sobota, 20 kwietnia, 2024

Prowadzenie rachunkowości

Home Forum Sektory Samorządy Prowadzenie rachunkowości

Oglądasz 12 wpisów - 16 z 27 (wszystkich: 27)
  • Autor
    Wpisy
  • #6398
    goga
    Uczestnik

    Czyli mam rozumieć, że prowadzenie księgowości za pomocą jednego programu może zostać, instrukcję obiegu mają wspólną dla wydziału, jak również wspólną kasową. W takim układzie kto powinien zatwierdzać dowody księgowe do wypłaty: gł. księgowy i kierownik jednostki (dyrektor danej placówki)?

    #6401
    jola
    Uczestnik

    Dowody podpisuje zatwierdza do wypłaty kierownik jednostki (szkoły, przedszkola), zaś gł. księgowy (inspektor Urzędu, który powinien mieć powierzenie do prow. księgowości jednostek i wykształcenie zgodnie z Ustawą) stwierdza swoim podpisem, że wydatek mieści się w planie finansowym i nie wnosi innych uwag np. formalnych.

    #6402
    terka
    Uczestnik

    No tak, powinno być zapisane w zadaniach tego wydziału, że prowadzi obsługę finansowo-księgową placówek oświatowych (szczegółowo wymienione, jakie) a w instrukcji kontroli i obiegu dokumentów finansowo-ksiegowych powinno być, że dowód do wypłaty zatwierdza dyrektor jednostki (szkoły, przedszkola), a jako główny księgowy – upoważniony do sprawowania tych obowiazków pracownik tego wydziału, jak juz pisałam, w zasadzie powinien to być kierownik wydziału, który miałby w regulaminie organizacyjnym urzędu wskazanie tego zakresu działań.
    Nalezy podkreślić, iż fakt, że księgowość jednostek oświaty jest prowadzona poza szkołą, nie zwalnia dyrektorów tych placówek oświatowych od odpowiedzialności za prowadzenie gospodarki finansowej jednostki, którą kierują (uofp) oraz odpowiedzialności za prowadzenie rachunkowości (uor).
    Trzeba przyznać, goga, że wzięłaś sie za bardzo niewdzięczny kawałek w działalności jst.
    Burmistrzowie najczęściej bronią z uporem swojego prawa do dysponowania środkami publicznymi na oświatę. NAjczęściej sprowadza się to do tego, że świadomie nie są sporządzane plany finansowe placówek oświatowych, żeby nie przypisywać okresłonych kwot środków do konkretnej placówki, bo burmistrz (lub kierownik wydziału prowadzącego obsługę) chcą być dysponentem tych środków i przeznaczyć je dla tej placówki, której potrzeby wydaja im się istotniejsze. Wiem to z praktyki, pierwszy audyt, jaki zrobiłam, to rozdysponowanie środków z uchwały budżetowej na placówki oświatowe. mogłam to zrobić, bo odbyło się to za przyzwoleniem i w zasadzie życzeniem nowej władzy. Wychodziły fajne rzeczy: planów nie było, a sprawozdanie budzetowe: zbiorcze dla wszyskich placówek (oczywiście, wg ich specyfiki i działu klasyf. budż. tzn. odrębnie licea, przedszkola, podstawówki itd.).
    Takze dzisiaj, gdy przeglądałam w internecie, jak wyglada organizacyjne rozwiazanie problemu obsługi placówek oświatowych w innych jst. znalazłam taką gminę (oczywiście, nie napiszę, co to za gmina), gdzie w statucie jednostki powołanej do obsługi f-k oświaty zapisano, że ma sporzadzać zbiorcze plany finansowe, na podstawie zapotrzebowania dyrektorów, wynikających z arkuszy organizacyjnych poszczególnych szkół. To nie żart, nie chodziło o planowanie budżetu na kolejny rok, choć tak mogłoby sie wydawać.
    Pozdrawiam

    #6412
    goga
    Uczestnik

    Terka w pełni się z tobą zgadzam, bo gdy poruszam temat placówek oswiatowych to każdy chowa głowę w piasek tłumacząc, że tak jest i tak będzie dalej. Nikt nie dopuszcza nawet myśli, żeby na te placówki dać osobno księgowych. Tak jak piszesz plany finansowe są zmieniane pod potrzeby danej jednostki a pieniądze i tak idą z jednegi konta bankowego, więc trudno tu wyłapać np. przekroczenie planu. A i oni bronią się jak mogą przed otwieraniem odrębnych rachunków bankowych dla jednostek, a wydaje się to koniecznym obowiązkiem chociażby z tytułu nowego rozporządzenia? Czy nie mam racji???

    #6428
    terka
    Uczestnik

    Witam,
    miom zdaniem masz rację.
    Pozdrawiam i życzę miłego dnia

    #17938
    szymonek123
    Uczestnik

    Wracam do tematu, ponieważ jestem ciekaw jak się sprawa potoczyła.
    U mnie dalej 1 rachunek bankowy dla obsługi szkół a 2 rachunek dla obsł. przedszkoli.
    Plany finansowe – bilanse-sprawozdania-są na każdą jednostkę.
    Polityka rachunkowości – obieg kontroli i obiegu dokumentów wprowadzona dla ZESP.Obsł.Szkół uwzgl. obieg pom. szkołami
    Procedury wewn.kontr. finansowej-w każdej szkole
    Instr.kasowa- ZESPół Obsł. Szkół

    Dalej mowa o oszczędnościach przy pomyśle…każda jednostka odrębny rachunek bankowy.

    #17939
    maki
    Uczestnik

    tu jest fajny materiał z kontroli RIO w jednostce obsługującej inne jednostki oświatowe
    http://wroclaw.rio.gov.pl/bip/dok_wnioski/418K093P08.pdf

    #17940
    leszcze
    Uczestnik

    Temat stary, ale chyba coś dorzucę od siebie.

    [QUOTE BY= terka] (…)
    Prowadzenie ksiegowości tych jednostek w jednym programie finansowo-księgowym nie uważałabym za nieprawidłowe, pod warunkiem ustalenia odpowiedniego planu kont i analityki. Widziałam takie sposoby prowadzenia księgowości, są czytelne i przejrzyste. Moim zdaniem nie ma co kopii kruszyć o odrębne ksiegowości, bo wypłynie argument o oszczędności.
    (…)
    [/QUOTE]

    Czytając ustawę o rachunkowości nigdzie nie znalazłem zapisu zezwalającego na prowadzenie wspólnych ksiąg rachunkowych (nawet z odpowiednio rozbudowaną analityką) dla kilku jednostek (podmiotów).
    Księgi można prowadzić poza jednostką – Art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości, to jasne!

    Prowadząc jedną księgę główną dla kilku jednostek, nie można chyba spełnić warunku określonego w art. 12 ust. 2 ust. o rach. – w sytuacji, gdy jedna z jednostek ulega np. likwidacji, czyli trwale zamknąć księgi rachunkowe w środku roku obrachunkowego, dla jednej jednostki, zaś dalej prowadzić księgi dla pozostałych jednostek.

    Ponadto wspólna księga wyklucza sporządzenie wydruku zawierającego wymagane dane w art. 13 ust. 4 ust. o rach. czyli sporządzenie trwale oznaczonego nazwą jednostki wydruku komputerowego.

    Aż wreszcie treść art. 6 ustawy o rachunkowości, mówi, że „W księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tym przychodami dotyczące danego roku obrotowego…”. Zatem mowa o księgach rachunkowych JEDNOSTKI, a nie jednostek (kilku).

    Pozdrawiam

    #17941
    terka
    Uczestnik

    😳
    Rumienie się ze wstydu że taka głupia wówczas byłam. Toż trzy lata temu chyba to pisałam.
    I rumienię się ze wstydu, że kiedy widziałam te opisane „sposoby” prowadzenia ksiąg rachunkowych – nie kwestionowałam, że jest to nieprawidłowe.
    Co więcej, wówczas cieszyłam się, że AŻ tak przejrzyście księgowość szkół była prowadzona – na tle wielu innych przypadkow, gdy wszystko było w jednym worku:wink:

    Masz absolutną rację, Leszcze.

    Pozdrawiam

    #17945
    szymonek123
    Uczestnik

    no ale jak prowadzić odrębne księgi jak mają wspólny rachunek bankowy?

    #17975
    leszcze
    Uczestnik

    … rachunki oczywiście również muszą być odrębne dla każdej jednostki.

    #17977
    szymonek123
    Uczestnik

    [QUOTE BY= leszcze] … rachunki oczywiście również muszą być odrębne dla każdej jednostki.[/QUOTE]

    Muszą..a nie są… i nawet RIO tego nie kwestionuje.

    Zainteresowany sprawą stwierdzam, że nawet ZEO nie posiada procedur dot. zakupów podlegających i niepodlegających przepisom ustawy Prawo zamówień publicznych.
    Kto zawiera taką umowę np. na roboty remontowe? Dyrektor Szkoły? Opierają się na regulaminie przyjętym przez Kierownika jst.

    No ciekawe „bagienko”

Oglądasz 12 wpisów - 16 z 27 (wszystkich: 27)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.