poniedziałek, 6 grudnia, 2021

Regon i NIP a sprawozdanie z wrocławskiego magistratu

Home Forum Sektory Samorządy Regon i NIP a sprawozdanie z wrocławskiego magistratu

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #23063
  wojtania
  Uczestnik

  Zgodnie z paragrafem 4 pkt 3 litera b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej kierownicy jednostek organizacyjnych podległych jednostkom samorządu terytorialnego zobligowani są do sporządzenia sprawozdań Rb-27S, Rb-27ZZ, Rb-28S, Rb-50.

  Zgodnie z paragrafem 6 rozporządzenia sprawozdania jednostkowe sporządzane powinny być przez kierowników jednostek organizacyjnych na podstawie ksiąg rachunkowych jednostki. Kierownikiem Urzędu Miasta z mocy prawa jest Prezydent Miasta. Księgi rachunkowe powinny być prowadzone dla jednostki budżetowej jaką z mocy prawa jest Urząd Miasta Wrocław.

  Zgodnie z paragrafem 9 jednostki otrzymujące sprawozdania są obowiązane sprawdzić je pod względem formalno-rachunkowym. Jednostki otrzymujące sprawozdania są uprawnione do kontrolowania merytorycznej prawidłowości złożonych sprawozdań; w tym celu mogą żądać przedstawienia wskazanych ksiąg rachunkowych i dokumentów.

  Służby finansowo-księgowe Urzędu Miasta Wrocław zobligowane są tym samym do sporządzenia owych sprawozdań dla jednostki budżetowej Urząd Miasta Wrocław. Zgodnie ze wzorami sprawozdań zawartymi w stosowanych załącznikach do wspomnianego wyżej rozporządzenia w lewym górnym rogu sprawozdania osoby sporządzające powyższe sprawozdania powinny wpisać numer identyfikacyjny Regon.

  Oznacza to iż dokumenty źródłowe składające się na zapisy księgowe powinny być oznaczone numerem Regon i NIP Urzędu Miasta (Urząd Miejski Wrocławia, Regon: 001094670, NIP: 896-10-03-529).

  Problem polega na tym, że urzędnicy na jednostkowych sprawozdaniach dot. urzędu istotnie wpisują numer Regon urzędu, ale koszty i przychody dokumentują innym regonem i NIP-em tj. miasta jako osoby prawnej (Gmina Wrocław NIP: 897-13-83-551, Regon: 931934839).

  Tym samym wszystkie sprawozdania budżetowe z podanym numerem Regon Urzędu Miasta są błędne od lat gdyż dokumenty źródłowe dotyczą innego podmiotu jakim jest osoba prawna Miasto. To też oznacza iż błędnie są prowadzone księgi rachunkowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

  Mylę się? Czy faktycznie wszystkie jednostkowe sprawozdania budżetowe z Wrocławskiego magistratu są błędne pod względem formalnym …a nawet merytorycznym, gdyż jeśli dokumenty źródłowe (faktury Vat) w pozycji nabywca mają wpisany numer NIP Miasta jako osoby prawnej to nie maja prawa wejść w zakres sprawozdania budżetowego z numerem Regon Urzędu.

  Czyżby audytorzy od lat nie potrafili zauważyć jakie numery Regon i NIP są na dokumentach źródłowych a jakie na sprawozdaniach z Urzędu Miasta Wrocław ?

  Przecież magistrat Wrocławia narusza zasady statystyki publicznej…mylę się?

  #23068
  terka
  Uczestnik

  Pewnie się nie mylisz, co do naruszenia zasad statystyki publicznej, ale ten problem nie dotyczy jedynie Wrocławia, lecz także innych miast. Tylko że do sprawdzania poprawności sprawozdań są uprawnione i zobowiązane także organy kontrolne, w tym Regionalna Izba Obrachunkowa.
  Czy RIO w ramach cyklicznych kompleksowych kontroli gospodarki finansowej zakwestionowało u kogokolwiek te praktyki?

  #23074
  adela
  Uczestnik

  RIO, może i wiele z nich o tym nie mają pojęcia. Napewno mnie znane RIO. Nawet na zgłoszoną przeze mnie uwagą do Pani naczelnik Wydziału Kontroli, że należy sprawdzać, czy pod sprawozdaniami jednostek podległych podpisują się uprawnione osoby (a wiem, że nie), Pani naczelnik najpierw zrobiła wielkie oczy, a później „a jak my to mamy robić?”, bo wiesz nie ma za wiele czasu, by inspektorzy się wszystkim zajmowali. A przecież w trakcie kontroli kompleksowej badają temat nadzoru i rozliczeń Urzędu z jednostkami podległymi, bo przecież przez nie przelewa się znaczna część budżetu Gminy, czy powiatu. Podejrzewam, że w niewielu izbach dbają o wysokie kwalifikacje swoich kadr.

  #23076
  wojtania
  Uczestnik

  …ten sam problem co we Wrocławiu ma Warszawa, Częstochowa ale nie ma go Kraków, Katowice, Jaworzno ….

  CYRK 🙄

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.