czwartek, 25 kwietnia, 2024

Procedury kontroli finansowej

Home Forum Sektory Samorządy Procedury kontroli finansowej

Oglądasz 14 wpisów - 1 z 14 (wszystkich: 14)
  • Autor
    Wpisy
  • #15899
    anita74
    Uczestnik

    Witam
    Potrzebuję przykładowy katalog procedur kontroli finansowej dla Urzędu Miasta. Może ktoś ma coś gotowego? Z góry dziekuję

    #15900
    scypion
    Uczestnik

    http://www.bip.iap.pl/gfx/goldap/files/Procedura.doc

    lub

    bip.czersk.pl/plik.php?did=1273

    #15920
    dudu
    Uczestnik

    Uważam, że taki dokument jest mało użyteczny w jednostce. Moim zdaniem wszystkie te procedury ujęte w standardach powinny być zamieszczone w wewnętrznych regulacjach takich jak instrukcja obiegu i kontroli dokumentów, instrukcja kasowa, instrukcja ewidencji i kontroli druków ścisłego zarachowania, instrukcja inwentaryzacyjna itd. Wtedy to ma sens – ikla wewnętrznych instrukcji łącznie tworzy procedury kontroli finansowej, a zebranie w jednym dokumencie i powielenie standardów to twór sztuczny.

    #15921
    las
    Uczestnik

    Jak najbardziej popieram Dudusia. To jest dodatkowy dokument do którego nikt nie zagląda, a nawet jeśli to większość go nie rozumie. 😀

    #15922
    dorotab
    Uczestnik

    Witam. Zgadzam się z przedmówcami. Wydaje mi się, że tworzenie odrębnego dokumentu o wymienionym tytule, wynika głównie z nadgorliwości i chyba braku świadomości, że wymienione przez duduś procedury tworzą właśnie tę wymaganą przez standardy. U nas procedury, o których pisze duduś, zebrano do „kupy”, i stanowią one załączniki do zarządzenia, wprowadzajacego właśnie procedury kontroli finansowej.

    #15923
    anita74
    Uczestnik

    Dzięki wszystkim. DorotaB – czy możesz mi przesłać treść tego zarządzenia, bądź podać namiary na bip?

    #15924
    dorotab
    Uczestnik

    Niestety nie zamieszczamy zarządzeń na bip. Jeżeli podasz kontakt to wyślę skan.
    Ale generalnie nie ma w tym zarządzeniu nic odkrywczego.
    Podstawa prawna,
    słowniczek pojęć,
    w paragrafie 2:
    Zatwierdzam i wprowadzam do użytku wewnetrznego:/tu wymieniono procedury/ tj;
    – zasady polityki pieniężnej i rachunkowości – zał nr …
    – zakładowy plan kont – …,
    – instrukcję obiegu, kontroli i archiwizowania dokumentów finansowo-ksiegowych – …,
    – instrukcję w sprawie gospodarki kasowej – …,
    – instrukcję w sprawie ewidencji i kontroli druków scisłego zarachowania – …,
    – instrukcję w sprawie gospodarki majatkiem trwałym, inwentaryzacji majatku i zasad odpowiedzialności za powierzone mienie -…,
    – regulamin kontroli wewnętrznej – …,
    – reguamin udzielania zamówien publicznych – …,

    Przedmiotowym zarządzeniem uchylono obowiązujace do chwili jego wydania zarzadzenia regulujace wymienione zakresy.

    potem zarządzeniem uzupełniającym wrowadzono
    – ZPK dla dochodów własnych,
    – plan kont dla funduszy pomocowych,
    -mprocedury kontroli finansowej dotyczace zarzadzania środkami pomocowymi z Unii Europejskiej,

    W każdym razie nic nie stoi na przeszkodzie wysłania skanu tego zarządzenia, jeżeli chcesz.

    #15929
    terka
    Uczestnik

    A w mojej jednostce jest tak, że każdą procedurę wprowadza się odrębnym zarządzeniem kierownika jednostki. Wynika to z faktu, że tworzone są sukcesywnie, w miarę potrzeb np. w wyniku zmian org-prawnych. W podstawie prawnej takiego zarządzenia powołujemy się na art. 47 ustawy o finansach publ.

    Nie ma chyba potrzeby wydawania wówczas odrębnego zarządzenia, w którym kierownik uznaje je za procedury kontoli?

    Ja prowadzę wykaz obowiązujących w jednostce procedur kontroli finansowej (choć faktycznie, to trochę od mojego uznania zależy czy jakieś wewnętrzne uregulowania są/nie są procedurami kontroli finnasowej).

    Czy wobec tego kierownik powinien dodatkowo wydać zarządzenie, jakie procedury kontroli finansowej są wprowadzone/stosowane w jednostce?

    #15933
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Oczywiście, że nie trzeba. U nas stwierdzono, ze będzie bardziej czytelnie, jeżeli poszczególne procedury będą stanowiły załączniki do zarządzenia o którym napisałam a tym samym będzie je prościej „zlokalizować”.
    Nie jest więc tak, że funkcjonują zarządzenia kierownika jednostki ustalajace poszczególne dziedziny działalności i dodatkowo zarządzenie, że funkcjonujące procedury stanowią procedury kontroli finansowej.

    #15935
    terka
    Uczestnik

    Dzięki, tak też sądziłam, ale wolałam się upewnić 🙂

    #15938
    anita74
    Uczestnik

    DZięki DorotaB za info. Nie potrzebuję skanu, rozumiem o co chodzi. U mnie też tak jest, tylko mam problem bo w naszym zarządzeniu jest wymienionych tylko kilka procedur, zarządzenie nie jest aktualizowane a jest z połowy 2005r., nie ma jakiegoś spisu, szukam więc we wszystkich zarządzeniach od tamtego czasu- co w ogóle u nas obowiązuje. Bardziej przydałby mi się jakiś przykładowy wykaz procedur z zakresu np. pobierania i gromadzenia środków publ., zaciagania zobowiązań, zwrotu środków to mniej więcej wiem co powinno być.

    #15940
    anita74
    Uczestnik

    Spotkałam się z takim zapisem w protokole pokontrolnym jakiejs jednostki (kontrola NIK) : „….. posiadała procedury kontroli fin. oraz dokumentację opisującą przyjęte zasady rachunkowości, ale nie uwzględniały one standardów kontroli fin. ogłoszonych ….. . Nie określono w nich m.in. sposobu monitorowania i oceny systemu kontroli finansowej, celów i sposobu monitorowania realizacji zadań, identyfikacji, analizy i reakcji na ryzyko ani działań zaradczych”. Czy u Was istnieją takie procedury bądź jakieś zapisy w istniejących procedurach o których pisze NIK?

    #15963
    jama
    Uczestnik

    Hej, jako takie w sposób sformalizowany jeszcze nie, ale praktycznie monitoring jest realizowany kwetionariuszem samooceny kontroli finansowej. Pierwsze badanie zrobiono na przełomie 2007/2008. teraz będzie chyba drugie. Trwają negocjaje , który Wydział ma odpowiadac za procedurę.

    #16008
    kikcloud
    Uczestnik

    Proponuję poczytać COSO i COSOII. To jest prawdopodobnie wzór do jakiego będziemy dążyć jako jsfp

Oglądasz 14 wpisów - 1 z 14 (wszystkich: 14)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.