sobota, 16 stycznia, 2021

potrącenie z wynagrodzenia

Home Forum Sektory Samorządy potrącenie z wynagrodzenia

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #15285
    monika33
    Uczestnik

    zgodnie z art. 91 k.p. wprowadzono granicę, do której można dokonywać potrąceń.
    Wolna od potrąceń jest kwota w wysokości:

    – minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,
    – 80 proc. kwoty – przy potrącaniu innych należności niż na rzecz pracodawcy.

    Jak mam rozumieć ostatni zapis, czyli 80%…………….? Czy wa takim razie mogę potrącić pożyczkę z PKZP, ZFŚS i PZU oraz inne zobowiazania pracownika?

    #15301
    tomekn
    Uczestnik

    W świetle postanowień art. 91 kodeksu pracy można potrącać z wynagrodzenia pracownika zobowiązania z tyt. pożyczki z PKZP, czy też PZU (na podstawie: tylko i wyłącznie pisemnej zgody pracownika). Natomiast niemożliwe jest przekroczenie jakichkolwiek kwot granicznych określonych np. w art. 87 (ze znaczkiem 1), art. 91 kp, wówczas pracownik powinien wpłacić określoną kwotę z tyt. zobowiązania na rachunek lub do kasy.

    #15308
    monika33
    Uczestnik

    Dzięki za wypowiedź, głównie chodzi mi o kwoty rat z tytułu udzielonych pożyczek z ZFŚS? Czy mam to traktować też w ten sam sposób jak PZU, PKZP czyli 80 procent……. , czy odpowiednikiem tego będzie kwota potrącona na rzecz pracodawcy?

    #15311
    tomekn
    Uczestnik

    Pożyczki z ZFŚŚ, PKZP, PZU należy zaklasyfikować do innych należności zgodnie z art. 91 paragraf 2 pkt 2 kp, tj. 80% kwoty określonej w art. 87 prim paragraf 1 pkt 1 – przy potrącaniu innych należności niż określone w pkt 1.

    #15312
    podhale
    Uczestnik

    A czy ktoś mógłby podać konkretnie jaka to kwota?

    #15313
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Od 1 stycznia 2008 – zg. z art. 87 (1) par. 1 pkt 1 – zł. 845, 17 a 80% z tego to – zł. 676,14

    #15315
    tomekn
    Uczestnik

    Uzupełniając, w pierwszym roku pracy minimalne wynagrodzenie, o którym jest mowa w art. 87 prim paragraf 1 pkt 1 kp, wynosi 690,34 zł dla podstawy 900,80 zł brutto (Dz. U. z 2007 Nr 171, poz. 1209). Natomiast 80%, to 552,27 zł.

    #15316
    podhale
    Uczestnik

    Dzięki Dorota B 😀 W końcu kawa na ławę!

    [QUOTE BY= tomek.n] Uzupełniając, w pierwszym roku pracy minimalne wynagrodzenie, o którym jest mowa w art. 87 prim paragraf 1 pkt 1 kp, wynosi 690,34 zł dla podstawy 900,80 zł brutto (Dz. U. z 2007 Nr 171, poz. 1209). Natomiast 80%, to 552,27 zł.[/QUOTE]

    Ale nie rozumiem po co podałeś tę informację 😕

    #15319
    monika33
    Uczestnik

    Bardzo dziękuje za wypowiedzi.

    Pozdrawiam

    #15322
    tomekn
    Uczestnik

    Wyjaśniam Podhale. Kodeks pracy nie zawiera pojęcia minimalnego wynagrodzenia, jest natomiast zdefiniowane wraz z zasadami ustalania w ustawie z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 ze zm.), a także w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 września 2007r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008r. (Dz. U. Nr 171, poz. 1209).
    W myśl art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o minimalnym wynagrozeniu za pracę, od 1 stycznia 2008r. wysokość minimalnego wynagrodzenia wynosi 1126 zł, jednocześnie wynagrodzenie pracownika w pierwszym roku pracy może wynosić 900,80 zł. Zgodnie z postanowieniami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych powyższe kwoty stanowią podstawy wymiaru składek.
    Tak więc prawo pracy może operować dwiema kwotami minimalnego wynagrodzenia, a tym samym kwota 80% wynikająca z art. 87 prim paragraf 1 pkt 1 kodeksu pracy wynosi odpowiednio 676,14 zł oraz 552,27 zł (dla pierwszego roku pracy).

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.