czwartek, 25 kwietnia, 2024

SP ZOZ

Home Forum Sektory Samorządy SP ZOZ

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Autor
    Wpisy
  • #15460
    anetka
    Uczestnik

    bardzo proszę o szybką odpowiedź
    jaką jednostką jest SP ZOZ ? wiem, że podlega ustawie o finansach publicznych , ale czy dotyczy go ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w części dotyczącej płacenia podatków i rozliczania strat ?
    otóż czy przy inwestycji SP ZOZ dotyczącej zakupu sprzętu za ok 3 mln zł SP ZOZ (na które 80 % środków otrzymał z ogranu prowadzącego Starostwa) jest zobowiązany zapłacić podatek ??????????
    proszę o odpowiedzi
    PILNE
    dziękuję

    #15461
    anetka
    Uczestnik

    i dodam jeszcze, że Srodki na zakup sprzętu pochodziły w 80 % z dotacji od organu założycielskiego

    #15462
    anetka
    Uczestnik

    …….. a reszta to dochody własne SP ZOZ

    #15464
    anetka
    Uczestnik

    🙂

    #15467
    ziuk
    Uczestnik

    Nie jest zobowiązany.

    #15468
    anetka
    Uczestnik

    ponoś jest tak, że ten podatek płaci się przy amortyzacji zakupu tego sprzętu czy coś takiego
    prosze wytłumaczcie o co chodzi?
    do czego nie jest zobowiązany ?

    #15469
    anetka
    Uczestnik

    .. do stosowania updop ?

    #15471
    ziuk
    Uczestnik

    Podatekdochodowy jak sama nazwa wskazuje płaci się od dochodu czyli różnicy miedzy przychodami a kosztami. Dotacja na inwestycje związana z zakupem sprzętu, jest księgowana na fundusz założycielski i nie jest przychodem.Podatek zatem nie występuje

    #15472
    anetka
    Uczestnik

    ale chodzi o podatek od amortyzacji tego sprzętu to czy wtedy się go płaci?

    #15487
    anetka
    Uczestnik

    😀

    #15500
    jadtra
    Uczestnik

    W SP ZOZ o którym piszesz prowadzona jest tzw. pełna księgowość. Kazda taka firma co miesiąc o ile wykaże dochód jest zobowiązana zapłacić podatek tzw. dochodowy w terminie ustawowym.

    Zakup środka trwałego wg faktury zawiera podatek VAT. Środek trwały o takiej dużej wartości na pewno podlega amortyzaji i przypuszczam, że amortyzacja została rozłożona na kilka lat (zgodnie z ustawą w tym zakresie). Jednostk oblicz roczną amortyzację środka trwałego, dzieli ja na 12 m-cy i taka miesięczna kwota amortyzacji stanowi koszt działlności operacyjnej jednostki (czyli faktycznie jest źródłem pomniejszenia dochodu do opodatkowania).
    Nie wiem co to za środek trwały. tzn. czy może być zastosowana stawka amortyzacji wyższa.

    Podsumowując z tytułu zakupu środka trwałego SP ZOZ nie płaci „żadengo podatku” tylko: podatek VAT wg faktury i do zwrotu ma tzw. podatek VAT naliczony. Zwrot faktyczny tego podatku wystąpi wtedy gdy SZ ZOZ będzie miał do zwrotu tzw. podatek należny. Np gdy VAT naliczony wynosi 2000 zł a należny 1500 zł to zwrócone zostanie tylko 1500 zł podatku VAT. Dopiero gdy wystąpi sprzedaż w SP ZOZ opodatkowana podatkiem VAT i jednostka naliczy VAT np. w wysokości 500 zł to odzyska z pozostały VAT naliczony 500 zł

    Wracajc do twojego pierwszego postu – nie wiem właściwie jaką chcesz uzyskać informację ? Podatek dochodowy dot. całej działalności SP ZOZ, przy planowaniu inwestycji dyrektor (księgowa) na pewno obliczyła ile VAT-u będzie do zwrotu i jaka będzie amortyzacja roczna czyli jaki bedzie stanowiła koszt roczny (przez te klika lat – wg ustawy dot. amortyzacji środków trwałych).

    Jak chcesz jakąś konkretna informację to pytaj. Pisałam ogólnikowo bo odcztałam, że nie masz wiedzy dot. księgowości SP ZOZ.

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.