piątek, 19 kwietnia, 2024

prawo pracy

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
  • #2403
    anja
    Uczestnik

    Witajcie. Mam pytanko związane z prawem pracy. Czy zastępca kierownika jednostki, który nie posiada pełnomocnictwa do czynności z zakresu prawa pracy, może podpisywać np. umowy o pracę, czy zakresy czynności bezpośrednio podległych mu pracowników? Ja uważam, że nie, ale spotkałam się też z odmiennym zdaniem. Z góry dzięki za Wasze opinie.

    #2404
    terka
    Uczestnik

    anja, nie zawsze w naszej rzeczywistości uprawnienie zastępcy kierownika wynikać może z udzielonego pełnomocnictwa. Żeby mieć całkowitą pewność, że zastępca kierownika nie ma kompetencji pracodawcy trzeba zobaczyć, co ustalono w: statucie jednostki i regulaminie organizacyjnym. Może bowiem tam pojawić się zapis, który daje takie kompetencje zastępcy. Sytuacja rzadko spotykana, ale się zdarza.
    Jeżeli ktoś uważa, jak piszesz, że każdy zastępca ma kompetencje pracodawcy, to może uzasadnił, z czego to wynika?
    Wiem z całą pewnością, że nie każdy zastępca kierownika jednostki automatycznie, z racji zajmowanego stanowiska ma takie kompetencje. Zasada jest wręcz odwrotna – pracodawcą (a więc osobą posiadającą uprawnienie ustawowe) jest zawsze kierownik, a zastępca jedynie wówczas, gdy jego kompetencje w tym zakresie ustalono w innych aktach – np. pełnomocnictwie.
    Pozdrawiam
    Pozdrawiam

    #2405
    anetka
    Uczestnik

    zobacz też w zakresie czynności

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.