piątek, 19 kwietnia, 2024

Rozliczanie delegacji

Home Forum Sektory Samorządy Rozliczanie delegacji

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #18421
    ewa23
    Uczestnik

    Witam. Mam takie pytańko. Pani X jedzie na szkolenie i ma delegację. Po porocie ze szkolenia to Pani X rozlicza delegacje i podpisuje się – sprawdzono pod względem formalno-rachunkowym. czy jedna i ta sama osoba może to robić czy nie? i jeszcze jedno czy jest obowiązek podpisu jako osoba merytoryczna, bo takie druki delegacji występują. Jeżeli tak jaka jest podstawa prawna? Prosze o podpowiedź. Miłego dnia. 🙂

    #18424
    meg
    Uczestnik

    [QUOTE BY= ewa23] Witam. Mam takie pytańko. Pani X jedzie na szkolenie i ma delegację. Po porocie ze szkolenia to Pani X rozlicza delegacje i podpisuje się – sprawdzono pod względem formalno-rachunkowym. czy jedna i ta sama osoba może to robić czy nie? i jeszcze jedno czy jest obowiązek podpisu jako osoba merytoryczna, bo takie druki delegacji występują. Jeżeli tak jaka jest podstawa prawna? Prosze o podpowiedź. Miłego dnia. 🙂 [/QUOTE]

    W tym przypadku żle działa system kontroli finansowej w zakresie weryfikacji dokumentów księgowych , brak rozdzielenia obowiązków w zakresie zatwierdzania, realizacji i ksiegowania operacji finansowych pomiędzy róznych pracowników. Kłaniają się procedury kontroli finansowej i ustawa o finansach publicznych.
    Pozdrawiam

    #18427
    andrzejm
    Uczestnik

    [QUOTE BY= meg] [QUOTE BY= ewa23] Witam. Mam takie pytańko. Pani X jedzie na szkolenie i ma delegację. Po porocie ze szkolenia to Pani X rozlicza delegacje i podpisuje się – sprawdzono pod względem formalno-rachunkowym. czy jedna i ta sama osoba może to robić czy nie? i jeszcze jedno czy jest obowiązek podpisu jako osoba merytoryczna, bo takie druki delegacji występują. Jeżeli tak jaka jest podstawa prawna? Prosze o podpowiedź. Miłego dnia. 🙂 Pytanie trochę z boku. Kierownik jednostki chcąc dać premię pracownikowi bezpośrednio podległemu ( np audytorowi wewnętrznemu) zgodnie z Regulaminem premiowania wypełnia wniosek premiowy uzasadniając przyznanie premii i następnie sam zatwierdza. Jak to rozwiązać – za wydatki odpowiada Kierownik jsfp, premię ustala bezpośredni przełożony? [/QUOTE]

    W tym przypadku żle działa system kontroli finansowej w zakresie weryfikacji dokumentów księgowych , brak rozdzielenia obowiązków w zakresie zatwierdzania, realizacji i ksiegowania operacji finansowych pomiędzy róznych pracowników. Kłaniają się procedury kontroli finansowej i ustawa o finansach publicznych.
    Pozdrawiam [/QUOTE]

    #18428
    alkman
    Uczestnik

    [QUOTE BY= andrzejm] [QUOTE BY= meg] [QUOTE BY= ewa23] Jak to rozwiązać – za wydatki odpowiada Kierownik jsfp, premię ustala bezpośredni przełożony? [/QUOTE] [/QUOTE] [/QUOTE]

    Nie powinien uzasadniać i zatwierdzać w tym samym ubraniu, albo w tym samym pomieszczeniu, lub tym samym piórem oraz tą samą ręką – tak trzeba zapisać w regulaminie.

    #18429
    andrzejm
    Uczestnik

    Nie powinien uzasadniać i zatwierdzać w tym samym ubraniu, albo w tym samym pomieszczeniu, lub tym samym piórem oraz tą samą ręką – tak trzeba zapisać w regulaminie.[/QUOTE]
    Widzę że na koniec dnia kolegę/koleżankę nie opuściło poczucie humoru 😀 Ale na poważnie jak to rozwiązane jest w Waszych jednostkach ( chyba że tak dużo zarabiacie że nie potrzebujecie premii)

    #18432
    ewa23
    Uczestnik

    dzięki za podpowiedź ❗

    #18437
    alkman
    Uczestnik

    andrzejm tajemnica tkwi w odpowiedniej ilości zwrotu [/QUORTE] na koniec cytatu. Wstawiaj ten zwrot do skutku, a osiągniesz widoczność.

    #18438
    andrzejm
    Uczestnik

    [QUOTE BY= alkman] andrzejm tajemnica tkwi w odpowiedniej ilości zwrotu [/QUORTE] na koniec cytatu. Wstawiaj ten zwrot do skutku, a osiągniesz widoczność.[/QUOTE] Dzięki za podpowiedź Widzę, że moja wypowiedź z rana nie została wyświetlona. Gratulowałem Ci dobrego humoru, ale nadal nie wiem jak właściowie powinien postąpić w tej sytuacji Kierownik jednostki. W tej chwili kończę zadanie dodatki do wynagrodzeń i potrzebowałbym tej wiedzy do sformuowania zaleceń Stosuję się do Twoich zaleceń i wstawiam na końcu zwrot

    #18441
    alkman
    Uczestnik

    Delegacja
    Ilu tam podpisujących: 1) Zlecający wyjazd, 2) Przedkładający rachunek, 3) Sprawdzający pod względem formalnym i rachunkowym, 4) Zatwierdzający do wypłaty.
    Wg. standardów kontroli finansowej obowiązki dotyczące zatwierdzania, realizacji i rejestrowania zdarzeń są rozdzielone pomiędzy różnych pracowników, a jak się nie da to należy wprowadzić inny mechanizm kontroli.
    1Ktoś w waszej jednostce musi zgłosić ryzyka: 1=2, 1=3, 1=4, 2=3, 2=4, 3=4 (te liczby to moje Nr podpisujących);
    2Ktoś musi przedstawić wielkość tych ryzyk, opisać, przedstawić skutki materializacji.
    3Ktoś musi zdecydować czy te wielkości są akceptowalne.
    Jak nie są, to 4Ktoś musi, poznawszy akceptowalny poziom tych ryzyk, zaproponować mechanizmy kontrolne i tak powstaje regulamin, w sprawie czegoś tam, nie będący przepisanym rozporządzeniem (ustawą) a stanowiący faktyczną reakcją na zidentyfikowane ryzyko.

    A się rozmarzyłem (&#8230:wink:.

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.