piątek, 16 kwietnia, 2021

Procedury w jad. budż.

Home Forum Sektory Samorządy Procedury w jad. budż.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #4781
  jola
  Uczestnik

  Czy możecie mi udzielić podpowiedzi, czy w instrukcji obiegu dokumentów muszą być zawarte terminy ich obiegu, czy jako procedury ostrożnościowe należy określic, co się dzieje np. z dow. ksiegowym, gdy jest nieprawidłowy. Co sądzicie na temat inwentaryzacji sald kont rozrachunkowych- spotkałam się ze stwierdzeniem, że salda takie muszą być spisane na arkuszach spisowych.Czy jednostka budż. musi mieć regulamin kontroli wewn. w postaci oddzielnego regulaminu.

  #4823
  malutki1
  Uczestnik

  Witam!
  W sprawie instrukcji obiegu dokumentów rzadko wprowadza się terminy przekazywania dokumentów, np przekazywania faktur do wydziału finansów. Ustawa o rachunkowości mówi o „bieżącej rejestracji operacji gospodarczych w sposób prawidłowy, kompletny i systematyczny…”
  wprowadzanie terminów wynika z innych przepisów wewnętrznych w danej jednostce np. terminu wypłaty, zmiany planów dochodów i wydatków, itp. procedury ostrożnościowe powinny być! Regulamin kontroli powinien być wprowadzony, wynika ze Standardów kontroli finansowej, niekoniecznie jako oddzielny dokument. kontrola sald kont rozrachunkowych polega na potwierdzeniu ich stanu a nie spisaniu na arkuszu. przecież są miesięczne zestawienia sald i obrotów… pozdrawiam.

  #4827
  pietryka
  Uczestnik

  Jeżeli pod hasłem kontrola wewnętrzna rozumiesz kontrolę finansową to jest obowiązek wprowadzenia procedur takiej kontroli. Wynika on z art. 47 ust 3, ustawy o finansach publicznych z dnia 30 czerwca 2005 r. obowiązującej od 1 stycznia 2006 r. Przepis cytuję: „Kierownik jednostki ustala w formie pisemnej procedury, o których mowa w ust 2, biorąc pod uwagę standardy, o których mowa w art. 63 ust. 1, pkt 1, oraz zapewnia ich przestrzeganie.”
  Pozdrawiam

  #4832
  jola
  Uczestnik

  Dzięki za pomoc. Myślałam podobnie. Pozdrawiam.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.