czwartek, 13 maja, 2021

Skarbnik Gminy musi mieć wyżsez wykształcenie

Home Forum Sektory Samorządy Skarbnik Gminy musi mieć wyżsez wykształcenie

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #15989
  terka
  Uczestnik

  Czytaliście?

  Skarbnikiem gminy musi być osoba z wyższym wykształceniem – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  osoba wybrana na skarbnika gminy miała 33-letni staż pracy w księgowości oraz ukończone technikum ekonomiczne o kierunku rachunkowość i policealną szkołę bankowości i finansów.

  Wojewoda zaskarżył uchwałę RG do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Wskazał, że narusza ona art. 3 ust. 4 pkt 2 ustawy o pracownikach samorządowych. Skarbnik gminy jest pracownikiem samorządowym i podlega rygorom przewidzianym w ustawie o pracownikach samorządowych oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych (…). Zalicza ono skarbnika gminy do kierowniczych stanowisk urzędniczych, na których, zgodnie ze wspomnianym przepisem, wymaga się wyższego wykształcenia.

  Wójt, działający w imieniu Rady Gminy, twierdził natomiast, że zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 – 4 ustawy o finansach publicznych, odnoszącym się do głównych księgowych, skarbnikiem gminy może być również osoba mająca odpowiednie wykształcenie średnie, policealne bądź pomaturalne o kierunku rachunkowość.

  WSA unieważnił zaskarżoną uchwałę – informuje „Rzeczpospolita”. NSA zaś oddalił skargę kasacyjną, w której gmina argumentowała, że wspomniany przepis ustawy o finansach publicznych stanowi lex specialis w stosunku do art. 3 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych. Oba sądy uznały, że uchwała narusza prawo, a gmina nie ma racji.

  Ustawa o pracownikach samorządowych nie zawiera żadnych uregulowań, które umożliwiałyby jakiekolwiek odstępstwo. W odniesieniu do skarbnika gminy nie stosuje się więc art. 45 ust. 2 pkt 4 ustawy o finansach publicznych. W art. 45 ust. 7 tej ustawy, określającym wymogi kwalifikacyjne wobec głównych księgowych, ustawodawca posłużył się sformułowaniem: „stosuje się odpowiednio”. Zawarte w tej ustawie przepisy mogą więc być stosowane do skarbnika gminy tylko po odpowiedniej modyfikacji. Ponieważ przepisy dotyczące kwalifikacji skarbnika znajdują się w ustawie o pracownikach samorządowych, oznacza to konieczność respektowania jej rozwiązań”.

  Danuta Frey

  Źródło: „Rzeczpospolita”

  cytuję za http://www.samorzad.pap.pl

  #15990
  pawels
  Uczestnik

  Dziwię się że takie oczywistości muszą być potwierdzane przez sąd. No ale jak widać pomysłowość samorządowców nie posiada żadnych granic. 🙁 No i po co im audyt? Szkoda gadać..

  #15991
  terka
  Uczestnik

  No, jakieś trzy lata temu nie dla wszystkich kierowników jsfp było oczywiste, że główny księgowy musi być zatrudniony na etacie. I to nie w małej gminie gdzieś w Polsce, a w największej polskiej gminie 😆

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.