sobota, 20 kwietnia, 2024

Refundacja wydatków

Home Forum Sektory Samorządy Refundacja wydatków

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Autor
    Wpisy
  • #14971
    terka
    Uczestnik

    Potrzebuję pomocy.
    Gdzieś słysząłam że refundację wydatków dokonanych w tym samym roku nalezy odprowadzić na dochody.
    Inaczej jest przy zwrocie wydatków – pomniejszają wydatki roku bieżącego, jeśli zwrot jest dokonany w tym samym roku, a na dochody są przekazywane wówczas, gdy zwrot nastąpi w kolejnym roku.

    Jak odróżnić refundację od zwrotu? Czy refundacją jest np. zwrot przez pracownika poniesionych przez jednostkę wydatków na rozmowy telefonicze, lub usługi medyczne?
    Kiedy mamy do czynienia ze zwrotem? Czy wówczas, kiedy np. wykonawcy zapłacono zawyżoną kwotę i wystąpiono o zwrot?

    Czy rzeczywiście refunadcja powinna być przekazana na dochody? Jeśli tak, to z czego to wynika?
    Przepisy ustawy o odpowiedzialnosci znam, jest takie naruszenie. Ale jak się go ustrzec, jeśli te pojęcia – zwrot wydatków i refunadcja wydatków są tak podobne?
    Pomocy 😳

    #14977
    terka
    Uczestnik

    Hepl!
    Znalazłam w necie wystąpienie pokontrolne RIO, w którym stwierdza, że zwrot wydatków w samorządowych jednostkach budżetowych nalezy odprowadzać na dochody, bo jedynie państwowe jednostki budżetowe mogą zwrot wydatków przeznaczać na zmniejszenie wydatków roku bieżącego.
    Problem więc robi się jeszcze większy 🙁

    #14979
    audytorka19
    Uczestnik

    Będąc na szkoleniu u p. Kulaszyńskiego on twierdził, że w samorządach nie będzie błędem jeśli zwrot wydatków nie odprowadzi się na dochody tylko zmniejszy wydatki, ale pod jednym warunkiem. Zapis o takim „zabiegu” (tożsamy z tym jaki jest dla państwowych jednostek) należy wprowadzić do zarządzenia kierownika jednostki wprowadzającego zasady (politykę) rachunkowości.

    Pozdrawiam

    #14980
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Musi to być uchwała rady nie zarządzenie kierownika jednostki.

    #14986
    terka
    Uczestnik

    Serdecznie dziękuję za odzew.
    Czy Pan Kulaszyński mówił może, na czym opiera swoje zdanie (może jakaś interpretacja MF lub RIO)?
    Częstym rozwiązniem jest włąsnie wpisanie do polityki rachunkowości, choć zgadzam się z Dorotą, że raczej to chyba rada gminy powinna wyrazić na to zgodę, bo to ona nadzoruje wykonanie budżetu gminy, a tam powinny wpływać zwroty wydatków na dochody (o ile dobrze rozumuję).
    Tylko gdzie taka zgoda powinna być wyrazona – w uchwale budżetowej czy w odrębnej uchwale, zezwalającej na takie rozwiązania w realizacji budżetu?

    A co z refundacją wydatków? Spotkaliście się może z takimi przypadkami? Co jest a co nie jest refundacją?

    #14987
    dorotab
    Uczestnik

    U nas regulacje zawarto w uchwale budżetowej.
    W mojej jednostce w pojęciu refundacji mieści się jedynie refundacja wydatków na wynagrodzenia dla osób zatrudnionych w ramach robót czy prac publicznych zatrudnionych w starostwie, wypłacanych ze środków starostwa, a dokonywana przez PUP /ta refundacja 😀 . I zgodnie z uchwałą wpływ tych środków może być przyjmowany na zmniejszenie paragrafów wydatków.
    Odpłatność za rozmowy telefoniczne wykonane przez pracowników, czy też zwrot za usługi o ktorych piszesz zaliczyłabym jako zwrot wydatków.

    #14990
    terka
    Uczestnik

    Dziękuję serdecznie za dotychczasowe uwagi, były bardzo przydatne, choć nadal moje szare komórki trochę „zielone” są.
    A moze mi ktoś podpowie, które RIO jest przyjazne dla „błądzących we mgle”? (na warszawskie nie ma co liczyć) 🙁

    #15003
    monika33
    Uczestnik

    Cześć!Jelśi zobaczysz protokoły RIo, to nasunie Ci sie mysl od razu po księgowaniach że refundacja robót publicznych czy tez inny form refundowanych następuje jako zwrot wydatków.Jesli chodzi o zwrot za rozmowy telefoniczne, media w przypadku wynajmu pomieszczeń tez potraktowałabym jak zwrot wydatków. W materiałach od Kulaszyńskiego właśnie tak jest napisane. Ponadto byłam tez na innym szkoleniu i pani przeczytala pismo z Ministerstwa Finansów, ze te wszystkie wymienione przypadki należy traktowac jako zwrot wydatków, no chyba że jest uchwała jednostki samorzadowej mowiąca że należy to oddać na dochody.

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.