piątek, 29 marca, 2024

Program zapewnienia i poprawy jakości

Home Forum Sektory Samorządy Program zapewnienia i poprawy jakości

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 28)
  • Autor
    Wpisy
  • #21829
    anka123
    Uczestnik

    Czy macie coś takiego u siebie, a jeśli tak to w jakiej formie?

    #21830
    kikcloud
    Uczestnik
    #21832
    anka123
    Uczestnik

    Chodzi mi raczej o podpowiedź czy informację na ten temat zamieścić w procedurach, czy tylko w swoich aktach, a może nie spisywać tylko po prostu robić swoje i na pytanie o w/w program okazać przeprowadzone działania?

    #21834
    terka
    Uczestnik

    Moim zdaniem – zamiescić w procedurach. Ja zamieściłam, żeby potem żaden pracownik mi nie kwestionował, że on mi czegoś takiego robić nie będzie. A jak jest w procedurach zaakceptowanych przez szefa, to się nie dyskutuje.:smile:

    #21839
    pietryka
    Uczestnik

    Terka – myślę, że masz trochę racji, ale…
    Ja nie zamieściłem, bo
    – doszedłem do wniosku po pierwszej odmowie, że właściwie po co? Ankieta jako dobrowolna, daje mi większe zapewnienie, że odpowiedzi są szczere,
    – odmowę kwituję jednym zdaniem w sprawozdaniu, które jest szczere do bólu „Kierownik jednostki odmówił wypełnienia dobrowolnej ankiety dotyczącej samooceny kontroli zarządczej”. Daję słowo u mnie to działa -na etapie czytania przed podpisaniem.
    – pracownicy raczej nie nie odmawiają mimo, że wiem, że kontaktują się ze swoimi bezpośredniki przełożonymi.
    – lepiej w samoocenie napisać o sobie dobrze i wszyscy zadowoleni, a nieprawidłowość „sama się błyskawicznie likwiduje”
    W ogóle nie stosuję żądań i nie narzucam swoich procedur, lecz tłumaczę. 😉
    Staram się być wyrozumiały wiedząc, że np. szef wydziału jest lepiej zorientowany w temacie, który wykonuje od lat. 😆

    #21840
    jama
    Uczestnik

    Pietryka, sorry, ale wy chyba mówicie o rożnych sprawach. Program zapewnienia i poprawy jakości pracy audytora dotyczy sprawdzenia jakości wykonania zadania i zgodności jego pracy ze standardami. natomiast samoocena i kontrola zarządcza, to chyba inna bajka…

    #21841
    pietryka
    Uczestnik

    Jeden z linków, które podał kikcloud /wytyczne/ zawiera w dalszej części przykładowe samooceny, które właśnie /jak przypuszczam/ miała na myśli terka. Natomiast program zapewnienia i poprawy jakości mam jako załącznik do procedur /robiony byl po/ a wynika on m.in. ze standardów. 😉
    Ale… chyba masz rację 😳
    No to z rozpędu wypowiedzialem się na temat zapisywania czy nie w procedurach samooceny kontroli zarządczej.
    Nie chcę wycofywać tej wcześniejszej wypowiedzi. 😆

    #21843
    kikcloud
    Uczestnik

    Samoocena AW jest elementem programu zapewnienia i poprawy jakości AW ❗

    #21845
    anka123
    Uczestnik

    Pytanie to zadałam w związku z kontrolami w gminach woj.pomorskiego i wynikami tych kontroli, gdzie wytykano brak programu zapewnienia i poprawy jakości oraz z mającymi nadejść jesienią kontrolami NIK w audycie.
    Wiem, że audytor na samodzielnym stanowisku może realizować taki program poprzez:
    -samoocenę przeprowadzaną conajmniej raz w roku,
    -kwestionariusze poaudytowe, wypełniane przez audytowanych po zakończeniu zadania i
    -ocenę zewnętrzną.
    Chodzi teraz o to gdzie to umieścić.
    A jeśli jestem z samorządu i procedury były wprowadzone zarządzeniem to taki program też jako część procedur?
    Pozdrawiam i dziękuję za opinie 😀

    #21847
    terka
    Uczestnik

    Uścislam swoją poprzednią odpowiedź – ja w procedurach mam kwestionariusze poaudytowe wypełniane przez audytowanych po zakończeniu zadania.
    Do samooceny nie potrzebuję (tak mi się wydaje) procedury zatwierdzonej przez Burmistrza. I mogę ją zrobić, ale nie muszę. Jeszcze – jak dotąd – tego nie robiłam. Czasu brak:sad:

    #21848
    anka123
    Uczestnik

    Ja niestety nie mam ankiety poaudytowej w procedurach, też myślę że do samooceny nie potrzeba żadnych formalności, po prostu planuję :mrgreen: ją zrobić na koniec roku (jak czas pozwoli). Czyli mamy właściwie ten program, ale niektórzy będą go chcieli oglądać sformalizowany na papierze.

    #21856
    k-asiek
    Uczestnik

    a ja mam wprowadzoną zarządzeniem burmistrza procedurę program zapewnienia i porawy jakości, w którym zawarłam informacje i przyjete przezemnie trybu dokonywania oceny jakości , samooceny oraz oceny zewnetrzne ( przewidziałm tam min ocenę zewnętrzną w formie wolontariatu). Z tego co kojarzę, to taki program powinien być spisany i zatwierdzony.

    #21858
    adela
    Uczestnik

    Ja również nie stworzyłem programu zapewnienia i poprawy jakości audytu. Z samooceny wynika, że jest O.K., to co mam poprawiać? Ostatnio w czasie kontroli NIK na temat funkcjonowania kontroli zarządczaj otrzymałem pytanie, dlaczego nie opracowano programu zapewnienia i poprawy jakości audytu wewnętrznego. Inspektor nie miał innego wyjścia, jak umieścić w protokóle, że takiego programu nie opracowano, bo jak wyjaśnił AW nie było przesłanek uzasadniających konieczność opracowania tego programu. I na tym koniec.

    #21864
    kikcloud
    Uczestnik

    Takie przesłanki to np. standard 1300 – Zarządzający audytem wewnętrznym MUSI opracować i realizować program zapewnienia i poprawy jakości, obejmujący wszystkie aspekty działalności audytu wewnętrznego.
    I jeszcze 1310 – Program zapewnienia i poprawy jakości musi uwzględniać zarówno oceny wewnętrzne, jak i zewnętrzne. ❗
    Pozdrawiam

    #21865
    dzw1k
    Uczestnik

    Odnośnie programu zapewnienia i poprawy jakości i potrzeby/konieczności/lub braku jego ustanowienia proponuję rozważyć również standard 2430 – Użycie formuły „przeprowadzono zgodnie z Międzynarodowymi standardami praktyki zawodowej audytu wewnętrznego” tj. „Audytorzy wewnętrzni mogą użyć stwierdzenia, że zadania zostały przeprowadzone zgodnie z Międzynarodowymi standardami praktyki zawodowej audytu wewnętrznego tylko wtedy, gdy wyniki programu zapewnienia i poprawy jakości potwierdzają ten stan.”.
    Pozdrawiam

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 28)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.