czwartek, 18 kwietnia, 2024

rachunki bankowe jednostek oświatowych

Home Forum Sektory Samorządy rachunki bankowe jednostek oświatowych

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
  • #12169
    iwa
    Uczestnik

    Witam!
    I oczywiście mam problem i proszę o pomoc w tej sprawie. Chodzi mi o szkoły i przedszkola, które podlegają jednostce samorządu terytorialnego. I które przepisy wskazują wprost na to, że każda szkoła powinna mieć odrębny rachunek bankowy. Moi zwierzchnicy postulują, aby był wspólny rachunek bankowy dla wszystkich szkół, gdyż będą wtedy mniejsze koszty. Jeśli możecie to pomóźcie w tej sprawie.

    #12170
    lczarny
    Uczestnik

    U nas są otwarte 3 rachunki bankowe:
    1. przedszkola
    2. Szkoły
    3 Gimnazja.
    Należy jednak zaznaczyć że stronę finansową obsługuje powołany zespół i dyrektor tegoż zespołu ma stosowne upoważnienie od poszczególnych dyrektorów do zatwierdzania dowodów wypłat itd. Nasze RIO – małopolskie jeszcze tego nie zarzuciło, chociaż nie ukrywam, że prawidłowo jest aby każda jednostka miała oddzielne konta.

    #12171
    jadtra
    Uczestnik

    Mój urząd – przeprowadzał co kilka lat (zależy od umowy) przetarg na obsługe finansową Starostwa i jednostek organizacyjbych powiatu .
    W ten sposób wynegocjowana została „0” stawka za obsługę rachunku bankowego dla wszystkich.

    Kierownik jednostki decyduje o wysokości planowanych wydatków, wydatki mają być celowe, a środki najlpiej wydane przy danych kosztach.
    Koszty zawsze wystepują. Myślę że dobrym argumentem będzie wyliczenie tego kosztu z wyraźnym podkreśleniem , że koszt obsługi bankowego rachunku dla 1-ej jednostki organizacyjnej wynosi : 12 m-cy x XZŁ.

    Jednym z argumentów może być wymagana przepisami kontrola dowodu księgowego pod sprawdziła -wyciągu bankowego, a następnie dokonanie dekretacji na poszczególne 😯 😯 szkoły , przedszkola…. Dokumentacja księgowa musi być kompletna, dowód księgowy WB ma być oryginałe załączonym do dokumentacji jednostki danego roku.
    Gdy taki wyciąg zawierać będzie operacji innych jednostek ta zasada nie będzie zachowana.

    Myślę, ze dobrze będzie wykonać telefon do lokalnego RIO z zapytaniem w tym temacie – w zakresie zgodności z przepisami i powołać się na ich interpretację (w ostateczności polecam pisemne zapytanie) .

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.