piątek, 19 kwietnia, 2024

przetarg a kosztorys inwestorski

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna przetarg a kosztorys inwestorski

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Autor
    Wpisy
  • #10337
    podhale
    Uczestnik

    Mam taki problem: jednostka przed wykonaniem remontu zleciła wykonanie kosztorysu, którego wartośc nieznacznie, ale jednak przekroczyła 6000 euro. następnie dyrektor jednostki zamiast ogłosci przetarg zrobił zwykłe rozeznanie rynku (zapytał kilka firm), na które odpowiedziały dwie firmy, z czego oferta jednej z nich była na kwote poniżej 6000 euro. podpisano wiec umowe z ta firmą, która po skonczonej robocie wystawiła FV na kwote zgodna z umową.
    co sądzicie o tym, bo ja sie nie moge troche połapać. 😥 bardzo prosze o jakies wskzazówki

    #10344
    podhale
    Uczestnik

    Jeszcze raz bardzo Was prosze o opinie w sprawie, jak niżej. Bardzo 😳

    #10346
    mareksp
    Uczestnik

    Szacunkowa wartość zamówienia powinna być określona z należytą starannością, a dla robót budowlanych jest nią sporządzenie kosztorysu inwestorskiego. Wynikająca z niego wartość zamówienia przesądzała więc o konieczności zastosowania przepisów PZP do wyłonienia wykonanwcy. Nie ma znaczenia okoliczność, że wybrany wykonanwca zaoferował kwotę poniżej 6.000 Euro. W takiej systuacji zamawiający już lepiej by się nie chwalił tym kosztorysem. Możesz się upewnić czy do określenia wartości szacunkowej zamówienia wzięto kwotę kosztorysu netto (bez VAT-u) a nie brutto.

    #10357
    mama0454
    Uczestnik

    Jeśli szacunkowa wartość zamówienia netto przekracza kwotę 6000 euro to zawsze podlega takie zamówienie przepisom PZP. W przeciwnym razie kierownik jednostki może mieć kłopoty …

    #10380
    jadtra
    Uczestnik

    Do podhale pytanie: czy sprawdzałeś ile środków miał kierownik jednostki zaplanowanych na ten remont (do wydatkowania)? Jezeli w planie miał faktycznie mniej niż 6.000 euro ❓

    Pytam, gdyż zastanowiło mnie dalsze postępowanie bez zastosowania ustawu PZP.
    Prosze o odpowiedź 😀

    #10388
    podhale
    Uczestnik

    Kierownik miał zaplanowaną kwotę w całym paragrafie 4270 na rózne remonty. a nawet jakby miał np. zaplanowane 5800 euro a kosztorys pokazuje co innego (ponad 6000), to co w związku z tym? mi sie wydaje, że kosztorys to podstawa do ustalenia wartości zamówienia i wobec powyższego należało ogłosić przetarg.

    #10401
    jadtra
    Uczestnik

    W finansach publicznych wszystko musi być wykonane zgodnie z przepisami prawa:

    1. na podstawie kosztorysu inwestorskiego Zamawiajacy (podałam terminologię z ustawu PZP bo tak będzie prościej pisać) juz wie ile środków musi posiadać aby przeprowadzić zaplanowany remont . Patrzy do planu ❗ ❗ ❗ i wie czy ma wystarczającą ilość środków zaplanowanych. Jeżeli wg kosztorysu kwota na remont ma wynieść ponad 6.000 EURO , Zamawiający MUSI dalej postępować zgodnie z ustawą PZP – tj. rozpocząć procedurę przetarową. Oferty, które wpłyną moga być nawet na kwotę np. 5.100 euro i jezeli taka oferta zostanie wybrana (jako ta która spełniła warunki wymagane przez Zamawiającego) to oznacza, że postępowanie zostało przeprowadzone prawidłowo.
    Kierownik jednostki – Zamawiający ma prawo się cieszyć 😀 że wpłynęła oferta z tak atrakcyjną ceną.
    Inną sprawą jest to czy cena była zaniżona czy nie.

    2. Jeżeli kosztorys inwestorski był na kwotę powyżej 6.000 euro , a nie było tyle środków na tą inwestycję w planie to nie robi się przetargu bo: zgodnie z ustawa PZP (przy zachowaniu procedury dla zamówień powyżej 6.000 euro) przed otwarciem ofert zamawiający podaje – (odczytuje) ile środków przeznaczył wg planu na inwestycję. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji aby Zamawiający odczytał oferentom , iż zaplanował niższą kwotę na inwestycję niż wynikało to z wyliczeń profesjonalnej firmy.

    3. Zamawiajacy może nie mieć takich środków na inwestycję „mieć troche mniej” bo uważął 😯 że kosztorys będzie niższy , może wtedy jeszcze raz ogłosić przetarg na wykonanie kosztorysu inwestorskiego licząc, że inna firma taniej wyceni koszty inwestycji (remontu).
    Za kosztorysy inwestorskie się płaci – sporo ❗ (wiem z praktyki)
    To tyle -. Jak masz jakieś pytania to pisz.

    #10409
    podhale
    Uczestnik

    JADTRA! serdecznie Ci dziekuję. Już wiem praktycznie wszystko. tylko, że teraz trezba będzie cos z tym zrobić 🙄 pozdrawiam

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.