wtorek, 18 maja, 2021

premia kwartalna dla dyrektora instytucji kultury

Home Forum Sektory Samorządy premia kwartalna dla dyrektora instytucji kultury

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Autor
    Wpisy
  • #15496
    akme
    Uczestnik

    dyrektor biblioteki otrzymuje premie kwartalne, jest to zapisane w regulaminie wynagradzania,
    uważam że to nie jest zgodne z prawem, bo zasady wynagradzana dyrektora powinny być zgodne z tzw.ustawą kominową czyli ma prawo tylko do nagrody rocznej,
    czy dobrze interpretuję przepisy, może ktoś napotkał taką sytuację ?

    #15510
    jadtra
    Uczestnik

    Tylko raz w roku moze dostać nagrode i to po ocenie sprawozdania z działalności rocznej biblioteki Jest to w przepisach dot. dodatkowego wynagrodzenia kieroników jednostek organizacyjnych – sorry ale nie pamietam rozporządzenia.

    #15533
    leszcze
    Uczestnik

    Ważne jeszcze jest, jaką formę prawną ma przedmiotowa biblioteka… u nas np. biblioteka jedna jest zorganizowana w formie jednostki budżetowej… której nie obejmuje ustawa kominowa.

    #15547
    dota
    Uczestnik

    Jeżeli biblioteka ma formę instytucji kultury- samrządowej osoby prawnej, to dyrektor podlega przepisom ustawy kominowej i może otrzymać nagrodę roczną, a wójt, burmstrz powinien, w drodze zarządzenia, określić wzór wniosku o przyznanie nagrody, oraz szczegółowe zasady i tryb przyznawania nagrody rocznej (art 10 ustawy kominowej). Pozdro

    #15550
    terka
    Uczestnik

    [QUOTE BY= leszcze] Ważne jeszcze jest, jaką formę prawną ma przedmiotowa biblioteka… u nas np. biblioteka jedna jest zorganizowana w formie jednostki budżetowej… której nie obejmuje ustawa kominowa.[/QUOTE]

    O, to nie jest prawidłowe. Bibioteki muszą działać w formie instytucji kultury. Gdzieś o tym czytałam.
    Jakim cudem u Was jeszcze to nadal funkcjonuje w takiej formie?

    #15561
    akme
    Uczestnik

    dzięki wszystkim za odzew,
    biblioteka jest instytucją kultury czyli podpada pod ustawę kominową,
    choć tak do końca mi to nie pasuje, bo wynagrodzenia w instytucjach kultury są przecież wg tabelki, podobnie jak w budżetówce…

    #15647
    leszcze
    Uczestnik

    [QUOTE BY= terka] [QUOTE BY= leszcze] Ważne jeszcze jest, jaką formę prawną ma przedmiotowa biblioteka… u nas np. biblioteka jedna jest zorganizowana w formie jednostki budżetowej… której nie obejmuje ustawa kominowa.[/QUOTE]

    O, to nie jest prawidłowe. Bibioteki muszą działać w formie instytucji kultury. Gdzieś o tym czytałam.
    Jakim cudem u Was jeszcze to nadal funkcjonuje w takiej formie?[/QUOTE]

    No nie wiem, czy to jest cud?
    Ale jak „terka” przy okazji znajdziesz podstawę, to daj znać!

    Pozdrawiam,

    #15650
    terka
    Uczestnik

    Czy mi sie wydaje, czy się lekko naśmiewasz z mojej opinii w tej sprawie? 😀

    Podstawa – Art. 9 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej: „Jednostki samorządu terytorialnego organizują działalność kulturalną, tworząc samorządowe instytucje kultury, dla których prowadzenie takiej działalności jest podstawowym celem statutowym”.

    Tu wyroki w tej sprawie:
    Wyrok z dnia 24 czerwca 2002 r.

    Naczelny Sąd Administracyjny (do 2003.12.31) w Gdańsku

    SA/Gd 479/02

    Gminna biblioteka publiczna winna działać jako samorządowa jednostka organizacyjna, funkcjonująca w formie instytucji kultury, finansowana z budżetu gminy jedynie za pomocą dotacji

    Wyrok z dnia 4 kwietnia 2001 r.

    Naczelny Sąd Administracyjny (do 2003.12.31) w Szczecinie

    SA/Sz 2268/00

    1. Ustawodawca zawarł w ustawie z 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej regulacje organizacyjnoprawne dotyczące jednostek prowadzących działalność kulturalną, które mają charakter przepisów szczególnych w stosunku do innych ustaw, w tym również do ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych. Regulacje zawarte w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej nie zawierają żadnego odesłania do innych ustaw. Wynika z tego, że unormowania te mają charakter kompletny i wyczerpujący.
    2. Przepis art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej nie daje możliwości prowadzenia działalności w zakresie kultury w innej formie organizacyjnoprawnej niż przewidziana w ustawie.
    3. Regulacja prawna, kształtująca w sposób jednoznaczny powołanie do życia jednostek kultury, ich status, funkcjonowanie oraz finansowanie (art. 9, 10, 11, 13, 14 i 27 ustawy z 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej), odnosi się wprost do bibliotek, domów i ośrodków kultury prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

    Pozdrawiam

    #15653
    leszcze
    Uczestnik

    [QUOTE BY= terka] Czy mi sie wydaje, czy się lekko naśmiewasz z mojej opinii w tej sprawie? 😀
    [/QUOTE]

    Jednak Ci się wydaje…
    Dzięki za info!

    #15657
    dominisia1
    Uczestnik

    Witam wszystkich. Jeżeli mogę – trochę z innej beczki – ale dalej o wynagrodzeniach pracowników biblioteki.
    Rozporządzenie o wynagradzaniu pracowników instytucji kultury wskazauje iż Tworzy się fundusz nagród w wys. 3%, i ust. 2 w ramach posiadanych środków dyrekror może zwiększyć ten fundusz.
    Natomiast w Regulaminie wynagradzania naszej biblioteki , dyrektor zapisał iż tworzy się fundusz nagród w wysokości 11,5% oraz ust. 2 mówiący iż ten oto fundusz może być jeszcze zwiększony w ramach posiadanych środków.
    Jako usprawiedliwienie dyrektor wskazuje, iż wraz ze zmainą ustawy w 1999 r. gdzie biblioteki stały się instytucjami kultury pozbawiono pracowników 13-tego wynagrodzenia. I w ramach tego 13-wynagrodzenia (a stanowi ono 8,5%) można ziększyć fundusz nagród. Oczywiście nie ma na to żadnej oczywistej interpretacji.
    Jeżeli mogę prosić o dyskusje.
    Ponieważ dyrektor podnosi także fakt, iż zapisy regullaminu są korzystniejsze dla pracowników dlatego nie można mówić iż są sprzeczne z przepisami.
    Za wszelkie uwagi dziękuję. Pozdrawiam wszystkich.

    #15669
    akme
    Uczestnik

    sprawa regulaminów wynagrodzeń w instytucjach kultury i ustalania korzystniejszych zasad niż w rozporządzeniu dotyczy nie tylko premii,
    znam przypadek że regulamin ustalał odprawy emerytalne w wysokości wyższej niż określone w rozporządzeniu /po 15 latach – 6 m-czna/,
    jak to oceniać?
    stanowisko RIO – obowiązują zasady z rozporządzenia,
    stanowisko instytucji kultury – zgodnie z kodeksem można zawsze ustalić zasady korzystniejsze dla pracownika…
    tylko gdyby zawsze można było więcej, to dlaczego wszyscy trzymają się widełek płac, maksymalnych dodatków funkcyjnych, dodatku za wysługę – dlaczego w tych sprawach postępują zgodnie z rozporządzeniem?
    uważam że nie można wykraczać poza przepisy rozporządzenia, jeśli stracili 13-tkę to podwyższyć pensje, ale wcześniej porównać je z zarobkami w innych jednostkach, bo może się okazać że nie ma różnic…

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.