach. Jest to temat b. delikatny. Czas pracy skarbnika jest cenny i zastanawia mnie uczestnictwo takiego pracwonika w b. wielu przetrgach w tym dot. inwestycji skoro kontrasygnuje on umowy, a wydatki i tak „przechodzą” przez skarbnika w myśl art. 45 ustawy o fin pub.

  Uważam iż winnienon być zwolniony z uczestnictwa w komisji przetargowej z wyłączeniem spraw finansowych – kredyt wybór banku obsługującego itp.
  W jednostce , w której pracuję przy kazdym przetrgu mogłabym wskazać osobe w zastępie skarbnika. Spróbuje tęsytuację zmienić :mrgreen: – dam później znać na Forum.

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.