niedziela, 20 czerwca, 2021

Program zapewnienia i poprawy jakości

Home Forum Sektory Samorządy Program zapewnienia i poprawy jakości

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 28)
 • Autor
  Wpisy
 • #21829
  anka123
  Uczestnik

  Czy macie coś takiego u siebie, a jeśli tak to w jakiej formie?

  #21830
  kikcloud
  Uczestnik
  #21832
  anka123
  Uczestnik

  Chodzi mi raczej o podpowiedź czy informację na ten temat zamieścić w procedurach, czy tylko w swoich aktach, a może nie spisywać tylko po prostu robić swoje i na pytanie o w/w program okazać przeprowadzone działania?

  #21834
  terka
  Uczestnik

  Moim zdaniem – zamiescić w procedurach. Ja zamieściłam, żeby potem żaden pracownik mi nie kwestionował, że on mi czegoś takiego robić nie będzie. A jak jest w procedurach zaakceptowanych przez szefa, to się nie dyskutuje.:smile:

  #21839
  pietryka
  Uczestnik

  Terka – myślę, że masz trochę racji, ale…
  Ja nie zamieściłem, bo
  – doszedłem do wniosku po pierwszej odmowie, że właściwie po co? Ankieta jako dobrowolna, daje mi większe zapewnienie, że odpowiedzi są szczere,
  – odmowę kwituję jednym zdaniem w sprawozdaniu, które jest szczere do bólu „Kierownik jednostki odmówił wypełnienia dobrowolnej ankiety dotyczącej samooceny kontroli zarządczej”. Daję słowo u mnie to działa -na etapie czytania przed podpisaniem.
  – pracownicy raczej nie nie odmawiają mimo, że wiem, że kontaktują się ze swoimi bezpośredniki przełożonymi.
  – lepiej w samoocenie napisać o sobie dobrze i wszyscy zadowoleni, a nieprawidłowość „sama się błyskawicznie likwiduje”
  W ogóle nie stosuję żądań i nie narzucam swoich procedur, lecz tłumaczę. 😉
  Staram się być wyrozumiały wiedząc, że np. szef wydziału jest lepiej zorientowany w temacie, który wykonuje od lat. 😆

  #21840
  jama
  Uczestnik

  Pietryka, sorry, ale wy chyba mówicie o rożnych sprawach. Program zapewnienia i poprawy jakości pracy audytora dotyczy sprawdzenia jakości wykonania zadania i zgodności jego pracy ze standardami. natomiast samoocena i kontrola zarządcza, to chyba inna bajka…

  #21841
  pietryka
  Uczestnik

  Jeden z linków, które podał kikcloud /wytyczne/ zawiera w dalszej części przykładowe samooceny, które właśnie /jak przypuszczam/ miała na myśli terka. Natomiast program zapewnienia i poprawy jakości mam jako załącznik do procedur /robiony byl po/ a wynika on m.in. ze standardów. 😉
  Ale… chyba masz rację 😳
  No to z rozpędu wypowiedzialem się na temat zapisywania czy nie w procedurach samooceny kontroli zarządczej.
  Nie chcę wycofywać tej wcześniejszej wypowiedzi. 😆

  #21843
  kikcloud
  Uczestnik

  Samoocena AW jest elementem programu zapewnienia i poprawy jakości AW ❗

  #21845
  anka123
  Uczestnik

  Pytanie to zadałam w związku z kontrolami w gminach woj.pomorskiego i wynikami tych kontroli, gdzie wytykano brak programu zapewnienia i poprawy jakości oraz z mającymi nadejść jesienią kontrolami NIK w audycie.
  Wiem, że audytor na samodzielnym stanowisku może realizować taki program poprzez:
  -samoocenę przeprowadzaną conajmniej raz w roku,
  -kwestionariusze poaudytowe, wypełniane przez audytowanych po zakończeniu zadania i
  -ocenę zewnętrzną.
  Chodzi teraz o to gdzie to umieścić.
  A jeśli jestem z samorządu i procedury były wprowadzone zarządzeniem to taki program też jako część procedur?
  Pozdrawiam i dziękuję za opinie 😀

  #21847
  terka
  Uczestnik

  Uścislam swoją poprzednią odpowiedź – ja w procedurach mam kwestionariusze poaudytowe wypełniane przez audytowanych po zakończeniu zadania.
  Do samooceny nie potrzebuję (tak mi się wydaje) procedury zatwierdzonej przez Burmistrza. I mogę ją zrobić, ale nie muszę. Jeszcze – jak dotąd – tego nie robiłam. Czasu brak:sad:

  #21848
  anka123
  Uczestnik

  Ja niestety nie mam ankiety poaudytowej w procedurach, też myślę że do samooceny nie potrzeba żadnych formalności, po prostu planuję :mrgreen: ją zrobić na koniec roku (jak czas pozwoli). Czyli mamy właściwie ten program, ale niektórzy będą go chcieli oglądać sformalizowany na papierze.

  #21856
  k-asiek
  Uczestnik

  a ja mam wprowadzoną zarządzeniem burmistrza procedurę program zapewnienia i porawy jakości, w którym zawarłam informacje i przyjete przezemnie trybu dokonywania oceny jakości , samooceny oraz oceny zewnetrzne ( przewidziałm tam min ocenę zewnętrzną w formie wolontariatu). Z tego co kojarzę, to taki program powinien być spisany i zatwierdzony.

  #21858
  adela
  Uczestnik

  Ja również nie stworzyłem programu zapewnienia i poprawy jakości audytu. Z samooceny wynika, że jest O.K., to co mam poprawiać? Ostatnio w czasie kontroli NIK na temat funkcjonowania kontroli zarządczaj otrzymałem pytanie, dlaczego nie opracowano programu zapewnienia i poprawy jakości audytu wewnętrznego. Inspektor nie miał innego wyjścia, jak umieścić w protokóle, że takiego programu nie opracowano, bo jak wyjaśnił AW nie było przesłanek uzasadniających konieczność opracowania tego programu. I na tym koniec.

  #21864
  kikcloud
  Uczestnik

  Takie przesłanki to np. standard 1300 – Zarządzający audytem wewnętrznym MUSI opracować i realizować program zapewnienia i poprawy jakości, obejmujący wszystkie aspekty działalności audytu wewnętrznego.
  I jeszcze 1310 – Program zapewnienia i poprawy jakości musi uwzględniać zarówno oceny wewnętrzne, jak i zewnętrzne. ❗
  Pozdrawiam

  #21865
  dzw1k
  Uczestnik

  Odnośnie programu zapewnienia i poprawy jakości i potrzeby/konieczności/lub braku jego ustanowienia proponuję rozważyć również standard 2430 – Użycie formuły „przeprowadzono zgodnie z Międzynarodowymi standardami praktyki zawodowej audytu wewnętrznego” tj. „Audytorzy wewnętrzni mogą użyć stwierdzenia, że zadania zostały przeprowadzone zgodnie z Międzynarodowymi standardami praktyki zawodowej audytu wewnętrznego tylko wtedy, gdy wyniki programu zapewnienia i poprawy jakości potwierdzają ten stan.”.
  Pozdrawiam

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 28)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.