wtorek, 24 listopada, 2020

pozwolenie na budowę a przetarg

Home Forum Sektory Samorządy pozwolenie na budowę a przetarg

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
    anita
    Uczestnik

w 2001 r przeprowadzono przetarg na budowę kanalizacji, z dokumentów wynika, że nie uzyskano pozwolenia na budowę dla wszystkich zakresów. Jak na moje oko, to chyba powinno być tak że najpierw pozwolenie a potem przetarg, bez pozwoleń nie można określić przecież zakresu inwestycji. Czy mam rację? Jeśli tak to poradźcie proszę gdzie szukać podstawy prawnej

dorotab
    Uczestnik

Cześć. czasami jest tak, spotkałam się z tym w przypadku budowy dróg, iż to na wykonawcy ciąży obowiązek uzyskania stosownych pozwoleń i decyzji. Radzę przeanalizować specyfikację.
    Rozpisując przetarg zamawiający wie co chce zrobić i wie rownież co wymaga pozwolenia /a przynajmniej powinien wiedzieć/. Tak więc pozwolenia nie są zamawiającemu potrzebne do określenia zakresu robót.

anita
    Uczestnik

pozwolenie miała uzyskać gmina. Jak to nie są potrzebne do określenia zakresu robót? Jeśli wpiszę w SIWZ że inwestycja ma być zrealizowana w miejscowościach A B C D a pozwolenia uzyskam tylko na A i B to zakres zmniejszy się o połowę, moim zdaniem to jest uniemożliwienie uczciwej konkurencji. Do przetargu nie przystąpią mniejsze firmy, które nie dałyby rady z 4 miejscowościami ale z 2 poradziłyby sobie bez problemu. Do tego dochodzi jeszcze termin wykonania. Co o tym myślisz?

dorotab
    Uczestnik

W tym momencie nie wiem, czy chodzi Ci o uzyskanie pozwolenia w ogóle, czy też uzyskanie pozwolenia do czasu ogłoszenia przetargu. Bo to są dwie różne sytuacje. Przecież nikt nie planuje inwestycji tam, gdzie z góry wie, że pozwolenia na jej realizację nie uzyska. A jeżeli chodzi o drugą, to rzeczywiście powinien być rozpisany przetarg tylko na te, na które pozwolenie już otrzymał, jeżeli w gestii zamawiającego było przedłożenie ich wykonawcy.
    Chyba, że rozpisał przetarg, a procedura starania się o pozwolenie była w toku.
    Czy po rozstrzygnięciu przetargu wykoanwcy otrzymali, przed rozpoczeciem robót wszystkie wymagane decyzje budowlane?

anita
    Uczestnik

procedura była w toku. Finał jest taki że z 4 zaplanowanych miejscowości pozwolenia otrzymały 3. Planując inwestycję zamawiający nie wiedział czy otrzyma te pozwolenia czy nie. No, a ja teraz nie wiem co mam z tym fantem zrobić – uznać za nieprawidłowość czy nie, moim zdaniem najpierw pozwolenia a potem przetarg, tylko czy aby mam rację?

Anonim
    Nieaktywny

Witam
    Właśnie pracuję nad bardzo podobną sytuacją, z tym, że w starostwie. Ogłosiło ono przetarg na budowę obiektu, podczas trwania procedury uzyskania pozwolenia. W rezultacie przetarg został rozstrzygnięty, umowa z terminem wykonania podpisana, a nie wydano pozwolenia na budowę. Wskutek tego, zamawiający-inwestor musiał podpisać aneks do umowy o przedłużenie terminu wykonania robót i ogólnie straszna kiszka z tego wyszła.
    Ja uważam, że najpierw powinno być pozwolenie w ręku, a przetarg można rozpisać np. w trakcie uprawomacniania się decyzji.
    Chyba takie będzie też zalecenie w sprawozdaniu.
    Pozdarwiam

anita
    Uczestnik

u mnie jest taka sytuacja, że nie wydano pozwolenia na budowę w jednej z wsi w związku z czym zakres się zmniejszył i nie odpowiada temu który został określony w SIWZ. Tą wieś wyłączono aneksem i ogólny zakres robót zmniejszył sie o kilka tysięcy metrów. I co ja mam zrobić? Teraz zakres robót w umowie jest inny niż w SIWZ.

dorotab
    Uczestnik

Cześć. Nawiązując do moich poprzednich wypowiedzi co do braku konieczności posiadania decyzji o pozoleniu na budowę przed ogłoszeniem przetargu, przyznaję, iż wynika to z faktu audytowania podobnie jak lainy w starostwie. Tym bardziej dziwię się lainy, że u Ciebie nie udało się otrzymać pozwolenia przez terminiem rozstrzygnięcia przetargu.
    Wracając do tematu, rozumiem, że u anity są cztery odcinki kanalizacji niezależne od siebie. W takiej sytuacji można zalecić dopuszczenie w podobnych sytuacjach składania ofert częściowych.
    Jednakże w przypadku tego zamówienia zmiana zakresu robót jest naruszeniem pzp i jak wcześniej anita napisałaś spokojnie możesz wskazać ograniczenie uczciwej konkurenacji.

Anonim
    Nieaktywny

[QUOTE BY= DorotaB] Cześć. Nawiązując do moich poprzednich wypowiedzi co do braku konieczności posiadania decyzji o pozoleniu na budowę przed ogłoszeniem przetargu, przyznaję, iż wynika to z faktu audytowania podobnie jak lainy w starostwie. Tym bardziej dziwię się lainy, że u Ciebie nie udało się otrzymać pozwolenia przez terminiem rozstrzygnięcia przetargu.
    [/QUOTE]

Bo u mnie gapy 😡 nie pomyślały, że aby uzyskać pozowlenie na budowę, trzeba mieć decyzję o ustaleniu lokalizacji celu publicznego, która musi być skonsultowana z marszałkiem województwa. Przeliczyli się poprostu. Gdyby to zależało tylko od pozowlenia na budowę to byłoby w mig. I zresztą zostało tak wydane – w 5 dni.

anita
    Uczestnik

dobra, to teraz powiedzcie mi co robić – cały ten przetarg to jedna wielka patranina. Naruszono co najmniej 4 przepisy ustawy. Inwestycja jest zrealizowana w 60%, wydano na to bardzo dużo milionów, trzeba oddać pożyczkę do NFOŚiGW a nic nie działa tak jak powinno. Jest gwarancja ale na śmieszna kwotę i nie wiadomo czy uda się ją wyegzekwować. Na moje oko zostaje prokurator i sąd. Macie może jakieś inne pomysły?

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.