czwartek, 28 marca, 2024

rzeczowy wykaz akt

Home Forum Sektory Samorządy rzeczowy wykaz akt

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #9854
    mk7
    Uczestnik

    Witam! Proszę o Wasze opinie. Jeżeli rzeczowy wykaz akt (Dz.U.69,poz.636 z 03r.) nie zawiera symboli dot. audytu, to czy sama mogę sobie dodać kolejny symbol (numer) nikogo nie informując, czy muszę kogoś prosić o wyrażenie zgody/ opinii odnośnie wprowadzenia nowego symbolu.
    Pozdrawiam!

    #9857
    nickkita
    Uczestnik

    Zapotrzebowanie takie składa się do sekretarza gminy a ten musi zwrócić się z wnioskiem do archiwum państwowego o wyrażenie zgody na dodatkowy symbol w rzeczowym wykazie akt. następnie Burmistrz wprowadza ten numer zarządzeniem.

    #9861
    groszek
    Uczestnik

    W urzędach gmin czy też starostw jednolity wykaz akt obowiązuje na podstawie rozporządzenia dotyczącego instrukcji kancelaryjnej. Można rozszerzyć go o kolejne numery, których nam brakuje, jednak o takim zamiarze powinniśmy poinformować wójta, czy też starostę, który następnie powinien wysłać odpowiednie pismo do Państwowego Archiwum o rozszerzeniu w jednostce jednolitego rzeczowego wykazu akt.
    Jeżeli tworzymy podteczki do istniejących numerów nie musi wysyłać się zawiadomienia do Archiwum Państwowego, jedynie w jednostce powinien być obowiązujący jednolity wykaz akt, zawierający te rozszerzenia.

    #9864
    mk7
    Uczestnik

    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Też byłam zdania, że nie można tego brać z gwiazd, ale u nap pracownik który to prowadzi od początku świata twierdzi, że symbole można samemu ustalać , bo do tej pory żadna kontrola tego nie kwestionowała. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

    #9865
    nickkita
    Uczestnik

    kolega pytał o nowy symbol a nie podteczki, więc reszta jest dokładnie taka sama jak napisałam powyżej

    #9867
    tk
    Uczestnik

    Witam,
    no cóż WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE nie zawsze oznacza, że jest się nieomylnym (chociaż na pewno pomaga).
    Pozdrawiam

    #9869
    groszek
    Uczestnik

    Nickkita

    Zaczynając pisać swoją odpowiedż nie widziałam Twojej. Myślę, że nie było jeszcze Twojego wpisu i stąd to powtórzenie. Z doświadczenia wiem, że czasem nie zaszkodzi, jeśli rozszerzy się temat, choć nie zawsze jest to mile widziane.

    #9870
    nickkita
    Uczestnik

    faktycznie tak mogło być:smile: nic się nie stało, ważne że nas zrozumiano

    #9884
    jadtra
    Uczestnik

    Mam pytanie – „Cznności doradcze” czy macie rozszerzenie na dokumentcję związaną z tymi czynnościami, czy używacie symboli tak jak w pismach (w powiecie) „0716” do spraw wewnątrz Starostwa lub inny symbol jeżeli dotyczy pism kierowanych do jednostekorganizacyjnych ❓ i mam pytanie o okres archiwizacji.

    #9892
    nickkita
    Uczestnik

    Ja bym powiedziała, że 0716 raczej nie bo dotyczy komórek własnych jednostki ale należy chyba zinterpretować samo znaczenie „komórek” – jeśli zakwalifikować jako komórki również jednostki podległe i nadzorowane to jak najbardziej będziemy stosować ten stopień podziału. Jeśli zaś chodzi o kategorię archiwalną to jest podana przy danym haśle klasyfikacyjnym w Instrukcji kancelaryjnej: A – przechowywanie dokumentacji przez okres 25 lat a po upływie tego okresu przekazanie jej do archiwum państwowego, B – dokumentacja niearchiwalna podlegająca brakowaniu po pewnym okresie np. B-5 oznacza, że brakujemy dokumenty po 5 latach, B-10 że po 10 itd., Bc – dokumentacja o krótkotrwałym znaczeniu, którą po pełnym jej wykorzystaniu oddajemy na makulaturę, BE – po upływie obowiązującego okresu przechowywania podlega ekspertyzie przez archiwum państwowe. Oczywiście jeśli chodzi o same hasła klasyfikacyjne to jest możliwość ich rozszerzenia za zgodą archiwum państwowego. Tak więc jak nie pasuje do czynności doradczych ani 0716 ani żaden inny to radzę wystąpić do AP. Powodzenia.

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.