wtorek, 16 kwietnia, 2024

premie

Home Forum Sektory Samorządy premie

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Autor
    Wpisy
  • #11148
    zosia70
    Uczestnik

    w szkole ustanowiono regulamin premiowania pracowników obsługi. Premia jest uznaniowa i przysługuje za czas efektywnie przepracowany. Regulamin stanowi że suma przyznanych premii nie może przekroczyc 30% ogółu wynagrodzeń zasadniczych planowanych na dany miesiąc. Oszczędności w funduszu przechodzą na kolejne miesiące roku. Pracownikowi przyznano 30 % premii w maju. W tym miesiącu był on 5 dni na zwolnieniu lekarskim. A zatem za te dni otrzymał wynagrodzenie 80 %. W dziale płac zapisano, że skoro Dyrektor przyznał pracownikowi 200 zł premii to faktycznie wykorzystano z tegfo funduszu 80 % premii czyli 160,00 (bo miał L 4 w tym miesiącu) a zatem 40 zł pozostało do wykorzystania w nastepnych miesącach. Ja uważam że wyliczenia tego dokonano błędnie bo przecież wynagrodzenie na które składa się wyn. zasadniecze+ premia zostało obniżone do 80% tylko za dni choroby czyli 5 dni więc wg mnie premia też powinna ulec obniżeniu do 80 % tylko za 5 dni a zatem 200:30×5= 33,33 x80%= 26,66 zł za 5 dni chorobowego oraz 200:30×25=166,67 za pozostałe dni efektywnie świadczonej pracy. W sumie premia za maj wyniosła 26,66 +166,67 =193,33 zł a oszczędności stanowią 6,67 zł. Czy moje myślenie ma sens i jest prawidłowe. proszę o wypowiedzi

    #11149
    lczarny
    Uczestnik

    Zosiu70
    a moje pytanie brzmi:
    czy w regulaminie jest zaznaczone, że premia ulega potrąceniu w wyniku choroby i jest wliczana w podstawę chorobowego? Bo inaczej na jakiej podstawie przyznana premia przez kierownika czy też dyrektora ulega potrąceniu? Jeżeli jest zapis: ” za czas efektywnie przepracowany” to wydaje mi się, że na etapie przyznawania premii dyrektor uwzględnia gotowość pracownika do pracy.

    A teraz przykład czysto hipotetyczny:
    Pracownikowi co miesiąc dyrektor przyznaje 30 % (max). Jednego miesiąca zachorował. Z tego tytułu dyrektor obniżył mu premię do 20%. Natomiast płace, zgodnie z przyjętą praktyką, potrąciły premię z powodu choroby.
    Reasumując: pracownikowi dwukrotnie obniżono należną premię.

    Pozdrawiam.

    #11150
    nickkita
    Uczestnik

    to dyrektor dyktuje warunki premiowania i jeśli przyzna 30% to znaczy że jest to całość premii jaką pracownik otrzymałby gdyby normalnie nie zachorował, jeśli obniża z powodu choroby to daje mniej ale dalej to się liczy od podstawy gdyby nie chorował . takie jest moje zdanie

    #11153
    zosia70
    Uczestnik

    muszę w takim razie wypytać o szczegóły dyrektora – na razie serdeczne dzięki

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.