czwartek, 25 kwietnia, 2024

Przedpłata-pomóżcie

Home Forum Sektory Samorządy Przedpłata-pomóżcie

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #14386
    agniechar61
    Uczestnik

    Czy jednostka budżetowa może dokonywać przedpłat np. z tytułu udziału pracownika na szkoleniu? Czy jest na to jakiś przepis?

    #14409
    nata
    Uczestnik

    Często przedpłata jest warunkiem uczestnictwa w szkoleniu, a faktura wystawiana jest po dokonanej wpłacie i odbierana na szkoleniu. Wówczas ważną kwestią jest czy przedpłata została przed dokonaniem zatwierdzona przez dyrektora jb co powinno być udokumentowane np. na dokumencie wewnętrznymi z załączeniem oferty szkolenia i własciwie ujęta w księgach rachunkowych jako wydatek , ponieważ koszt powstaje dopiero po otrzymaniu przez jb faktury co reguluje u. o rachunkowości. Jeśli jb. miala środki na szkolenia przyznane planem i nie przekroczyla ich wysokości i wydatek zostal ujęty we wlaściwym paragrafie klasyfikacj budżetowej to raczej wszystko jest w porządku.

    #14410
    jama
    Uczestnik

    Wprawdzie zmienione rozporządzenie usunęło przepis dotyczący zaliczek w budżecie, ale w slad za tym przepisem wyszło do urzędów wojewódzkich pismo w sprawie zaliczek. Jeśli udzielenie zaliczki (a tak należy rozpatrywac przedpłatę) wynika z innych przepisów można jej udzielic. Na tej zasadzie udziela się pracownikowi zaliczki na delegację. Kwestia szkoleń ( w tym np. studiów podyplomowych) może byc zinterpretowana w oparciu o Kodeks Cywilny w części dotyczacej umów zleceń. W przypadku kiedy zleceniobiorca musi ponieśc w związku ze zleceniem koszty może żadac przedpłaty. I tak na szkolenia trzeba zarezerwowac salę, przygotowac materiały itd. W przypadkach kontroli zewnętrznej ten sposób interpretacji jest uznawany.

    Pozdrawiam

    #14414
    slaw
    Uczestnik

    Ciekawa dyskusja. A możecie powiedzieć, co z przedpłatą na poczet telefonii. Księgowe np. w grudniu dokonują przedpłaty na rzecz usługi telefonicznej. Faktura obciążająca przychodzi na początku stycznie i księgowana jest oczywiście w kosztach roku którego dotyczą czyli w grudniu. Czy Waszym zdaniem przedpłata taka jest prawidłowa.
    Pozdrawiam

    #14415
    nata
    Uczestnik

    do slaw

    to jaki dokument jest w tej sytuacji podstawą dokonanego w grudniu wydatku tzw. ” grudniowej przedpłaty na rzecz usługi telefonicznej”? skoro faktura przychodzi na początku stycznia,

    czy jest to umowa o uslugi telefoniczne?

    #14418
    monika33
    Uczestnik

    możecie mi podać rozporządzenie i art. likwidujący zaliczki?Ja będąc na szkoleniu dowiedzialam sie że nie moge zapłacić okreslonej kwoty za en. elektryczną bo nie mialam f-ry. F-ra przyszła z opóźniniem miesięcznym. Co do szkoleń to się zgodzę, tu jest inna sytuacja. Ale przeważnie na koniec roku powstają zaobowiązania. Ciekawa jestem jak ta księgowa zaksięgowała f-rę za telefony (201/130)

    #14470
    tdi
    Uczestnik

    Witam wszystkich!
    Fakturę za telefony zaksięgowałam 400/201, a wcześniej przedpłatę 201/130. Przedpłaty występują nie tylko przy szkoleniach, ale również przy prenumeratach. zaliczki na podróże służbowe są – moim zdaniem – szczególnym rodzajem przedpłat na poczet delegacji. Niejednokrotnie przy zakupie np. wyposażenia, które sklep ściąga na zamówienie też należy wpłacić zaliczkę (czytaj przedpłatę). Pogrzebałam w internecie i znalazłam kilka pism z RIO (wystąpień pokontrolnych) gdzie opisywane są sytuacje występowania przedpłat. W żadnym przeze mnie znalezionym protokole nie ma mowy o tym, że jest to niezgodne z jakimkolwiek przepisem. RIO nie zaleca zaniechania przedpłat. Są wręcz zalecenia, że przedpłaty należy księgować na koncie 201. Dla przykładu podaję linki
    http://www.bip.poznan.rio.gov.pl/?p=document&action=save&id=1069&bar_id=1314

    http://www.rio.katowice.bip.net.pl/?p=document&action=save&id=1978&bar_id=564

    Serdecznie pozdrawiam mojego audytora 🙂

    #14500
    monka
    Uczestnik

    nie wiem czy to się jeszcze tutaj przyda, ale znalazłam interpretację, że wprowadzone w lutym rozporządzenie „zakaz zaliczek” dotyczy tylko rządowych jb, w samorządzie bez zmian

    #14548
    monika33
    Uczestnik

    czy moge poprosić gdzie tego moge szukać?

    #14551
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Może się przyda odpowiedż jakiej udzieliło MF na zapytania RIO w Opolu w temacie zaliczek – BP8-033-171/2007/1216. Ponadto polecam artykuł w w”Rachunkowości budżetowej” Nr 10 (178) z 15 maja 2007 roku „Zaliczka wypłacana pracownikowi w jednostce budżetowej”
    Co do ksiegowań prenumeraty czasopism – mówi o tym min. artykuł z „Rachunkowości budżetowej” Nr 13-14 (181 – 182) z 1 lipca 2007 roku.Pozdrawiam

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.