środa, 14 kwietnia, 2021

Skargi i wnioski

Home Forum Sektory Samorządy Skargi i wnioski

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #22827
  romb
  Uczestnik

  Witam wszystkich na forum,
  jak zwykle mam problemy ze zdefiniowaniem niektórych pojęć z radosnej twórczosci naszych ustawodawców. Jestem w trakcie zadania „skargi i wnioski”. Art. 232 kpa mówi, że organ właściwy do rozpatrzenia skargi może ją przekazać do załatwienia organowi niższego stopnia. O ile definicja organów wyższego stopnia jest zawarta w art. 17 kpa, to nigdzie nie ma definicji organów niższego stopnia. Nawiasem mówiąc w art 17 kpa pojawia sie pojęcie organu nadrzędnego, który też nie został zdefiniowany. A teraz mój problem: czy można, Waszym zdaniem, w tej sytuacji przyjąć, że organem niższego stopnia jest starosta lub zarząd powiatu jeśli skarga została skierowana do rady powiatu. Czy w ogóle można tutaj mówić o organach wyższego i niższego stopnia czy też organach nadrzędnych?.
  Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc.

  #22828
  justp
  Uczestnik

  Witam!
  To super KPA 🙂
  Wydaje mi się, że należy się tu oprzeć na ustawie o samorządzie powiatowym czy gminnym w zależności od jst. Ponadto można posiłkować się statutami tych jednostek. Zresztą często autor dokonuje błędnego wskazania adresata skargi i z samej treści skargi wynika, kto powinien rozpatrzyć skargę wg swej kompetencji. 🙂

  #22829
  lukhas
  Uczestnik

  dodatkowo trzeba rozróżnić znaczenie terminów rozpatrzenie i załatwienie skargi…

  #22830
  terka
  Uczestnik

  Wydaje mi się, że w przypadku samorządu nie mozna uważać rady za wyższy, a zarządu za niższy organ.
  A czy skarga ta nie jest skargą na działania zarządu?
  Bo wówczas tylko rada może ją rozpatrzyć (nie chce mi się zaglądać do Kpa, ale chyba nadal ten przepis obowiązuje).

  Edytuję, bo zajrzałam jednak:wink:
  A nie można skorzystać z tego przepisu?
  Art. 231.
  Jeżeli organ, który otrzymał skargę, nie jest właściwy do jej rozpatrzenia, obowiąza-ny jest niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni przekazać ją właściwemu organowi, zawiadamiając równocześnie o tym skarżącego, albo wska-zać mu właściwy organ.

  #22831
  romb
  Uczestnik

  Raczej zgodziłbym sie z „terką”, że w przypadku samorządu trudno jest mówić, że starosta lub zarząd jest organem niższego stopnia od rady powiatu, ale nasz prawnik twierdzi,że tak jest. Wprawdzie nie jest w stanie wskazać konkretnego przepisu ale wywodzi to z teorii prawa administracyjnego. Nie jest to dla mnie przekonywujące, bo nie jestem specjalistą od teorii prawa.
  Konkretnie – skargi, bo jest ich kilka, są na kierowników jednostek organizacyjnych, a u nas zgodnie z utrwaloną od lat praktyką z reguły rada przekazuje je do rozpatrzenia i załatwienia staroście jako zwierzchnikowi słuzbowemu, korzystając z art. 232 kpa. Jest jeszcze problem jakich konkretnie zadań dotyczy skarga – zleconych z administarcji rządowej czy też zadań własnych samorządu, bo wówczas organy właściwe do jej rozpatrzenia też są różne, ale z tym sobie poradzę.
  Pozdrawiam i dziękuje wszystkim za dotychczasowe wypowiedzi.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.