niedziela, 24 stycznia, 2021

Remonty

Home Forum Sektory Samorządy Remonty

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
 • Autor
  Wpisy
 • #7564
  ajuri
  Uczestnik

  Mam pytanie czy ktoś z Was przeprowadzał audyt dot. Remontów bieżących nawierzchnii dróg ( a dokładnie: remonty cząstkowe)? Na co zwracaliście uwagę? Pozdrawiam i z góry dziękuję

  #7593
  k-asiek
  Uczestnik

  ajuri ja właśnie mam zadanie drogi gminne i w zakresie są remonty, modernizacje, budowa. Właśnie zaczynam. Myslę że w tym przypadku należy zwrócić uwagę, czy prowadzona jest jakaś ewidencja dróg. w ewidencji takiej wpisuje się wykonane remonty, modernizacje. Jeśli nie ma takowej ewidencji – (a wg NIK większość samorządów nie ma) to ustalić w jaki sposób wybiera się drogi do remontów na dany rok budżetowy. Mozna również powołując się na prawo budowlane sprawdzić czy dodkonywana jest kontrola stanu technicznego dróg i czy przez uprawnione osoby. No i oststecznie czy remonty zostały rozliczone zgodnie z umową zawartą z wykonawcą, Jeśli masz jakieś inne sugestie będę wdzięczna za podpowiedzi.

  #7597
  ajuri
  Uczestnik

  Dziękuję za odpowiedź. Zgadzam się z Tobą w zupełności. Ja zwracam szczególną uwagę na protokoły przekazania placu budowy, protokoły odbioru i zapisy w dzienniku budowy. Czy w swoim zadaniu badasz też postępowanie przetargowe, kosztorysy inwestorskie? Można też zwrócić uwagę na to czy jest zatwierdzony projekt organizacji ruchu na czas prowadzenia robót.

  #7601
  agniechar61
  Uczestnik

  witaj!
  mozesz również podejść do zadania bardziej od finansowej strony i zwrócić uwagę na prodzedure wyłaniania wykonawcy remontów (czy stosowana jest ustawa PZP), czy są kosztorysy, czy w budżecie jest zarezerwowana kwota na przeprowadzenie takiego zadania, jak są realizowane postanowienia zawartej z wykonawcą umowy, jak są wystawine faktury, czy nie ma przekroczeń środków przeznaczonych na ten cel, czy są protokoły odbioru robót. Pozdrawiam 🙂

  #7611
  adela
  Uczestnik

  Proponuję coś bardziej wyszukanego, co wiąże się z szerszym tematem – zarządzanie drogami. Czy drogi o których mowa są zaliczone do tej kategorii decyzją właściwych organów. czy znajdują się na stanie majątku gminy. Rozporządzenie Ministra Transportu z 2.03.1999 r. określa warunki techniczne, jakim powinny odpowiasać drogi publiczne i ich usytuowanie. Posiadanie odpowiedniej dokumentacji z tąd wynikającej daje podstawę do racjonalnych działań w zakresie inwestycji i remontów. Dalszy etap, to sprawy ustaleń i rozliczeń finansowych. Pozdrawiam

  #7612
  eta
  Uczestnik

  Jestem z innej branży, ale..
  cały czas zastanawiam się, czy istnieje coś takiego jak „zarządzanie drogami gminnymi”. Z moich obserwacji wynika, że nie. Nie monitoruje się np. stanu nawierzchni, a drogi do remontów są wybierane wg zasady „kto mieszka przy ul.”, drogi do inwestycji też są wybierane wg tej zasady 🙂 . Może te uwagi będą dla Was pomocne. Oczywiście proponuję zwrócić uwagę, czy rejestruje się zgłoszenia mieszkańców i czy reaguje się na ich zgłoszenia.
  I oczywiście sprawa odbioru drogi po remoncie lub większej inwestycji:
  proponuję sprawdzić:
  -czy dokonuje się każdorazowo odbioru,
  -jaki czas mija do następnego remontu lub remontu po inwestycji.
  Wg mnie odbiory inwestycji są robione zza biurka lub „szybko, bo trzeba wypłacić”, a za kilka dni są zgłoszenia mieszkańców, że tam dół, tu nie dokończono, a tam zdewastowano…
  Jestem ciekawa, kto ponosi koszty remontów lub „dokończeń” poinwestycyjnych – inwestor czy miasto. Śmiem przypuszczać, że … 😉
  A zasady gospodarności i oszczędności w remontach… właściwie „remontach po remontach”
  😯

  #7614
  adela
  Uczestnik

  Muszę powiedzieć, że jesteś w błedzie. Jak najbardziej istnieje zarządzanie drogami w gminach. Wynika to z ustawy o drogach. Ponadto drogi gminne, to majątek jednostki, którym w myśl ustawy o finansach publicznych trzeba sprawnie zarządzać. W mojej gminie wszystkimi drogami zarządza gmina (własnymi z mocy ustawy i innymi na mocy porozumień). Pozdrawiam

  #7615
  ajuri
  Uczestnik

  Eta jesteś niestety w błędzie. Istnieje bowiem zarządzanie drogami, monitorowany jest stan nawierzchni. Dokonywane są objazdy dróg przez tzw. drogomistrzów, ponadto wykonywane są przeglądy roczne jak i 5- letnie stanu technicznego dróg.

  #7617
  k-asiek
  Uczestnik

  słuchajcie a ja mam problem w związku z audytem nt emont, modernizacjabudowa dróg gminnych. Chciałam zobaczyć wpisy w dzienniku budowy, a referat stwoerdził ze ich nie ma bo po zakończeniu prac wszystkie dzienniki przekazywane są do powiatowego inspektora nadzoru budowlanewgo. Cholerka nie wiem co o tym mysleć, czy inwestor nie powinien mieć w wojej dokumentacji dziennika budowy?

  #7619
  kules
  Uczestnik

  w nadzorze zostają tylko kopie (powyrywane strony z kopiami), a inwestor ma u siebie oryginalne strony. Nadzór może mieć w twoim przypadku całe dzienniki razem z kopiami.

  Temat utrzymania dróg mam zaplanowany na przyszły rok i zamierzałem do niego podejść od strony systemu i metody wyboru odcinków do remontu lub budowy – głównie chciałem sprawdzić czy monitoring jest rzetelny i czy nie wybiera się na zasadzie koleżeńskich przysług, czy działania są racjonalne.

  #7622
  k-asiek
  Uczestnik

  Ja także tak zamierzałam podejść do tematu. O co nie zapyam to nic nie ma. Ewidencja to tylko rejestr dróg, nic w niej nie ma. Zupełnie nie wiem na podstawie czego dokonuje się wyboru dróg do remontu, budowy na dny rok w planie inwestycyjnym. Na moje pytanie w tym zakresie uzyskałam odpowiedź zę z szefem jest to ustalane. Nie wiem gdzie szukać schematu wyboru drogi.

  #7624
  groszek
  Uczestnik

  U nas w samorządzie to Zarząd ustalał kolejnośc remontów dróg, jadąc wcześniej na drogi i weryfikując sygnały otrzymane od ludnośi oraz z Zarządu Dróg.

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.