piątek, 5 marca, 2021

Regulamin organizacyjny dla szkół

Home Forum Sektory Samorządy Regulamin organizacyjny dla szkół

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #13511
  ewa23
  Uczestnik

  Witam. mam pytańko. Czy jest gdzieś uregulowane że szkoły powinny posiadać oprócz statutu jeszcze regulamin organizacyjny.

  #13512
  nickkita
  Uczestnik

  ja tez szukałam ale nie znalazłam. zalecam jednak opracowanie regulaminu bądź chociażby schematu organizacyjnego, na którym widoczne będą stanowiska (lub działy) zajmowane przez pracowników niepedagogicznych.

  #13513
  am
  Uczestnik

  każda szkoła działa w jakiejś formie organizacyjno – prawnej zgodnie z ustawą o finansach publicznych a tam w art. 44 stoi, że: Art. 44. 1. Kierownik jednostki sektora finansów publicznych, zwany dalej „kierownikiem jednostki”, jest odpowiedzialny za całość gospodarki finansowej, w tym za wykonywanie określonych ustawą obowiązków w zakresie kontroli finansowej.
  2. Kierownik jednostki może powierzyć określone obowiązki w zakresie gospodarki finansowej pracownikom jednostki. Przyjęcie obowiązków przez te osoby powinno być potwierdzone dokumentem w formie odrębnego imiennego upoważnienia albo wskazania w regulaminie organizacyjnym jednostki.
  Może z tego?
  Pozdrawiam

  #13514
  am
  Uczestnik

  zapomniałam dodać,że dyrektor szkoły jest kierownikiem jednostki. U nas szkoły działają w formie samorządowych jednostek budżetowych sektora finansów publicznych a to jest okreslone w statutach.

  #13517
  ewa23
  Uczestnik

  Dziękuje za podpowiedzi. Pozdrawiam!!!!

  #13518
  alice
  Uczestnik

  Art. 36 ustawy o samorządzie powiatowym mówi: „organizację i zasady funkcjonowania jednostek organizacyjnych powiatu określają regulaminy organizacyjne uchwalone przez zarząd powiatu, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej”. Szkoły ponadgimnazjalne są jednostkami organizacyjnymi powiatu. Ale wskazane jest że przepisy odrębne mogą mówić inaczej, trzeba byłoby chyba przejrzeć ustawę o systemie oświaty. Być może tam coś jest na ten temat.

  #13571
  nickkita
  Uczestnik

  alice nie zawsze szkoły ponadgimnazjalne są jednostkami org. powiatu. nasza gmina np. przejęła te szkoły od powiatu i teraz są one gminnymi jednostkami org. a w ustawie o samorządzie gminnym zapisów o regulaminie org. nie ma.

  #13575
  jadtra
  Uczestnik

  Z tego co pamiętem w szkołach nie muszą być regulaminy organizacyjen, może być tak, że organizacja została określona w statucie danej jednostki oświatoej (pisze o szkołach i przeszkolach ).
  Podaje przykład dot. szkół podstawowych: (chciałam oryginał tekstu wkleić, ale ten program mi każe wejść do sekcji Materiały – głupota.
  Piszę : „§ 4. statut szkoły określa organizację szkoły, z uwzględnieniem przepisów § 5-9 ” dot. „Ramowego statutu publicznej szkoły podstawowej” Rozp. MEN z dnia 21.05.2001 ( Dz. U. Nr 61 poz. 624 z późn.zm.) zmian było kilka.

  W moim powiecie odstapiono od regulaminów organizacyjnych powołujac się na przestawienie organizacji w statutach bo taką możliwość dał ustawodawca.

  Jako audytor moge tylko stwierdzić, iż organizacja w tzw. reg. organizacyjnych dla administaracji i obsługi , a w szczególności kierowników, była dobrze opisana (szkoły). W statutach jest to za zwyczaj bardzo krótko podane, stanowiska i ich zadania nie są tak opisane, a w niektórych przypadkach podaje się tylko stanowiska 😈 Do statutów są załącznik przedstawiające w formie schematu organizację pionową i pozioma.

  #13578
  nickkita
  Uczestnik

  statuty to podstawa w szkołach natomiast jeśli niezbyt dokładnie jest tam opisana organizacja stanowisk niepedagogicznych to podtrzymuję to , co napisałam powyżej. zalecam opracowanie dodatkowego schematu organizacyjnego. i tak jak mówię, nie znalazłam podstawy zobowiązującej do wprowadzenia regulaminu organizacyjnego. co innego Regulamin pracy – ale to wynika z Kodeksu pracy.

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.