piątek, 19 kwietnia, 2024

Pomoc zaliczki

Home Forum Sektory Samorządy Pomoc zaliczki

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #11654
    jadtra
    Uczestnik

    Prosze o pomoc w sprawie przepisu regulującego termin zwrotu pobranej zaliczki na zakupy przez pracownika np. szkoły , także dot stałej zaliczki przyznanej przez dyrektora dla osoby dokonującej częstych zakupów.

    Chodzi o terminarz rozliczenia się z zaliczki – i o podstawę prawna.

    Mam jeszcze jedno pytanie: czy dyr szkoły wydaje procedury (instrukcje wynikające z ustawy o fin. pub.) w formie Decyzji Dyrektora czy też w formie zarządzeń. ❓

    Ja uważam, ze decyzji dyrektiora, będe tego szukał w statucie szkoły, ale spotkałam się z oporem „materii” -uważają że to obojętne a to dlatego , ze instrukcje te są wydane decyzjami , zarządzeniami, sa też takie kwiatki jak” Aneks nr 1, 2 ..5 do Zarządzenia, do Decyzji ..
    Dlatego proszę o pomoc – idę do tej szkoły – będę później na forum.

    #11656
    pawels
    Uczestnik

    Witam.
    W kwestii zaliczki to ważnym jest forma organizacyjna jednostki tzn. czy jest to jednostka budżetowa czy zakład. Z tekstu domyślam sie że jest to jednostka budżetowa – szkoła. Jeżeli jest to prawdą to tę kwestię reguluje rozporządzenie w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych …….
    Jeżeli chodzi o formę stanowienia wewnętrznych przepisów w jednostce to winno to być ustalone w statucie ale wiem że nie zawsze tak jest. Według mnie jeżeli raz zostanie przyjęta jakaś forma winna ona być stosowana co do zasady. Ponadto zmiany dokonywane w wewnętrznych przepisach dokonuje się dokumentem równorzędnym nie mam mowy o aneksach gdyż jest to forma zmiany umów.
    Pozdrawiam

    #11661
    agnisia
    Uczestnik

    Paweł masz całkowitą rację. Ale napisz proszę z czego to wynika? ( chodzi mi o zmiany w przepisach wewnętrznych)

    #11664
    pawels
    Uczestnik

    Można się powołać na rozporządzenie prezesa rady ministrów z dnia 20 czerwca 2002 roku w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” DzU02.100.908.
    Pozdrawiam

    #11666
    romb
    Uczestnik

    Witam,
    Nie bardzo rozumiem, dlaczego kwestie związane z terminem rozliczenia zaliczki miałyby zależeć od formy organizacyjnej? Ale może coś w tym zakresie przeoczyłem? Byłbym wdzięczny, gdyby Pawel S przybliżył temat, bo w rozporządzeniu MF w spr. gospodarki fiansowej jedn.budżetowych,… itd. nic na temat pobieranych przez pracowników zzliczek nie znalazłem.
    Natomiast chciałbym podzielić sie informacją że szereg naszych głównych ksiegowych z jedn.budżetowcyh uczestniczyło na poczatku roku w szkoleniu prowadzonym przez pracownika RIO, który jakoby miał stwierdzić, że od 1 stycznia tego roku nie jest dopuszczalne w sektorze finansów publicznych udzielanie tego typu zaliczek, o jakich pisze jadtra. Jak dotąd nikt nie był w stanie przedstawić mi podstawy prawnej, wi ęc nie biore tego do głowy, ale część z tych głownych księgowych przestraszyło się i konsekwentnie nie udziela zaliczek na zakupy.Może ktoś mógłby potwierdzić te informacje, bo temat jest istotny

    #11667
    pawels
    Uczestnik

    Muszę przyznać się do błędu 😳 . Udzielanie zaliczek było uregulowane w poprzednim rozporządzeniu i to zagadnienie było opisane w części dotyczącej jednostek budżetowych w pozostałych formach organizacyjnych przepis nic o tym nie mówił. Według poprzedniego rozporządzenia mogły być wydawane tzw stałe zaliczki ale musiały być rozliczone przed końcem roku budżetowego. Faktycznie w obecnie obowiązującym rozporządzeniu nie ma o tym mowy, pewnie w związku z tym takie stanowisko RIO – kontrowersyjne ale nie pozbawione podstaw. Według mnie ewentualna zaliczka winna być udzielana na ściśle określony cel i tak rozliczana.
    Pozdrawiam

    #11669
    romb
    Uczestnik

    Dziekuję, Pawel S,
    Myslę,że chyba ten człowiek z RIO miał rację, ale muszę przyznać, że poprzedniego rozporządzenia nie znałem dość dobrze i stąd te moje braki wiedzy.Cieszę się, że udało nam sie rozwiązać problem wspólnymi siłami. Mam nadzieję,że także „jadtra” z tego skorzysta.
    Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.

    #11676
    slaw
    Uczestnik

    Mi się jednak wydaje, że najważniejszą kwestią w tym przypadku są zapisy w zakładowej polityce rachunkowości i jeżeli kierownik jednostki opisze proces udzielania i rozliczania zaliczki to nawet RIO nie może się do tego przyczepić bo niby na jakiej podstawie. Jeżeli w wyniku audytu stwierdziłbym że proces udzielania zaliczek i ch rozliczania funkcjonuje prawidłowo0 nie czepiałbym się (trzeba ustalić czy aby po przez udzielenie zaliczki nie kredytuje się np. pewnej osoby). Jeżeli natomiast stwierdziłbym że jednostka udziela zaliczek lecz jest to robiono na podstawie ustnych ustaleń, zaleciłbym opracowanie właściwej procedury. Nie utrudniajmy życia jednostkom, natomiast RIO niech wyda oficjalne stanowisko w tej sprawie a nie mąci w głowach na różnego rodzaju szkoleniach. Jeżeli jest to niezgodne z literą ptrawa to niech to napiszą. My jako audytorzy powinniśmy patrzeć na to trochę z innego punktu widzenia.
    Pozdrawiam

    #11679
    jadtra
    Uczestnik

    Dziękuje za pomoc.
    Pytałam o zaliczki dla jednostki budżetowej – szkoły ponadgimnazjalnej.
    Osobie dokonujaca zakupów miała przyznana tzw. zaliczkę stałą od chyba marca 2005. Zapis jest w polityce rachunkowości dot. zalicziki .
    W praktyce księgowa udziela zaliczki (pobranie środków czekiem z banku) i osoba która ją pobrała rozlicza się w ciągu 7 dni (bo taki był/jest zapis). Nie odnawiała się zaliczki do wysokości wynikającej z upoważnienia.

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.