piątek, 14 maja, 2021

Projekty systemowe OPS

Home Forum Fundusze unijne Fundusze unijne Projekty systemowe OPS

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #16152
  ceem
  Uczestnik

  Proszę o radę
  Jednostka którą audytowałem (partner projektu) zobowiązana była do założenia odrębnego rachunku bankowego i dokonywania z niego rozliczeń.
  W trakcie audytu okazało się, że jednostka nie założyła odrębnego konta, a rozliczenia w ramach projektu dokonywała z konta podstawowego.
  W związku z tym wszelkie wydatki dokonane z niewłaściwego konta okazują się niekwalifikowalne.
  Co według Was Drodzy Państwo można w tej sytuacji zrobić aby wydatki te były kwalifikowalne? Czy istnieją jakieś legalne chwyty finansowe aby zrobić te przelewy z konta projektu?
  Pozdrawiam

  #16163
  zosia
  Uczestnik

  No to masz nie lada problem. Niestety jest za późno na dokonywanie odwrócenia sytuacji, gdy wydatki ponieszione z niewłaściwego konta okazały sie niekwalifikowalne. Niestety nie ma możliwości zastosowania, jak to piszesz ” legalnych chwytów finansowych” pozwalających na zrobienie przelewów z konta projektu. Celem konta projektu jest przejrzystość środków zewnętrznych. Niestety ” mleczko ” się wylało.
  Niemniej jednak myślę, że i inni uczestnicy forum włączą się w ten ciekawy wątek / problem.

  #16171
  ryszard
  Uczestnik

  Sprawa jest przesądzona w temacie odrębnego rachunku bankowego w projekcie unijnym.W każdej umowie finansowania ( dzialania ) projektu jest to jeden z podstawowych warunków ralizacji projektu.Może skutkować do wypowiedzenia umowy łącznie.Jedyne, co moge poradzić? to benficencjenci powinni jak najszybciej skontaktowac się z Instytucja Wdrazającą i rozmawiać.Zyczę powodzenia
  Ryszard

  #16179
  mareksp
  Uczestnik

  Wydaje się, że w tej sytuacji najlepiej wykazać się posiadaniem dobrej ewidencji księgowej do konta rachunku bankowego tj. obejmującej wyodrębione operacje na koncie rachunku bankowego podstawowego, związane wyłącznie z operacjami projektu. Jeśli beneficjent wykaże, że rozliczenia partnera ze środków projetu były właściwe i zostały zrealizowane zgodnie z celem projektu, to jest szansa, że nie będzie trzeba ich zwracać.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.