środa, 24 kwietnia, 2024

Program zapewnienia i poprawy jakości

Home Forum Sektory Samorządy Program zapewnienia i poprawy jakości

Oglądasz 13 wpisów - 16 z 28 (wszystkich: 28)
  • Autor
    Wpisy
  • #21971
    olivkova
    Uczestnik

    [QUOTE BY= terka] Uścislam swoją poprzednią odpowiedź – ja w procedurach mam kwestionariusze poaudytowe wypełniane przez audytowanych po zakończeniu zadania.
    Do samooceny nie potrzebuję (tak mi się wydaje) procedury zatwierdzonej przez Burmistrza. I mogę ją zrobić, ale nie muszę. Jeszcze – jak dotąd – tego nie robiłam. Czasu brak:sad:[/QUOTE]

    Ankieta: To bardzo „ciekawa” ankieta. Jeśli nie wypełnia jej kierownik jednostki, na rzecz którego pracujesz, to co ona wnosi w kwestii poprawy jakości działania audytu wewnętrznego? Wypełniający ją są „szalenie” obiektywni”.

    Samoocena: Myślisz, że tworzenie i archiwizowanie papierów tego typu bez wiedzy kierownika jednostki jest ok?

    #21972
    terka
    Uczestnik

    Lampa w oczy? :mrgreen:

    odpowiadam na pytanie pierwsze:
    nie wiem, co wnosi, nie wiem, czy jest obiektywna, przyjęłam wzorzec postępowania wskazany przez MF, jeśli coś jest dla nich dobre, znaczy, jest dobre 😉

    odpowiadam na pytanie drugie:
    a co to za pytanie? Wszak napisałam, że jeszcze nie robiłam, to i nie zastanawiałam się (nie było potrzeby) czy mogę czy nie mogę.
    A nie mogę?
    😯

    A teraz proszę zabrać tę lampę.

    #21973
    mama0454
    Uczestnik

    Ludzie, to wy nawet po nocach myślicie o audycie ??? Do lekarza, kochani, do lekarza…

    #21976
    szymonek123
    Uczestnik

    po googlujcie na stronce um kraków, tam jest raport z oceny zewn. i fajny kkw 😉

    #21979
    scypion
    Uczestnik

    http://www.bip.krakow.pl/?id=292 – o tym mowa? Czy ten KKW taki fajny? Raczej nie.

    Olivkowa – nawet taka ankieta samooceny jest skutecznym narzędziem jeśli w właściwy i obiektywny sposób strona audytowana ją wypełni oraz strona audytująca ją właściwie przygotuje.

    #21980
    szymonek123
    Uczestnik

    „fajny” z oznaczeniem 😉

    #21983
    kules
    Uczestnik

    Tak trochę poza tematem, wszedłem na podana stronkę i zaciekawił mnie niespotykanie krótki cykl audytu – 1,7 roku, tylko pozazdrościć.
    Gdybym zastosował podobną inżynierię to też bym znacznie poprawił mój wynik. Chyba się nad tym zastanowię. Obszary audytu nazwać obszarami ryzyka i zamiast 10 lat wyjdzie ładne 3, tylko. Sorry za OT. Tylko jak nazwać to co było dotąd obszarem ryzyka?

    #21990
    terka
    Uczestnik

    [QUOTE BY= kules] Tak trochę poza tematem, wszedłem na podana stronkę i zaciekawił mnie niespotykanie krótki cykl audytu – 1,7 roku, tylko pozazdrościć.
    Gdybym zastosował podobną inżynierię to też bym znacznie poprawił mój wynik. Chyba się nad tym zastanowię. Obszary audytu nazwać obszarami ryzyka i zamiast 10 lat wyjdzie ładne 3, tylko. Sorry za OT. Tylko jak nazwać to co było dotąd obszarem ryzyka?[/QUOTE]

    Zacznę od końca. Jak nazwać to co było dotąd obszarem ryzyka? Inne Nie żartuję, na spotkaniu czwartkowym w MF Pan Krzysztof Pakoński, szef BAW w Krakowie mówił o tym, jak poradzili sobie ze skróceniem cyklu audytu.
    Mają obecnie 9 obszarów, w tym jeden o nazwie „inne”. W 2010 r. mieli 12 obszarów, które można zobaczyć w zamieszczonym na ich stronie dokumencie „uzupełnienie do planu audytu na 2010 r.”
    Dla przykładu (bo nie wszystkie zapisałam), mają obszary: „zarządzanie i bezpieczeństwo” , „finanse” oraz „majątek i inwestycje”.
    Więc obecnie cykl audytu chyba mają krótszy, niż 1,7.

    Ta „inżynieria” jest warta zapożyczenia i naśladowania. Zamierzam w przyszłym roku także u siebie zastosować podobną.
    Nie widzę tu żadnego naruszenia czy naciągania. Wszak obszar „finanse” zawiera i dochody (podatki, czynsze, inne opłaty), jak i wydatki.

    #21993
    kules
    Uczestnik

    No niby tak, ale kiedyś nas uczono, że te finanse, zarządzanie itp. to nie obszary ryzyka tylko obszary audytu, a obszarami ryzyka są nazwijmy to podkategorie bardziej szczegółowe, czyli tak jak piszesz do finansów to czynsze, podatki itp itd. Dotąd przy analizie ryzyka do planu ocenie podlegało u mnie ok. 50 obszarów ryzyka, które wyodrębniłem z ok 12 obszarów audytu. Idąc tropem Krakowa musiałbym zapomnieć o rozróżnianiu czynszów, podatków, tylko oceniać ogólnie finanse jedną oceną. Widzę w tym podejściu wady, zaletą jest krótki cykl audytu, na papierze.

    #21995
    kikcloud
    Uczestnik

    Jasne ❗ Po co zatrudniać audytorów aby zmniejszyć cykl audytu? Wystarczy ograniczyć obszary ryzyka do np. Inne I i Inne II (taki Sequel). Zwykły palant audytorski z UE tego by nie wymyślił. Ale Polak potrafi 😉
    Moja propozycja to tylko trzy obszary ryzyka. Uwaga podaję:
    I) Prequel
    II) Sequel
    III) Remake

    😀

    #21997
    terka
    Uczestnik

    Stara już jestem pewnie i niedowidzę, ale nie znalazłam w obecnie obowiązujących aktach prawnych pojęcia „obszar audytu”.
    Kto mi wskaże, co to jest? 😉
    Onegdaj Pan Augustyn Kubik podjął się próby wyjaśnienia, czym jest obszar audytu, obszar ryzyka, a czym zadanie zapewniające. Było to jednak pod rządami już nieobowiązujących aktow prawnych:wink:
    W mojej ocenie próba nie była udana, co nie zmienia faktu, że obecnie „obszar audytu” nie istnieje w nomenklaturze dot. audytu :mrgreen:

    #22000
    kules
    Uczestnik

    To nie ma znaczenia, czy jest jeszcze w prawie obszar audytu, czy nie, chodzi mi o sztuczne zmniejszanie liczby obszarów poddawanych analizie ryzyka do planu w celu skrócenia formalnie cyklu audytu. Ekstremista z gminy Placki wpadnie kiedyś na pomysł, że obszarem ryzyka jest według jego metodologii gmina Placki, zrobi jedno zadanie w I kwartale (bo zatrudnili go w systemie zadaniowym na 1/4 etatu) i zamknie cykl audytu ku szczęściu wójta, rio, itd itp. Gdzie jest granica?

    #22001
    terka
    Uczestnik

    [QUOTE BY= kules] Gdzie jest granica?[/QUOTE]

    To pytanie retoryczne jest, jak mniemam? 😉
    Żartuję, ale z goryczą przyznać musze, że w tym jednym pytaniu zawarłeś sedno tego, co się z audytem wewnętrznym w Polsce robi (i nie mam tu na myśli tego, jak ludziska sobie usiłują radzić z tym przedziwnie zdumiewającym brakiem konsekwencji w działaniach osób decydujących w sprawach audytu).

Oglądasz 13 wpisów - 16 z 28 (wszystkich: 28)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.