piątek, 19 kwietnia, 2024

Pytanie dot. Inwentaryzacji

Home Forum Sektory Służba zdrowia Pytanie dot. Inwentaryzacji

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #8838
    heronom
    Uczestnik

    Przeglądam właśnie wewnętrzne przepisy związane z organizacją rachunkowości w SP ZOZ i natknąłem się na nieprawidłowść dotyczącą Inwentaryzacji. Otóż zespoły spisowe dokonujące spisu z natury są defakto pracownikami księgowości (chociaż jest jest wydzielona z księgowości sekcja) odpowiedzialnymi za prowadzenie ewiencji spisywanych składników majątkowych. Chociaż jest to niezgodne z instrukcją inwentaryzacyją i ogólnie przyjętymi normami to jednak jest tak i jak usłyszłem było tak od zawsze.. Mam pytanie szczególnie do przedstawicieli Szpitali, kto u was jest powoływany do zespów spisowych? Wiadomo że w Szpitalach jest spory majątek podlegający spisowi dlatego też sądze że osoby dokonujące spisu z natury mają sporo pracy szczególnie na koniec roku, także kto u Was dokonuje spisów i jak radzi sobie z pozostałymi obowiązakami?

    #8839
    maksik
    Uczestnik

    U mnie jest tak: jest dział księgowy, częścią działu jest sekcja inwentaryzacji i kasacji, pracownicy sekcji są powołani w drodze zarządzenia dyrektora do zespołów spisowych

    #8840
    saba
    Uczestnik

    W Szpitalu, gdzie ja pracuję jest komórka wydzielona do przeprowadzania inwentaryzacji. Robią to cały rok. Spisy z natury są rozliczanie przez dział księgowości.

    #8841
    heronom
    Uczestnik

    U mnie jest podobnie tzn. jest dział księgowy w skład którego wchodzi sekcja inwentaryzacji. Jendakże pracownicy sekcji inwentaryzacji odpowiadają jednocześnie ze kięgowanie ewidencji dotyczacej składników majątkowych jak i są powoływani do zespołów spisowych. Jednakże w Instrukcji jest zapis że, „W skład zespołu spisowego nie może być powołana osoba prowadząca ewidencję księgową składników majątkowych podlegających spisowi z natury” W świetle tego zapisu nie powinny być te osoby powoływane do spisów z natury. Jest to związane z tym że osoby mające dostęp do ewidencji księgowej mogą robić tak aby składniki majątkowe podlegające spisowi „grały” im z dokumnetacją księgową.. czyli mogą robić to nierzetelnie, aby nie szkodzić sobie że cośtam jest zaksięgowane nieprawidłowo. We wszystkich instrukcjach Inwentaryzacyjnych jakie mam z innych jednostek (ok.8) jest to niedozwolone.Osoby wchodzące w skład zespołu spisowego nie moga być informowane o wynikających z ewidencji księgowej ilości inwentaryzowanych składników majątku. A osoby które prowadzą tą ewnidencję niejako z „urzędu” wiedza co powinno być w danej komórce. Mam informator RIO Katowice który to potwierdza.. Nie wiem jak jest do końca u Ciebie Maksik w Szpitalu ale może być tam tak samo.. Wg. wszystkich instrukcji i wyjaśnień jakie mam taki sposób może zostać uznany za niewłaściwy i niezgodny z zasadą rzetelnego przeprowadzania spisu z natury..
    Czekam na inne informacje ze Szpitali jak to u Was wygląda… i co o tym sądzicie..

    #8842
    heronom
    Uczestnik

    Saba rozumiem że ta wydzielona komórka zajmuje się jednynie przeprowadzaniem inwentaryzacji. A ile osób liczy ta komórka?

    #8845
    saba
    Uczestnik

    Sekcja inwentaryzacji liczy 2 osoby. Wbrew pozorom mają co robić. Jest to ogromny szpital kliniczny.

    #8847
    saba
    Uczestnik

    Inwentaryzacja jest to obszar, którego nie badałam. Wydaje mi się jednak, że jest to u nas dosyć dobrze zorganizowane. Spisują także programy, które są wgrane na komputerze. Przy okazji jest kontrola licencji oprogramowania.

    #8849
    maksik
    Uczestnik

    U mnie inwentaryzacja jednocześnie księguje środki trwałe

    #8851
    tamara
    Uczestnik

    U mnie też jest taki zapis w Instrukcji inwentaryzacyjnej, o którym pisze heronom: „W skład zespołu spisowego nie mogą wchodzić pracownicy odpowiedzialni materialnie za inwentaryzowane składniki, a takze odpowiedzialni za dany odcinek pracy, w którym ma byc przeprowadzona inwentaryzacja oraz pracxownicy księgowości prowadzący ewidencję inwent.skłądników” – instr. weszła w życie w X.2006. Dotychczas w zespołach rzeczywiście były osoby odpoweidzialne za spisywane „skłądniki”. Niedawno wyeliminowano inna niewprawidłowośc, a mianowicie, do spisu leków i mat. na oddziały oddziałaowa otrzymywała czysty arkusz spisowy i sama ze swoimi pracxowmnikami spisywała stan, a później oddawała do sekdji ewidencji. Nie będę przytaczać wniosków, co okazało sie później, tylko jedena uwaga, np. nie spisano kilku pozycji leków, bo pani z oddziału nie chciało sie iść po nowy arkusz a na tych, które miała juz nie było wolnych rubryk! 😯

    #8855
    heronom
    Uczestnik

    Z tego co się zoriętowałem z innych źródeł w wielu Szpitalach są sekcje inwentaryzcji które zajmują się zarówno prowadzeniem ewidencji jak i przeprowadzaniem inwentaryzacji i jest to praktykowane nawet jeżeli jest niezgodne z instrukcją.. i ogólnie przyjętymi normami. Ja to na pewno zarzucę w sprawozdaniu ale czy da to jakiś efekt to już nie jestem zbyt wielkim optymistą..

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.