środa, 24 kwietnia, 2024

Problem

Home Forum Sektory Samorządy Problem

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #5854
    jarek
    Uczestnik

    Czy samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej może zlecić prowadzenie ksiąg rachunkowych biuru rachunkowemu – pierwszy raz spotkałem się z takim przypadkiem i mam wątpliwości czy jest to zgodne z prawem. Proszę was o opinie.

    #5855
    ceem
    Uczestnik

    Zgodnie z ustawą o rachunkowości to nie ma przeszkód. Myślę, że jeżeli jest to mały SPZOZ to było by to rozsądne ze względu na koszty a w dużych myślę, że jest to chyba zbyt kłopotliwe organizacyjnie.
    Tylko tak sobię myślę że zgodnie z ustawą o fin.publ. to w SPZOZ musiałaby istnieć funkcja głównego księgowego do spełnienia obowiązków kontroli ex-ante a w związku z tym i cały sztab księgowości.
    Bo po co głowny księgowy bez działu księgowości.

    #5857
    pawels
    Uczestnik

    Witam.
    Jeżeli SPZOZ podlega ustawie o finansach publicznych to według mnie nie może zlecić prowadzenia rachunkowości przez biuro. Ustawa określa, że w jednostce musi być zatrudniony główny księgowy. Zastrzegam że nie mam pojęcia w jakiej formie działa SPZOZ. Na szczęcie mojej jednostce nie podlegają żadne zakłady opieki zdrowotnej. UFF

    #5863
    agajot
    Uczestnik

    A ja mam takie pytanko (może i banalne ale nie wiem jak to rozgryźć )i licze na Wasza pomoc: W mojej gminie działa GZOZ. Jak zatem przeprowadzać kontrolę w takiej jednostce skoro nie otrzymuje środków na działalność z Urzędu Gminy ( chyba że w formie dotacji np. na zakup jakiegoś sprzętu ), sprawozdania jakie przekazuje do Gminy to RB-Z i Rb-N, ze statutu GZOZ-u wynika że podmiotem, który go utworzył jest rada gminy i jest to zarazem organ sprawujący nadzór merytoryczny i finansowy. Czy nalezy w takim zakładzie przeprowadzić kontrolę 5% wydatków ( art 46 uofp )???? Jak to jest rozwiązane w Waszych jednostkach? ❓

    #5866
    pawels
    Uczestnik

    art. 187 ust 2 i 3 ustawy o finansach publicznych. zwracam uwagę podległe i nadzorowane. według mnie tak samo jest z instytucjami kultury.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.